Praha 23. října 2023 (PROTEXT) – Každý rok v Česku skončí jako odpad přibližně 6000 tun obalů z pěnového polystyrenu (zkr. EPS). Materiál lze ovšem plně zrecyklovat a v tuzemsku existuje i dostatečné množství firem, které jej mohou odebrat či dokonce odkoupit k recyklaci. I přes ideální podmínky, velká část výrobců a distributorů potravin, kteří obaly z EPS využívají ve velkém, této možnosti nevyužívá. Mezi světové premianty v této oblasti patří s 90% podílem recyklace např. Norsko, Dánsko či Nizozemí.
Polystyren je 100% recyklovatelný materiál, záleží ovšem na stavu, ve kterém je sesbírán. „Když se odpadový polystyren díky oddělenému sběru povede získat čistý, po zpracování (rozdrcení či zkompaktování) lze prodat s vyšší přidanou hodnotou,“ připomíná Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Čistý odpadový polystyren se typicky využívá na výrobu izolačních desek nebo obalových tvarovek, přičemž cena za jeho odkoupení může činit až 20.000 Kč/tunu. Běžně znečistěný polystyren, dotříděný např. ze žlutých kontejnerů, lze využít do lehčených betonů, podlahových izolačních směsí nebo sypaných tepelných izolací, jeho výkupní cena činí až 4000 Kč/tunu.
Díky skvělým tepelněizolačním vlastnostem se obalový polystyren využívá mimo jiné pro přepravní boxy na potraviny, příkladem jsou fishboxy na přepravu čerstvých ryb. S fishboxy se nejčastěji setkáváme u zpracovatelů, na trzích, v přístavech nebo u distributorů a výrobců potravin. Ideálním postupem, poté, co se z nich stane odpad, by mělo být jejich vytřídění a následný prodej recyklátorovi. Polystyrenové obaly jsou 100% recyklovatelné a k jejich sběru, třídění a následné recyklaci jsou v Česku ideální podmínky i dostatek kapacit. „Fishboxy z EPS využíváme zejména protože jsou hygienické, snadno stohovatelné a mají nízkou hmotnost. Materiál navíc dokáže udržet potřebnou teplotu, což šetří energii při přepravě a skladování v celém logistickém řetězci. Všechen použitý obalový polystyren následně třídíme a nabízíme k odkoupení. Každý rok slisujeme zhruba 36 tun fishboxů z EPS. Je to cesta k větší udržitelnosti distribučního procesu a zároveň je pro nás recyklace výhodná i z důvodu ekonomické návratnosti,“ říká Jan Kanina, vedoucí provozně-technického oddělení společnosti Bidfood, českého zpracovatele chlazených ryb.
„I přes snadnou cestu k recyklaci použitých fishboxů, která je spojená s finanční kompenzací, se v tuzemsku stále setkáváme s výrobci a distributory, kteří o této příležitosti nevědí. V mnoha evropských zemích je již systém prodeje k recyklaci fishboxů z EPS na velmi vysoké úrovni. Můžeme se inspirovat např. Norskem, Dánskem či Nizozemím, kde doputuje k recyklaci až 90 % všech fishboxů,“ dodává Zemene.
Podrobné informace o pěnovém polystyrenu naleznete na www.epscr.cz a o jeho recyklaci na www.recyklujemepolystyren.cz.
O Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR je národní profesní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie.
Sdružení reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v České republice. Jde o firmy, které celkově zaměstnávají téměř 1000 pracovníků a ročně zpracují více než 35 tisíc tun EPS. Sdružení EPS ČR je také členem Evropského sdružení výrobců EPS (EUMEPS). Více informací naleznete na www.epscr.cz.