Audio verze článku:

Vyšší míra renovací stávajících budov a cílené investice do stavebních a technologických opatření ve veřejném sektoru jsou s ohledem na evropskou legislativu nezbytností. Krajům, městům a obcím s nimi pomůže program Nová ELENA od Národní rozvojové banky, jehož cílem je usnadnit realizaci energeticky úsporných opatření metodou EPC.

Národní rozvojová banka (NRB) nabízí komplexní servis a pomoc s přípravou projektu a uhradí až 90 procent způsobilých nákladů na tuto přípravu. Žadateli pomůže také s výběrem dodavatelské firmy, která renovace provede a případně pomůže s přípravou dokumentů pro žádost o dotace.

„V NRB pomáháme s přípravou EPC projektů se zaručenou úsporou už několik let. Městům, krajům a veřejné sféře obecně nabízíme program Nová ELENA, který jim pomůže s přípravou projektu tak, aby dosáhli požadované úspory energie. Žadateli navíc uhradíme až 90 procent způsobilých výdajů na přípravu tohoto projektu. Poté mu pomůžeme vysoutěžit realizační firmu a nabízíme také pomoc s podáním žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí,“ říká Čestmír Hrdinka, koordinátor programu Nová ELENA.

Národní rozvojová banka

Opatření zatím za 2,5 miliardy

EPC projekty jsou energeticky úsporné projekty se zaručenou úsporou, ke které se zaváže dodavatelská společnost. Jejich benefitem je, že počáteční investice se zaručeně vrátí zpátky díky uspořeným nákladům za energie. Stát tyto projekty začal postupně podporovat formou různých dotací. Pomoc poskytuje i Národní rozvojová banka a její poradenský program Nová ELENA.

NRB jím navazuje na úspěšný program z předchozích let, pomocí nějž bylo analyzováno přes 900 budov ve veřejném sektoru a metodou EPC bude renovováno 417 budov v různých částech České republiky. Nejčastěji se jedná o renovaci městských objektů, jako jsou mateřské a základní školy, městská divadla, knihovny, domy sociálních služeb a sportovní areály. Nově projevují zájem o metodu EPC i nemocnice, do programu Nová ELENA již podala žádost například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a další zdravotnická zařízení.

Veřejné budovy s vysokou energetickou náročností se nacházejí všude kolem nás. Úspory energie u těchto staveb lze dosáhnout například efektivnějším využíváním spotřebované tepelné i elektrické energie, zateplením budov, výměnou oken, modernizací osvětlení, případně instalací solárních a fotovoltaických systémů. Banka v současné době jedná s 12 zájemci o EPC projekty s celkovou výší investice do úsporných opatření ve výši 2,5 miliardy Kč. Očekává, že žadatelů bude s ohledem na klimatické cíle a závazky České republiky přibývat.

Lídrem v EPC projektech je Pardubický kraj

Průkopníkem v oblasti EPC projektů je z hlediska realizovaných projektů a celkové úspory energie Pardubický kraj, který díky nim v současnosti ušetří přes 700 milionů korun ročně. „Pardubický kraj na renovacích pomocí EPC projektů pracuje od roku 2003, startujeme jedenáctou a dvanáctou etapu. Hlavním přínosem je zhodnocení objektů, úspora energií, snížení finančních nákladů a méně vyprodukovaného CO2,“ říká Hrdinka.

Kromě EPC projektů veřejných subjektů podporuje Národní rozvojová banka přechod na úsporná řešení také u podnikatelů všech velikostí, kterým nabízí program Nové úspory energie, kde mohou požádat o zvýhodněný úvěr a program Nová ELENA, kde jim experti z NRB pomohou s přípravou projektu.

Národní rozvojová banka