Audio verze článku:

Rostlinné produkty si čím dál tím častěji nacházejí místo v českých jídelníčcích. Nejnovější průzkum organizace ProVeg International odhaluje, že rostlinné alternativy masa a mléka nejenže drží krok s živočišnými protějšky, ale v některých výživových parametrech je dokonce překonávají.

Průzkum z jedenácti evropských zemí včetně Česka ukázal, že rostlinné výrobky mohou nabízet vyšší obsah vlákniny, méně nasycených tuků a srovnatelný obsah bílkovin s živočišnými potravinami. Rostlinné maso prodávané v českých supermarketech dokonce patří mezi evropskou špičku v obsahu bílkovin a vlákniny, zatímco sójová alternativa mléka má srovnatelné množství vápníku a bílkovin jako kravské mléko, ale méně tuku a cukru.

Proč zařadit rostlinné produkty do jídelníčku?

Obsah bílkovin v rostlinných produktech je často terčem kritiky. Průzkum však ukazuje, že většina masa rostlinného původu prodávaného v českých supermarketech obsahuje obdobné množství bílkovin jako maso živočišného původu. Konkrétně je v něm 11,2 až 19,6 gramu bílkovin na 100 gramů, což odpovídá hodnotám konvenčního masa (15 až 19,5 g). Díky složkám, jako je sójový protein, patří české produkty mezi evropskou špičku.

Proveg

Jedním z výrazných benefitů rostlinné stravy je vysoký obsah vlákniny. Rostlinné alternativy masa mohou obsahovat až třikrát více vlákniny než živočišné produkty. Až 70 procent analyzovaných výrobků prodávaných v Česku splňuje kritéria pro označení „zdroj vlákniny“. Tato látka má klíčovou roli v prevenci řady civilizačních chorob, jako je rakovina tlustého střeva nebo cukrovka.

Češi a Češky konzumují nadměrné množství tuků – přes 40 procent celkového příjmu energie, což překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO). Průměrný obsah nasycených tuků v hodnocených rostlinných alternativách masa činí pouze dva gramy na 100 gramů, zatímco konvenční uzeniny mohou obsahovat více než šest gramů na 100 g.

Sójové alternativy mléka nabízené v České republice mohou směle konkurovat kravskému mléku. Díky fortifikaci obsahují srovnatelné množství vápníku (120 mg na 100 ml) a bílkovin, přičemž mají nižší obsah tuku i cukru. Vápník v nich je navíc stejně dobře vstřebatelný jako ten z mléka kravského.

Proveg

Nutriční specialistka ProVeg Česko Veronika Baťová vidí v rostlinných alternativách velký potenciál. „Tyto výsledky ukazují, že rostlinné alternativy mohou přispívat k dosažení nutričních doporučení zdravotnických institucí. Rostlinné alternativy typicky obsahují méně nasycených mastných kyselin, jejichž příjem je doporučeno limitovat, neboť přispívají k nárůstu hladiny takzvaného špatného LDL cholesterolu,“ říká Baťová.

„Zároveň je pro rostlinné alternativy typický obsah vlákniny, která naopak v živočišných protějšcích zcela chybí. Nahrazení živočišných produktů jejich rostlinnými alternativami tak může přispět k dosažení příznivějšího nutričního profilu stravy,“ uvádí Baťová.

Proveg

Budoucnost plant based sektoru

Ačkoliv jsou analyzované rostlinné alternativy mléka v Česku běžně obohacené o vápník, stále existuje prostor pro zlepšení v oblasti fortifikace vitaminy B12 a B2, kde Česká republika zaostává za zeměmi, jako je Nizozemsko nebo Belgie. Do budoucna by se měla pozornost zaměřit i na snížení obsahu soli v rostlinných masových alternativách, které v průměru obsahují 1,2–1,3 g soli na 100 g, což je srovnatelné s konvenčními českými uzeninami. Přesto tato hodnota překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace pro zdravé produkty (1,1 g na 100 g).

Průzkum ukazuje, že rostlinné alternativy masa a mléka nabízejí nejen skvělou chuť, ale i výživové hodnoty, které často překonávají živočišné produkty, čímž představují zdravější a ekologičtější volbu. Aby se plný potenciál rostlinných alternativ naplnil, je ovšem důležité propojení všech klíčových aktérů. „Česká vláda musí podpořit zahrnutí rostlinné stravy do veřejného stravování a snížit DPH na tyto produkty, aby byly dostupné všem. Zároveň je důležité, aby výrobci pokračovali ve zvyšování nutriční hodnoty svých produktů a retailové řetězce zajistily cenovou paritu,“ komentuje Lucia Milec, Public Affairs specialistka ProVeg Česko.

ProVeg

ProVeg International zvyšuje povědomí o potravinách a pracuje na transformaci globálního potravinového systému nahrazením živočišných produktů rostlinnými a kultivovanými alternativami do roku 2040.