Audio verze článku:

Do Severního moře se vracejí ryby, velryby, delfíni i tuleni. Vědci doufají, že by se tak časem mohla zotavit oblast, která v druhé polovině minulého století kvůli lidem ztratila velkou část biodiverzity.

Severnímu moři dlouhodobě škodí nadměrný rybolov, těžba i znečištění. Pod velkým tlakem byla oblast zejména ve druhé polovině minulého století. Podle studie publikované v žurnálu mořských věd Mezinárodní rady pro průzkum moře vedly nadměrné rybolovné aktivity k poklesu populace sledě obecného o 97 procent.

Stavy hlubokomořských ryb, jako je například mořský ďas, poklesly od roku 1993 o 23 procent. Z moře také prakticky zmizela populace tuňáka obecného, jak připomněl britský deník The Guardian. „Severní moře je jedna z nejvytíženějších vodních oblastí na planetě. Existuje jen málo míst, kde by působila taková kombinace jako tady. Po staletí se tu projevuje vliv průmyslových států, které hospodaří na moři, z velké části uzavřeném,“ uvedl podle ČTK Tony Juniper z vládní organizace Natural England, jež má za úkol dohlížet na stav britské přírody.

Dvě stě tisíc ryb v síťové kleci, pětina jich umře. Lososí farmy mají k udržitelnosti daleko

„Tyto státy využívají moře k intenzivnímu zemědělství a nadměrnému rybolovu. Ale na přírodě je úžasné, jak rychle se dokáže obnovit, když jí dáte šanci,“ dodal Juniper.

Omezení možná pomohla k obratu

Nyní se zdá, že se do moře mezi Británií, Francií, Belgií, Nizozemskem, Německem, Dánskem a Norskem vrací život. U yorkshirského pobřeží se objevili delfíni skákaví, a to i s mláďaty, pozorováni byli také keporkaci nebo plejtváci malí.

Dalším důležitým savcem tohoto moře je tuleň kuželozubý, přičemž občanské hnutí North Sea Wildlife Trusts loni v britském Norfolku zaznamenalo rekordní čtyři tisíce tuleních mláďat. To, že tuleni přivádějí na svět mláďata, je podle hnutí znakem, že mají dostatek potravy.

Vědci zatím neodhalili, co způsobilo takový obrat ve vývoji biodiverzity regionu. Jedním z důvodů může být snaha o ochranu moře, včetně zavedených chráněných mořských zón, pomoci mohlo i snižování kvót pro lov ryb.

Vlády Velké Británie a Skotska loni v dubnu rovněž zakázaly v Severním moři lov smáčkovitých ryb – drobných ryb se štíhlým tělem a kuželovitou hlavou, které jsou důležitým článkem v potravním řetězci ptáků, větších ryb a mořských savců. Evropská unie však zákaz následně zpochybnila a požádala o zřízení rozhodčího soudu. Ten naplánoval veřejné slyšení na tento týden.

Návrh kvót pro odlov ryb v roce 2025 na základě dohod Evropské unie, Británie a Norska. Pramen: EU
Návrh kvót pro odlov ryb v roce 2025 na základě dohod Evropské unie, Británie a Norska. Pramen: EU
Lososí farma znečistí moře jako 80tisícové město. Vše kolem umře, říká Nor z rodiny „lososích farmářů“

Zvykli jsme si vídat je sporadicky

Severní moře, které pokrývá 520 tisíc kilometrů čtverečních plochy, bylo historicky pokládáno za jedno z nejproduktivnějších moří a jeho silnější ochrana by mohla přinést i návrat dalších živočišných druhů. Jiní ale varují, že potřeba optimismus mírnit.

„Dnes je každý nadšený, když spatří jednu velrybu a pár delfínů… Už je nepotkáváme ve velkých skupinách a považujeme to za normální. Věci by ale mohly být jinak,“ řekla Guardianu Kirsten Carterová, která je zodpovědná za vládní politiku týkající se mořského života v Británii.

Evropská unie, Norsko a Spojené království uzavřely koncem minulého roku dohodu o kvótách odlovu ryb v Severním moři. Čísla pro tresku obecnou i sledě obecného se v souladu s doporučením vědců pro rok 2025 snížila více než o 20 procent, zatímco například kvótu pro tresku bezvousou země navýšily o více než 45 procent.

Celkově se v roce 2025 smí ze Severního moře vylovit přes 958 tisíc tun ryb. Toto číslo zahrnuje kvóty pro EU ve výši téměř 463 tisíc tun ryb v přibližné hodnotě 1,4 miliardy eur, tedy asi 35 miliard korun.

Tereza Koudelová
Tereza Koudelová

Tereza studuje žurnalistku na FSV UK. Je spoluzakladatelkou české pobočky mezinárodní organizace Sea Shepherd, která se zabývá ochranou mořských ekosystémů. Nejradši píše o všem, co se pojí s oceány.