Solární boom na rodinných domech se zastavil. Nově přibývají sluneční elektrárny zejména na střechách firem. Díky vlastním solárům může firma ušetřit, a navíc udělat krok k soběstačnosti. S financováním pak pomůže bezúročný úvěr.

Stále více firem si pořizuje vlastní fotovoltaickou elektrárnu. „V průběhu minulého podzimu jsme viděli zvýšení zájmu zejména u menších a středních firem díky velmi atraktivní podpoře pro podnikatele, která kombinuje dotaci a bezúročný úvěr na fotovoltaiku,“ vysvětluje Mário Franko, produktový manažer fotovoltaických řešení společnosti E.ON Energie.

Náklady na energie se díky vlastním solárům můžou snížit podle údajů společnosti E.ON o více než polovinu. Úspory pro podnikatele tak mohou být daleko vyšší, než je tomu u malých domovních instalací. Návratnost se může pohybovat dokonce kolem tří let.

Firmy však od solárních elektráren očekávají nejen nižší účty za elektřinu. Pomoct jim mohou také při snižování jejich uhlíkové stopy a zvyšování soběstačnosti. V době velkých výkyvů cen může vlastní elektrárna znamenat cennou stabilitu. Od poloviny minulého roku mohou firmy navíc sdílet přebytky, například v rámci vznikajících energetických společenství.

Největší žrouti energií: Praktické tipy, jak můžete doma ušetřit, a přitom chránit planetu

Firmy táhnou trh

Rostoucí zájem potvrzují data za minulý rok. „V instalovaném výkonu převažovaly fotovoltaiky u podnikatelů a velké elektrárny nad jeden megawatt, jejichž celkový výkon byl 539 megawattů,“ uvedl Svatopluk Vnouček, člen Správní rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností.

Jde o podstatný nárůst. V roce 2023 totiž podle dat Solární asociace firmy instalovaly elektrárny s výkonem okolo 140 megawattů.  Zvyšující se počet fotovoltaik na střechách firem ovlivnil také průměrnou velikost elektrárny, která vzrostla z necelých 12 na 21,7 kilowatt.

Pokles zájmu u domácností potvrzuje i distribuční společnost E.GD, která má na starosti více než 67 tisíc kilometrů elektrického vedení v jižní části republiky. Celkový připojený výkon (310 megawatt) do její sítě byl přitom obdobný jako minulý rok.

„Ukazuje to na fakt, že více než dřív byl zájem o elektrárny s vyššími výkony, což jsou typicky firemní instalace,“ vysvětluje Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti EG.D.

Dotace na rekonstrukci domu "po babičce" má složitá pravidla.
Nejčastější chyby v Oprav dům po babičce. „Někteří lidé budou dotaci vracet,“ varují odborníci

Ideální parametry navrhne dodavatel

Rozhodne-li se firma pro fotovoltaiku, má na výběr z několika různých variant. První z nich je možnost posílat přetoky do sítě. Dále je možné využít přebytečnou elektřinu k ohřevu vody.

K vlastním solárům si může společnost také pořídit bateriové úložiště. Nastřádanou elektřinu z ní pak může použít pro pozdější spotřebu, využít ji ale může při výpadku, nebo s ní nabíjet elektromobily.

Ideální velikost elektrárny záleží na spotřebě, rozdílné množství elektřiny potřebuje obchodní centrum, sklad nebo třeba výrobní hala. Se správným výběrem pomůže instalační společnost. „Dodavatel vám vypočítá nejen náklady, ale namodeluje také množství vyrobené energie a zajistí pravidelný servis, včetně revizí technologie,“ radí společnost E.ON.

Pro začátek stačí vyplnit informace přímo na jejich stránkách. „Samozřejmě je dobré s dodavatelem co nejefektivněji komunikovat a mít pro něj k dispozici veškerou elektroinstalační dokumentaci budovy. Na rozdíl od vás totiž nezná podrobně budovu, ve které podnikáte, ani specifika provozu,“ uvádí dále E.ON.

E.ON za podnikatele následně vyřeší i potřebné papírování. Podá žádost o připojení, zajistí nutnou dokumentaci i vyřídí stavební povolení. „Zařídíme první paralelní připojení a kolaudaci, připravíme žádost o licenci a pomůžeme vám s registrací u operátora trhu,“ uvádí.

Dalibor Dostál (vlevo) přebírá za rezervaci velkých kopytníků ocenění Energy Globe 2024 z rukou generální ředitelky E.ONu v ČR Claudie Viohl. Foto: E.ON
E.ON Energy Globe hledá nejlepší udržitelné nápady. Přihlašování končí 2. února

Hotel i zemědělské družstvo rozsvítí vlastní soláry

Skupina E.ON je evropskou jedničkou v počtu nainstalovaných fotovoltaik, tomuto segmentu se věnuje již dvacet let. Jenom v České republice pro firmy realizovala instalace s výkonem přes .

Vlastní soláry mají už také v zemědělském družstvu Doubrava nedaleko Zlína. „Společnost E.ON jsme si vybrali proto, že jsme hledali zkušenou a kvalitní firmu se stabilním zázemím a dobrými referencemi,“ říká jednatel společnosti Josef Luža. Pro zemědělské družstvo, které se zabývá chovem prasat a skotu, jde už o druhou fotovoltaiku od E.ONu.

Vlastní fotovoltaiku od E.ONu mají také v jihočeském hotelu Bílá Růže ve Strakonicích. Jde o menší instalaci s maximálním výkonem devět kilowatt. Naopak větší elektrárnu instalovali pro společnost JVP Praha, která vyrábí plasty. Na střechách svých budov má elektrárnu s maximálním výkonem přes 740 kilowatt.

Instalaci zařídila společnost E.ON také pro čtyři hypermarkety Globus v Plzni, Ostravě, Havířově a Liberci v celkové hodnotě sto miliónů korun. Globus využívá energii nejen k běžnému chodu obchodu, ale i pro pekařské, řeznické a gastronomické výroby. V budoucnu chce vyrobenou elektřinu posílat také do sítě.

V bývalém vojenském prostoru Milovice od roku 2015 provozuje Česká krajina rezervaci se zubry a pratury.
Rezervace zubrů a praturů je ekologickým projektem roku. Od společnosti E.ON získá půl milionu korun

Dotace pokryje skoro třetinu ceny fotovoltaiky

Pořízení firemní fotovoltaiky mohou usnadnit dotace nebo aktuální podpůrné programy. Minulý rok na konci července spustilo Ministerstvo obchodu a průmyslu ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou pro podnikatele možnost žádat o bezúročný úvěr na fotovoltaiku.

Bez ohledu na velikost mohou o něj firmy mimo Prahu žádat ve výši 500 tisíc až tři miliony korun na fotovoltaiky s výkonem do 50 kilowatt. Při splnění podmínek odpustí banka až 30 procent ceny fotovoltaiky a polovinu ceny baterie. Žádosti můžou zájemci podávat do konce roku 2027, nebo do vyčerpání alokované miliardy korun.

Úvěr s patnáctiletou splatností je možné využít také na systémy pro ukládání elektřiny do baterií. Lhůta čerpání je až dva roky, v případě potřeby je možné odložit splátky až o tři roky. Technickou podmínkou je, aby rezervovaný výkon uvedený ve smlouvě o připojení, nepřesáhl 30 procent instalovaného výkonu.

O dotace byl velký zájem už minulý rok

V tomto roce začnou soláry přibývat na stále více firmách. Podnikatelé totiž mohli v loňském roce žádat o dotace na fotovoltaiky s výkonem od 10 kilowatt do 5 megawatt v rámci výzvy RES+ 1/2024 Modernizačního fondu. Dotace pokrývala 30 procent celkových výdajů projektu.

Vyrobená elektřina musela být zejména spotřebována na místě. Ve výzvě byly připraveny tři miliardy korun. Kromě panelů mohly být dotace využity také na baterie a systémy pro výrobu obnovitelného vodíku, konkrétně elektrolyzéry.

Podle mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Stanislavy Beyerové byl o dotace velký zájem. V rámci této a výzvy zaměřené na velké instalace nad jeden megawatt přišlo během minulého roku 1 400 žádostí.

„Mimořádný nárůst jsme zaznamenali zejména ve výzvě RES+ 1/2024, zaměřené na menší podnikové fotovoltaické elektrárny, kde došlo k nárůstu oproti roku 2022 o sto procent,“ popisuje.

Více žádostí přišlo podle Beyerové zejména z toho důvodů, protože SFŽP umožnil čerpání dotací pouze pro střešní instalace. V minulosti se jednalo buď o podporu pro kombinaci pozemních a střešních elektráren, nebo čistě pro pozemní instalace. Bylo tomu tak zejména kvůli souběžnosti s dotacemi Ministerstva průmyslu a obchodu.

Mezi firmami je ale zájem zejména o instalace přímo na střechy. „Díky tomu mají menší podniky možnost doplnit si svůj energetický mix, snížit závislost na cenách konvenčních zdrojů energie a optimalizovat své náklady na energie,“ dodává mluvčí.

„V budoucnu plánujeme pokračovat v podpoře programů zaměřených na zlepšení energetické účinnosti a dekarbonizaci pomocí moderních finančních nástrojů, jako jsou zvýhodněné úvěry, záruky a další,“ zakončuje Beyerová.

Partnerem tohoto článku je společnost E.ON.

Karolína Chlumecká
Karolína Chlumecká

Karolína studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Z témat se věnuje mimo jiné udržitelné módě či komunitní energetice.