Za emisemi fotbalového průmyslu nestojí jen lety na zápasy, ale především „špinavý sponzoring“, zjistila nová analýza o dopadech celosvětového fotbalu od New Weather Institute, nezávislého think-tanku z Velké Británie. V prvním hloubkovém hodnocení svého druhu vypočítává, jaké emise skleníkových plynů produkuje.

Zpráva s názvem Dirty Tackle – the growing carbon footprint of football shromažďuje klíčové údaje o emisích, včetně těch o cestách na zápasy (mezinárodní i domácí), výstavbě stadionů a sponzorských smlouvách se společnostmi, které silně znečišťují životní prostředí a využívají fotbal k propagaci činností se značnou uhlíkovou stopou. V součtu vede k emisím ve výši 64 až 66 milionů tun ekvivalentu emisí oxidu uhličitého (CO2e) ročně.

Ty přibližně odpovídají uhlíkové stopě celého Rakouska, bohaté zemi s 9,1 miliony obyvatel, a jsou přibližně o 60 procent vyšší než v Uruguayi, první zemi hostící mistrovství světa ve fotbale. Rovněž se to rovnají emisím, jež vzniknou spálením 150 milionů barelů ropy.

„Navzdory masové atraktivitě a celosvětovému publiku má fotbal potíže s chápáním vlastního dopadu na životní prostředí, a to kvůli nejednotným údajům a vyloučení klíčových oblastí uhlíkové stopy, zejména emisí sponzorů. Tento výzkum dokládá přesvědčivé důkazy, že fotbal je velkým znečišťovatelem životního prostředí a jeho podíl na změně klimatu roste,“ uvedl Stuart Parkinson z organizace Vědci za globální odpovědnost, který výzkum vedl.

Martin Šlapák, ESG manažer skupiny Tipsport. Foto: poskytnuto společností Tipsport
Bývalý profesionální fotbalista se stal ESG manažerem skupiny Tipsport

Sponzoři jako zdroj emisí

Hlavními zdroji znečištění ve fotbale jsou podle analýzy sponzorské smlouvy se společnostmi, které znečišťují životní prostředí. Následuje letecká přeprava na zápasy (mezinárodní i domácí) a výstavba stadionů. Dalšími zdroji jsou výroba a prodej zboží, spotřeba energie, stravování na stadionech a cestování týmů a zaměstnanců.

Sponzoring má zdaleka největší podíl na uhlíkové stopě fotbalu, a to až 75 procent. Souvisí s tím, na jaké služby firmy lákají a jaký styl života propagují mezi miliardami diváků fotbalu po celém světě.

Výzkum s názvem Dirty Tackle – the growing carbon footprint of football, který vedl klimatolog Stuart Parkinson, představuje první celosvětové zhodnocení uhlíkových emisí fotbalu v rámci odvětví. Hodnotí mezinárodní a klubové soutěže mužů a žen. Hráči a organizátoři kampaní doufají, že díky důkladnější analýze se fotbal se zátěží, jež způsobuje, lépe vyrovná.

Klimatická opatření ve sportu jsou stále v počátcích a zaměřují se hlavně na snižování provozních emisí. Úsilí je sice důležité, ale je podkopáváno rozšiřováním mezinárodních turnajů, počtem odehraných zápasů i korporátním sponzoringem.

Utkání 14. kola fotbalové ligy žen: Sparta Praha - Slavia Praha
Sparta, Slavia a Teplice válcují fotbalovou ligu, pokud jde o udržitelnost. Zato Klokani nic neřeší

Klimatická změna, k níž fotbal přispívá, zasahuje i samotný sport, neboť extrémní počasí ovlivňuje stále více zápasů. Nedávno například vypukl požár v Los Angeles, které má hostit osm zápasů mistrovství světa v roce 2026 a jehož sponzorem je největší světová ropná a plynárenská společnost Aramco.

FIFA uzavřela loni s tímto saúdskoarabským fosilním gigantem sponzorskou smlouvu. Tu kritizovaly nevládní organizace, expertní veřejnost i část samotných hráčů a hráček. Nejen kvůli planetě a klimatu, ale také kvůli obavám o práva žen, bezpečnost LGBTQ+ komunit. FIFA i UEFA se sice přihlásily k Rámci OSN pro sport v oblasti klimatu, který je zavazuje k 50procentnímu snížení emisí do roku 2030, ale rozšiřující se turnaje a znečišťující sponzoring naznačují, že emise se nesnižují, natož v míře potřebné k naplnění závazků.

Fotbalové mistrovství Evropy ve fotbale v Německu mělo být nejudržitelnějším šampionátem všech dob.
Udržitelní fotbalisté: rekordně málo emisí, ale také zbytečné létání na 150 kilometrů

Emisní stopa zápasu

Podle nových údajů vyprodukuje pouhý jeden zápas na finále mistrovství světa ve fotbale mužů 44 000 až 72 000 tCO2e. To odpovídá celoročnímu provozu 31 500 až 51 500 průměrných automobilů ve Velké Británii. Tato čísla nezahrnují emise spojené s vysokým podílem uhlíku od sponzorů, které podle odhadů zvyšují celkové emise v průměru o více než 350 procent na jedno utkání.

Odhaduje se, že na jedno utkání anglické Premier League se vypustí přibližně 1 700 tCO2e, přičemž emise související s cestováním tvoří přibližně polovinu celkového množství.

V případě zápasu mezinárodní klubové soutěže se podíl zvýší přibližně o polovinu, zejména kvůli letecké dopravě diváků, a ještě více, jakmile se započítají emise sponzorů.

Redakce Ekonews

Ekonews je web o udržitelnosti, který hledá v ekologických tématech ekonomické souvislosti a mezi byznysmeny chuť dělat věci ohleduplněji k životnímu prostředí.