Audio verze článku:

Mapy klimarizik mají být vodítkem pro pojišťovny i pro majitele nemovitostí. Spojují několik sad dat o rizicích povodní, sucha či vzniku cyklonů. Dvě propracované mapy klimarizik fungují zdarma i v Česku a ukazují klimatická rizika pro danou oblast na úrovni i malých obcí a s prognózou na příští desetiletí.

Ne, váš dům nepojistíme, protože jej ohrožují nepříznivé klimatické podmínky. Vidíme to tady na mapě. Podobnou větu uslyší brzy ve Francii majitelé nemovitostí, které stojí v místech ohrožených klimatickou změnou – například bleskovými povodněmi, sesuvy půdy či extrémním suchem.

Pojišťovny přitvrdily v posuzování nemovitostí poté, co se ukázalo, že extrémní počasí již páchá tolik škod, že jejich krytí převyšuje příjmy. Stalo se tak například v roce 2023, kdy Caisse Centrale de Réassurance (CCR), francouzská reinsurační společnost, která kryje škody v případě, že stát vyhlásí stav přírodní katastrofy, utrpěla výraznou ztrátu 112 milionů eur, tedy v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Letecký pohled na zaplavené centrum Krnova, 15. září 2024. Foto: ČTK / Sznapka Petr
Zářijové povodně v Česku a dalších zemích byly loni osmou nejdražší světovou přírodní katastrofou

Náhrady škod způsobených přírodou byly vyšší než inkasované pojistné. I proto CCR vytvořila novou pojišťovací observatoř, která vytváří mapy klimarizik. Ty budou zobrazovat oblasti s vyšším rizikem výskytu přírodních katastrof, jako jsou například povodně, požáry, smršťování a rozpínání jílovité půdy v období sucha nebo oblasti nejvíce ohrožené tropickými cyklony, především v zámořských oblastech Francie na Martiniku či Guadeloupe.

Nová observatoř začne sledovat pojišťovny v těch nejohroženějších oblastech a radit jim, jak uzpůsobit pojistné podmínky. Ve hře je také zvýšení příplatku za riziko přírodních katastrof z dvanácti na dvacet procent pro všechny pojištěnce. První zpráva observatoře má být dostupná v polovině letošního roku.

Mapa klimarizik Climrisk nabízí přehled dopadů klimatické změny na úrovni obcí až do roku 2090. Je určena zejména investorům, kteří uvažují o nákupu nemovitosti. Zdroj: climrisk.cz
Mapa klimarizik Climrisk nabízí přehled dopadů klimatické změny na úrovni obcí až do roku 2090. Je určena zejména investorům, kteří uvažují o nákupu nemovitosti. Zdroj: climrisk.cz

České pojišťovny vylepšují mapy klimarizik

Na klimatickou změnu se stále častěji zaměřují i české pojišťovny. Začínají být opatrnější a snaží se co nejvíce zpřesnit mapy, podle nichž se rizika přírodních katastrof stanovují.

„Upravují se datové sady pro práci s určením povodňové zóny. Budou reflektovat data a údaje z podzimních povodní, takzvané n-letosti průtoků na zasažených vodních tocích. Dojde k jejich plné aktualizaci,“ říká pro Ekonews Lenka Slabejová, gestorka sekce neživotního pojištění České asociace pojišťoven (ČAP).

Současné povodňové mapy, s nimiž pojišťovny pracují, totiž eskalující klimatickou změnu a extrémní projevy počasí posledních let nereflektují. Ředitel ČAP Jan Matoušek v podcastu pro platformu Fakta o klimatu zmínil, že asociace má v plánu získat do těchto map řadu nových datových zdrojů od lokálních výzkumných ústavů a univerzit a vytvořit unikátní povodňový model.

„Chceme začít víc pracovat s efekty bleskových povodní. Data pak můžou sloužit k tomu, abychom se státem vedli efektivní debatu na téma protipovodňových opatření. Kde je dělat, za jakou cenu, kde jsou opravdu potřeba a kde méně. Chceme mít mapy založené na číslech, nikoliv na tom, který kraj nebo starosta si to vyjedná obratněji. To je určitě z hlediska prevence podstatné,“ podotkl Matoušek.

Povodně, tornáda i lesní požáry

Například Premium Pojišťovna začala od ledna tohoto roku používat nejnovější mapy říční a přívalové povodně pro celou Českou republiku. Jsou součástí řešení Aquarius RMA od společnosti Intermap Technologies, která se zaměřuje na 3D digitální mapování a poskytuje data o klimatických a přírodních rizicích.

„Nově českým pojišťovnám do platformy integrujeme i další data od ministerstva zemědělství, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Výzkumného ústavu vodohospodářského a České geologické služby, včetně propojení na již digitalizovanou a zhuštěnou síť měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu,“ říká Richard Šálek, obchodní ředitel evropského zastoupení Intermap Technologies.

Cílem je poskytnout pojistnému trhu co nejobsáhlejší a nejpokročilejší data o přírodních nebezpečích souvisejících s klimatickou změnou. „Kromě povodně se jedná i o jiná přírodní nebezpečí, jako jsou vichřice, blesky, kroupy, tornáda, lesní požáry a zemětřesení,“ dodal Šálek.

Konat teď se vyplatí víc než později sčítat škody, říkala klima-alarmistka Thatcherová

České mapy nabízejí předpověď až do roku 2090

V tuzemsku existují již dvě veřejně dostupné mapy klimarizik. První z nich je klimatickazmena.cz, která je nově přepracovaná a prozatím se nachází ve výstavbě. Ukazuje dopady změny klimatu na zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství a na městské prostředí. Předpoví například délku vegetační sezony, výskytu období sucha nebo teplotu vzduchu ve zvolených oblastech pro příští roky a desetiletí.

Druhou je mapa climrisk.cz, která nabízí přehled dopadů klimatické změny na úrovni obcí. ClimRisk je určen zejména investorům, kteří uvažují o nákupu nemovitosti coby investice, a umožňuje sledovat rizika, jako je nárůst tropických dnů, extrémních srážek nebo sucha.

Mapa climrisk.cz pracuje s rozlišením 500krát 500 metrů a je upravena pro správní celky. Umí tedy odpovědět na otázku, zda je, či není rozumné si na určitém místě postavit dům, pokud se stavitel obává sucha. Jak ovšem upozorňuje Milan Vítek z platformy Fakta o klimatu, hrozící dopady jednotlivých extrémních jevů může ovlivnit mnoho dalších faktorů. „Například, jak se obce či majitelé domů adaptují na sucho, jaká protipovodňová opatření budou vybudována a podobně,“ uvádí Vítek.

Mapy se překreslují i podle budoucích emisí

Vítek dodává, že mapy klimarizik kombinují meteorologická data, klimatické modely a emisní scénáře. „Největší nejistota nepanuje paradoxně u samotného modelování, kde jsme schopni nejistoty velmi dobře popsat, ale u chování lidí – tedy jak moc naroste průměrná globální teplota vlivem spalování fosilních paliv. Všimněte si, že obě mapy používají různé emisní scénáře, které můžete zvolit. Vyplývají z nich pak i jinak silné dopady,“ podotýká Vítek.

Pojišťovnictví podle jeho slov chápe změny klimatu jako zásadní faktor, který bude ovlivňovat celý tento sektor. „Už nyní víme, že se přírodní katastrofy budou podílet na větší části pojištěných škod, než je tomu v současnosti,“ říká Vítek.

Například z dat národního hodnocení rizik ve Spojených státech z letošního února vyplývá, že ceny nemovitostí ohrožených klimatem dosahují 1,4 bilionu dolarů a že pojistit americké nemovitosti proti extrémním jevům počasí bude stále dražší. „V některých oblastech již nyní nepojistíte svou nemovitost proti požárům, například v Kalifornii, nebo proti povodním, například na Floridě,“ doplňuje Vítek.

Klimatická změna narušuje dovolené. Nevyzpytatelná parna či deště kazí turistické pobyty i lyžování

Dražší pojištění i pro sportovní akce

Na problémy s pojištěním kvůli dopadům klimatické změny narážejí nejen nemovitosti, ale také třeba sportovní akce. Pojišťovny v důsledku klimatických změn omezují krytí zimních akcí, nebo nabízejí pojistky za astronomické částky.

Například známý běžkařský závod Jizerská 50 se musel loni po letech pořádání kvůli počasí zrušit. A to se již přesouval z lednového termínu na druhý únorový víkend. Nové datum vybrali pořadatelé na základě doporučení meteorologů jako ten s nejlepšími sněhovými podmínkami. Jenže naděje na uspořádání legendárního závodu v roce 2024 spláchl déšť.

Organizátoři museli vrátit závodníkům startovné a jednat se sponzory. A pojistit Jizerskou 50 je čím dál složitější – dosavadní pojišťovna od závodu dala ruce pryč, pořadatelé museli najít náhradu. Právě z pojištění se ovšem platí vracení startovného.

Zuzana Keményová
Zuzana Keményová

Zuzana je zapálená propagátorka témat ochrany životního prostředí, CSR, vědy a inovativních (pokud možno prospěšných) nápadů. Dvanáct let pracuje jako redaktorka Hospodářských novin a spolupracuje i s dalšími médii, pokud to má smysl. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově.