Papír a plast se v Česku třídí dobře, hůře na tom ale je alobal nebo obaly se speciální úpravou, u nichž není na první pohled poznat, o jaký materiál se jedná. Pomoci s rozeznáváním recyklačních značek mají aplikace na třídění odpadu, které také ukazují polohu třídicích kontejnerů.
Zhruba tři čtvrtiny obalů uvedených na český trh se vytřídí, uvádí společnost Eko-kom, která v tuzemsku provozuje systém sběru a recyklace obalových odpadů. „Lidé mohou své odpady třídit napříč celou ČR do více než 678 tisíc barevných nádob a průměrná docházková vzdálenost k nim je jen 89 metrů,“ uvádí Lucie Müllerová, mluvčí Eko-komu. Přesto u některých druhů obalů člověk těžko rozezná, jestli patří do modré, žluté, nebo hnědé popelnice.
Hlavně papírové obaly se speciální úpravou nebo obaly z biodegradabilního plastu dělají spotřebitelům potíže. „V tomto se snažíme na výrobce baleného zboží apelovat, aby obaly důkladně označili a vyráběli je z co nejlépe recyklovatelných materiálů,“ dodává Müllerová.
Ke správnému vytřídění různých druhů obalů pomáhají aplikace pro mobilní telefony či web, v tuzemsku fungují už tři.
Co do které popelnice, pozná mobil díky foťáku
Eko-kom nabízí mobilní aplikaci Kam třídit, která informuje o tom, kde se nacházejí veřejně přístupné kontejnery na třídění odpadů. Ukazuje i polohu sběrných dvorů. Aplikace je k dispozici od letošního dubna a jejím cílem je postupně zahrnout všechny třídicí kontejnery v Česku. „Online mapa se doplňuje jak z veřejných databází měst a obcí, tak přímo s pomocí uživatelů aplikace,“ vysvětluje Lucie Müllerová.
V mapě lze vyhledat konkrétní lokality podle adresy, nebo filtrovat sběrná místa podle druhů odpadu. Aplikace obsahuje i abecedního online průvodce správným tříděním odpadu. „Cílem je zvýšit informovanost o správném třídění odpadu, protože díky tomu může dojít k jeho následnému efektivnímu využití,“ uvádí Müllerová. Aplikaci Kam třídit si zatím stáhlo asi tisíc uživatelů.
Mobilní aplikaci na třídění odpadu SORTaPP spustila rovněž společnost Nestlé. S pomocí fotoaparátu na telefonu rozeznává recyklační značky a pomáhá správně určit, do které popelnice odpad patří. Na vývoji spolupracoval potravinářský koncern Nestlé s Eko-komem.
„Pomáhali jsme především se správným rozeznáváním všech recyklačních symbolů, které se vyskytují na obalech od nejrůznějších produktů. A od začátku se počítalo také s nadstavbou v podobě využití mapy s přehledem sběrných míst kamtřídit.cz,“ tvrdí Müllerová.
Aplikaci Ukliďme Česko používá 15 tisíc lidí měsíčně
Před dvěma lety spustil webovou aplikaci Kam s ním i spolek Ukliďme Česko. Na rozdíl od předchozích dvou aplikací se zaměřuje nejen na třídění odpadu, ale i předcházení jeho vzniku. Kromě mapy třídicích kontejnerů a sběrných dvorů najdou uživatelé v aplikaci i místa, kam mohou odnést nepotřebné věci z domácnosti. „Nejvíce si lidé vyhledávají, kam s pneumatikami, obchody, kam mohou donést kartonové krabice, re-use centra, sběrné dvory, kam se světelnými zdroji a bateriemi,“ popisuje mluvčí spolku Ukliďme Česko Radek Janoušek. Aplikaci měsíčně používá přibližně 15 tisíc uživatelů.
„Hlavní myšlenkou projektu bylo integrovat již dostupná data od měst a obcí, případně data získat ideálně přímo od provozovatelů míst. Jedině pak je totiž zaručena kvalita, úplnost a aktualizace dat,“ uvádí Janoušek a s tím, že některé databáze vytvářel sám spolek. Například databázi obchodů, kam mohou lidé odnést balicí materiál, stejně tak jako databázi sběrných dvorů, swapů či re-use center. Uživatelé mohou k jednotlivým místům v mapě dávat zpětnou vazbu, pokud se jim změní například otevírací doba.
Podle Janouška je důležité, aby se aplikace zaměřovala na odpad jako celek a nabízela i místa, kde se zpětně odebírají výrobky nebo materiály. „Aplikace ke správnému třídění nepochybně pomoci mohou, na druhou stranu tím, že jich existuje řada pro různé komodity, se to zbytečně rozmělňuje,“ dodává.