Audio verze článku:

Příběh západního poddruhu antilopy Derbyho připomíná ten o nosorožci tuponosém severním. Čeští přírodovědci se pokoušejí o záchranu kriticky ohroženého zvířete žijícího v Africe. Aktuálně v Senegalu vybudovali novou výzkumnou stanici.

Západního poddruhu antilopy Derbyho na světě žije posledních zhruba 250 jedinců, většina z nich na jihu Senegalu. V národním parku Niokolo-Koba je už téměř čtvrt století pomáhá chránit skupina vědců z České zemědělské univerzity v Praze. Podobně se dlouhá léta snažili o záchranu poddruhu nosorožce tuponosého severního přírodovědci ze Zoo Dvůr Králové.

Nově otevřená výzkumná stanice Assirik vznikla díky dotaci ministerstva zahraničních věcí ve výši půl milionu korun, zapojení Velvyslanectví ČR v Senegalu a spolupráci s místní ochranářskou organizací Panthera Senegal, zaměřenou na ochranu kočkovitých šelem. „Pro nás jde o strategické místo. Strážní kemp Assirik, kde nyní stojí nová výzkumná stanice, je nejbližším místem od posledního zdokumentovaného výskytu antilop Derbyho na světě,“ říká Karolína Brandlová, předsedkyně českého spolku Antelope Conservation.

Lov plískavic na Faerských ostrovech je součástí tamní tradice, tak zvaného grindadrápu. Přístavní molo ve Skálabotnuru. Foto: Youenn Kerdavid, Sea Shepherd
Masakr delfínů jako tradice. Reportáž ze „zábavy“, bez které se Faeřané neobejdou

Z letadla Derbíky neviděli

Pavla Hejcmanová z České zemědělské univerzity se v Niokolo-Koba účastnila již několika mezinárodních výzkumných programů. Zatím posledním bylo letecké sčítání zvěře v národním parku v roce 2018. „Do Senegalu jezdím od roku 2000 a vidím ten vývoj – jak se mění řízení parku, motivace místních strážců, fauna, ale i podmínky, v jakých mohou vědci a ochranáři pracovat,“uvádí Hejcmanová.

„V rámci posledního leteckého sčítání jsme bohužel žádné Derbíky v parku nezaznamenali. Z fotopastí, které jsou umístěné na různých místech národního parku, naštěstí data máme. Díky tomu můžeme odhadnout, že populace antilop Derbyho se pohybuje v řádu dvou set jedinců,“ dodává.

Nový výzkumná stanice má mimo jiné přitáhnout do oblasti další studenty a vědce, aby pomohli s ochranou místní biodiverzity. „Zbudovali jsme zde pět betonových platforem, na kterých budou stát stany pro výzkumníky. Pořídili jsme satelitní telefon, gépéesky a solární panel potřebný pro chod základny. Zároveň jsme zlepšili sociální zázemí a přístup k vodě,“ popisuje Chele Martinez, vedoucí projektu Panthera Senegal.

Vlci regulují početnost přemnožené spárkaté zvěře a tím snižují škody na lesních porostech.
Vlci jsou zatím ve vyšších nadmořských výškách. V české krajině se ale budou rozšiřovat i dále

Hlavní je sbírání dat

„Když jsme v Niokolo začali působit, nebyli tu téměř žádní lvi. Díky spolupráci se strážci národního parku jsme udělali kus práce, snížili pytláctví a tím jsme zvýšili populaci nejen lvů, ale i dalších velkých savců,“ doplňuje Martinez.

Spolek Antelope Conservation, který působí na Fakultě tropického zemědělství, se nyní zaměřuje na analyzování dat z fotopastí. „V budoucnosti bychom rádi přidali ještě další fotopasti přímo do míst, kde se antilopy vyskytují. Věnujeme se také sběru trusu antilop, ze kterého můžeme díky genetickým analýzám získat informace o stavu populace. Zajímáme se ale i o složení trusu lvů, protože z něj dokážeme například zjistit, zda jsou antilopy jejich preferovanou kořistí,“ vysvětluje Brandlová.

„Naše expertízy postupně rozšiřujeme o další druhy antilop. A přáním do budoucna je antilopy obojkovat – tedy pomocí satelitních obojků sesbírat co nejvíce dat, které nám prozradí více o pohybu a životě jednotlivých zvířat. Jde bohužel o nákladnou operaci, kterou nelze realizovat bez silných partnerů. Na to si tedy budeme muset asi ještě chvíli počkat,“ vysvětluje předsedkyně spolku. Ten za rok 2023 podle své výroční zprávy hospodařil s náklady 498 tisíc korun, přičemž největší část příjmů tvořily dary. Téměř devadesát tisíc korun získal i prodejem propagačních předmětů a služeb.

Jana Ptačinská Jirátová