Zprávu o udržitelnosti budou muset za rok 2025 nově zveřejnit další téměř dva tisíce tuzemských firem. Ekonews přinášejí přehlednou tabulku, co všechno musejí po celý rok sledovat, aby to uvedly ve svých zprávách. Ty budou vypracovávat v roce 2026.
Evropská směrnice o reportování udržitelnosti podniků (CSRD) zavádí pravidla pro vykazování informací týkajících se udržitelnosti. Jde o takzvané Evropské standardy pro reportování udržitelnosti (ESRS). Zaměřují se na tři hlavní oblasti: životní prostředí (E), sociální odpovědnost (S) a řízení firem (G). Proto se standardy označují zkratkou ESG (Environmental, Social, Governance).
Jedním z klíčových principů ESRS je takzvaná „dvojí významnost“, někdy označovaná jako dvojí materialita. To znamená, že firmy musí hlásit nejen to, jak mohou sociální a environmentální problémy ovlivnit jejich finanční stabilitu, ale i to jak jejich činnost ovlivňuje společnost a životní prostředí.
Konkrétní informace, které musí firmy zveřejňovat, určí takzvaná analýza dvojí významnosti či dvojí materiality. Jde o proces, při němž firma zhodnotí, které aspekty udržitelnosti jsou pro ni a její zainteresované strany nejvýznamnější. Výsledky této analýzy pak rozhodnou o tom, co konkrétně firma musí do své zprávy zahrnout.
ESRS jsou rozděleny do dvou typů standardů: obecné standardy a tematické standardy. Obecné standardy (tabulka I) jsou povinné pro všechny firmy, které spadají pod CSRD. Tematické standardy (tabulky II-IV) se pak zaměřují na specifická témata v oblastech životního prostředí, sociální odpovědnosti a firemního řízení. Ekonews přinášejí přehled toho, co všechno musí firma vzít v potaz při vypracování analýzy.
Pavlína Al-Madhagi
Pavlína Al-Madhagi působila několik let jako ESG konzultantka v pojišťovnictví, kde měla na starosti řadu projektů. Nyní spolupracuje jako expertka na ESG s Ekonews.