Audio verze článku:

Zavedení nových požadavků na reporting udržitelnosti je pro firmu složitý proces. Zde je deset hlavních kroků, které jí pomohou správně splnit požadavky CSRD a ESRS.

  1. Odpovědnost a řízení
    Firma musí interně sladit své vedení a jasně rozdělit role a odpovědnosti pro proces reportingu udržitelnosti.
  2. Identifikace uživatelů zprávy
    Firmy musí určit, kdo bude zprávu číst (investoři, zákazníci, zaměstnanci) a jaká mají očekávání.
  3. Sladění obchodní strategie
    Je potřeba integrovat udržitelnost do celkové obchodní strategie firmy. Firma musí analyzovat, zda má správné procesy a data pro splnění nových požadavků.
  4. Zapojení zúčastněných stran (tzv. stakeholderů)
    Firma musí sbírat informace od svých interních i externích zainteresovaných stran, jako jsou zaměstnanci, dodavatelé nebo zákazníci.
  5. Posouzení materiality
    Společnost musí určit, které otázky udržitelnosti jsou pro ni nejdůležitější. To udělá pomocí analýzy materiality, která je povinná pro všechny firmy podléhající působnosti CSRD.
  6. Výběr ukazatelů
    Firma musí rozhodnout, které ukazatele (například emise CO2, spotřeba energie, zaměstnanecká data) bude v reportu zveřejňovat.
  7. Sběr dat
    Firma musí zavést proces pro shromažďování a správu potřebných dat o ESG aspektech (environmentální, sociální a governance).
  8. Vypracování zprávy
    Firma musí vytvořit přehlednou a srozumitelnou zprávu o udržitelnosti, která splňuje formální požadavky dle CSRD a ESRS.
  9. Externí ověření
    Zpráva musí být ověřena třetí stranou, aby byla zajištěna její správnost a důvěryhodnost.
  10. Hodnocení a zpětná vazba
    Nakonec je potřeba vyhodnotit celý proces a získat zpětnou vazbu od interních i externích zainteresovaných stran.
Hlavním důvodem pro zavedení CSRD a ESRS je zvýšení transparentnosti firem. Ilustrační foto: Karolina Grabowska, Pexels
Které firmy mají povinnost zveřejňovat informace o udržitelnosti podle CSRD a odkdy

Časová náročnost a výzvy přípravy

Příprava na ESG reporting není jednoduchá a může být časově i finančně náročná. Analýza dvojí materiality je komplexní proces, který musí zohlednit dopady činnosti firmy jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska. To znamená, že firma musí zhodnotit nejen své vlastní operace, ale i celý hodnotový řetězec, včetně dodavatelů a dalších partnerů.

V některých případech firmy zjistí, že budou muset vykazovat stovky různých datových bodů, což může být velmi náročné na zpracování. Proto je důležité, aby firmy začaly s přípravou na reporting co nejdříve. Příprava může trvat několik měsíců až rok a půl, v závislosti na velikosti společnosti a jejích interních procesech.

Také GAP analýza (analýza nedostatků v datech) a fáze sběru dat mohou zabrat hodně času. U větších firem je potřeba počítat s měsíci příprav.

Příprava na ESG reporting vyžaduje spolupráci mezi různými odděleními firmy. Do procesu jsou zapojeny nejen týmy zaměřené na udržitelnost, ale i právní oddělení, IT, personální, ekonomické a marketingové týmy. Všechna tato oddělení musí pracovat společně na sběru, ověřování a správě dat. Je také důležité mít jasný plán a harmonogram celého procesu.

Ilustrační foto, ESG. Foto: Tima Miroshnichenko, Pexels
Co všechno musejí firmy zveřejňovat kvůli směrnici CSRD neboli Jak na ESG

Odklad povinností

Pro firmy platí roční odklad na detailní reporting finančních dopadů klimatických změn, sucha nebo úbytku biodiverzity. V prvním roce budou firmy muset identifikovat finanční rizika, ale ne je hned detailně vykazovat. První kompletní zprávy budou muset podat až za fiskální rok 2027.

I když je celý proces ESRS reportingu náročný, přináší firmám mnoho výhod. Kromě lepšího řízení interních procesů může zvýšit důvěru investorů a zlepšit reputaci firmy na trhu. Díky tomu mohou firmy přilákat nové investice a posílit vztahy se zákazníky i zaměstnanci. Z dlouhodobého hlediska se firmy mohou stát atraktivnějšími pro investory, kteří se stále více zaměřují na udržitelnost. Kvalitní ESG reporting může rovněž upevnit loajalitu zaměstnanců, kteří chtějí pracovat pro odpovědnou a udržitelnou firmu.

Pavlína Al-Madhagi působila několik let jako ESG konzultantka v pojišťovnictví. Nyní spolupracuje jako expertka na ESG s Ekonews. Foto: poskytnuto Pavlínou Al-Madhagi
Pavlína Al-Madhagi

Pavlína Al-Madhagi působila několik let jako ESG konzultantka v pojišťovnictví, kde měla na starosti řadu projektů. Nyní spolupracuje jako expertka na ESG s Ekonews.