Digitální technologie mohou přispět k udržitelnosti ve zdravotnictví. Jedním z příkladů moderní digitalizace zdravotnictví je mobilní aplikace EZKarta. Pomoci s jejím vylepšením můžete i Vy.

EZKarta umožňuje ukládání informací o očkování a jejich sdílení s ošetřujícím lékařem. Do budoucna se počítá s rozšířením funkcí o elektronické lékařské zprávy, eMapu poskytovatelů zdravotních služeb, možnost objednání k lékaři atd.

Abychom mohli digitální řešení ještě lépe přizpůsobit reálným potřebám pacientů i zdravotníků, zveme vás k zapojení do výzkumu realizovaného ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Vyplněním krátkého dotazníku nám poskytnete cennou zpětnou vazbu a pomůžete zdokonalit její budoucí využití pro občany.

Pokud by se EZKarta v budoucnu stala běžnou součástí zdravotního systému a byla rozšířena o nové funkce, mohla by významně přispět k ekologičtějšímu zdravotnictví v České republice. A to zejména díky nižší spotřebě papíru a energií potřebných k jeho výrobě a distribuci. Zároveň by umožnila omezení zbytečných osobních návštěv lékařů, což by pomohlo ke snížení emisí CO2 spojených s cestováním pacientů i zdravotnického personálu.

Cesta k efektivnějšímu zdravotnictví

V případě úspěšné implementace a rozšíření funkcionalit by EZKarta mohla hrát klíčovou roli v transformaci českého zdravotnictví na efektivnější, digitálně propojený a ekologicky šetrnější systém. Digitální řešení tak mohou přispět nejen k lepší zdravotní péči, ale i k ochraně našeho životního prostředí.

Digitální technologie přinášejí revoluci do zdravotnictví, nejen z hlediska efektivity, ale i udržitelnosti. Telemedicína, elektronické zdravotní záznamy a mobilní zdravotní aplikace mají potenciál výrazně snížit uhlíkovou stopu celého sektoru a zlepšit dostupnost péče.

Digitalizace s sebou na druhou stranu nese větší nároky na spotřebu elektřiny. Datová centra, která spotřebovávají ročně přes 800 TWh, by mohla být do roku 2040 odpovědná za 14 procent globálních emisí CO2.

Zdravotnický sektor patří k největším producentům emisí skleníkových plynů na světě. Studie organizace Health Care Without Harm (HCWH) z roku 2019 uvádí, že zdravotnictví je odpovědné za 4,4 % globálních emisí CO₂, v Českém kontextu se jedná o 3,6 %. Pokud by zdravotnictví bylo zemí, patřilo by mezi pět největších producentů emisí. Digitalizace však může pomoci tento negativní dopad zmírnit.

 

Michaela Ondrejková