Audio verze článku:

Jednorázové elektronické cigarety budou ve Francii zakázané, schválil včera tamní parlament. Hlavními dvěma argumenty pro zákaz je to, že se zbytečně plýtvá cennými materiály a že vapování škodí zdraví nezletilých.

Francouzský parlament včera rozhodl o tom, že v zemi bude platit zákaz prodeje a distribuce jednorázových elektronických cigaret. Francie se tak připojila k Belgii jako první zemi Evropské unie, kde zákaz platí od letošního ledna. Zákaz by měl vstoupit v platnost, „co nejdříve to bude možné“, napsal francouzský deník Le Figaro.

Z hlediska vytváření odpadu jsou největším problémem akumulátory v e-cigaretách. „Baterie obsahují nikl, kobalt a samozřejmě lithium. Jsou nabíjecí, ne na jedno použití, je škoda to házet do koše,“ řekl dříve Ekonews Tomáš Kazda z Vysokého učení technického Brno, jehož tým se problematikou použitých jednorázových e-cigaret zabývá.

E-cigarety na jedno použití končí i s baterií v koši. Je to nesmyslné plýtvání

Většina končí na skládce, či ve spalovně

Zhruba deset baterií z e-cigaret má podobnou kapacitu jako baterie mobilního telefonu. Za rok se podle odhadu českých vědců spotřebuje v tuzemsku zhruba 30 milionů kusů těchto výrobků.

Každý výrobce nebo dodavatel na trh ze zákona musí zajistit zpětný odběr těchto zařízení a nejjednodušším řešením je stát se členem kolektivního systému na elektrošrot, licencovaného ministerstvem životního prostředí. Neexistuje nicméně informace o tom, kolik jednorázových e-cigaret se vybere zpět.

Zákon k demontáži ani recyklaci baterií z jednorázových přístrojů nikoho nenutí, napsaly dříve Ekonews. Muselo by k tomu navíc docházet ručně, protože poloautomatickým procesem, kdy se plastový elektrospotřebič rozmlátí v bubnu, aby se od plastu oddělily kovové součásti, se u bateriových výrobků použít nedá – došlo by ke vznícení.

Kuřáci často ani netuší, kam použité vapy patří. Jak vyplývá z dřívějšího průzkumu organizace Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci všech typů odpadních baterií a akumulátorů v Česku, více než polovina lidí je háže do směsného odpadu, takže končí na skládce nebo ve spalovně. Jen 14 procent do nádob na elektrošrot, 16 procent do boxů na použité baterie a necelých osm procent je nosí zpět do trafiky. Odpadní zařízení by podle ministerstva životního prostředí člověk měl předat na místo zpětného odběru, zpracovateli odpadních elektrozařízení, nebo poslednímu prodejci.

Martina Patočková
Martina Patočková

Martina začínala s novinařinou v agentuře ČTK a pokračovala v MF Dnes, psala pro E15 či Reportér Premium. Jenže pak zatoužila po větší samostatnosti. Ráda chodí po kopcích, plave s ploutvemi i bez nich a chtěla by kočku.