Přírodní deodoranty seženete v běžných drogeriích i ve specializovaných obchodech, a to v různých cenových kategoriích. Účinnost ovšem zjistíte až při delším používání. V redakci Ekonews jsme už několik přírodních deodorantů vyzkoušely a daly dohromady své zkušenosti.
Přírodní deodoranty na rozdíl od konvenčních antiperspirantů neobsahují hliníkové soli, které zabraňují pocení. Tělo nicméně potřebuje přirozené pocení pro odvádění toxinů, takže přírodní deodorant přijde vhod po každé pořádné dřině.
Nepoužívají se v nich ani syntetické vůně a nejčastější absorpční složkou tuhých přírodních deodorantů je jedlá soda. U citlivější pokožky však může způsobovat podráždění. Značky přírodní kosmetiky proto na trh uvádějí i přírodní deodoranty bez sody.
Ze značek, které jsme vyzkoušely, nejlépe obstály Wild, Ben & Anna a Schmidt’s. Spolehlivě zabraňují pachu i při fyzické aktivitě. Naopak nejmenší účinnost jsme zaznamenaly u kuličkových variant od Urtekramu, Alverde a Odylique. Pro citlivější pokožku jsou vhodné například Kvitok nebo Biorhythme.
Ben & Anna tuhý deodorant
„Mám s ním skvělé zkušenosti a snad i okolí,“ tvrdí Irena Buřívalová o tuhém přírodním deodorantu německé značky Ben & Anna. „Hezky voní, dobře se vysouvá, přiložíš k podpaží a za pár sekund změkne, takže se fajn aplikuje,“ vysvětluje.
„Zkusila jsem od nich i ten krémový, který bohužel jako krém taky vypadá, takže jsem si ho párkrát natřela na obličej. Nedoporučuju! Hned jsem zrudla,“ dodává Irena. Deodorant se prodává v několika vůních, například kokos, zelený čaj, růžový grep nebo citron a limetka. Z papírové tuby se dobře vysouvá a nezanechává stopy na oblečení. Dobře zabraňuje pachu, cena se pohybuje okolo 160 korun. Dostupná je i varianta bez jedlé sody.
Schmidt’s tuhý deodorant
Na výběr značka z amerického Portlandu dává zákazníkům několik vůní počínaje kombinací růže, bergamotu a limety, další je levandule a poté neutrální unisex vůně s černým uhlím a hořčíkem. Deodorant se dobře nanáší a při aplikaci se nedrolí. Na oblečení však zanechává bílé stopy.
„Proti potu působí intenzivně a účinností je srovnatelný s konvenčními výrobky s hliníkem,“ říká Karolína Chlumecká. „Z tubičky jde dobře, ale drolí se posléze během dne v podpaží,“ upozorňuje. Prodává se v plastovém obalu přibližně za 180 korun.






Wild tuhý deodorant
Pokud vám nevyhovují papírové obaly na deodoranty a zároveň nechcete ty v plastu, Wild může být řešení. Aplikátor, ve kterém se deodorant prodává, je totiž opakovatelně použitelný. Cena aplikátoru a náplně je okolo 330 korun, samotná náplň vyjde na zhruba 150 korun.
Na výběr je několik neotřelých vůní, jako je kokos a vanilka, třešňové květy, máta a aloe vera nebo med a kaktusový květ. Při aplikaci se nedrolí, dobře se roztírá a oblečení skoro vůbec nešpiní. „Obecně moc deodoranty nemám ráda, ale používám Wild na sport a mám s ním vcelku dobrou zkušenost. Používá se příjemně,“ podělila se o zkušenosti Tereza Koudelová.
Alverde Naturkosmetik deodorant tuhý
Cenově nejdostupnější přírodní deodorant svými vlastnostmi působí jako běžný produkt s hliníkem. Na oblečení nezanechává skvrny ani se nedrolí. Výdrž ochrany proti pachu však není celodenní, takže je potřeba jej během dne aplikovat několikrát. Balení je plastové a stojí 80 korun.
„Poté, co se zahřeje v podpaží, je velmi tekutý, z tubičky jde dobře, akorát vydrží kratší dobu,“ hodnotí Karolína Chlumecká, která je s ním jinak spokojená.
Biorhythme tuhý deodorant
Tuhý deodorant od české značky Biorythme se podle zkušeností redaktorek Ekonews hůře aplikuje. „Zkoušela jsem ho a trvalo delší dobu, než změkl,“ potvrzuje Irena.
Pachu ovšem zabraňuje uspokojivě. Prodává se v několika příjemných vůních, jako je citronová meduňka, levandule nebo růže. Značka nabízí také neparfémovaný deodorant a verzi bez jedlé sody. Cena za deodorant se pohybuje od 180 korun. Deodorant se prodává jak v plastovém, tak v papírovém obalu.
Kvitok tuhý deodorant
Deodorant v papírovém obalu se po zahřátí dobře nanáší a nenechává stopy na oblečení. Stojí okolo 180 korun. Výhodou je, že žádný deodorant značky Kvitok neobsahuje jedlou sodu. Tuhé deodoranty jsou dostupné v několika různých vůních – ranní rosa, chladivý vánek nebo s citrusovou vůní. Parfémované jsou esenciálními oleji.
Weleda Deo Roll-on
Kuličkový deodorant Weleda je svými vlastnostmi srovnatelný s běžnými produkty s hliníkem. Má intenzivnější vůni, která vydrží celý den. Na oblečení skvrny nezanechává. V obchodech obvykle stojí asi 160 korun.
Urtekram Roll on deodorant
Vůně deodorantu je příjemná, nezanechává stopy na oblečení, ale chvíli trvá, než se vstřebá do pokožky. Podle zkušeností redakce však vůbec nezabraňuje pachu, a to ani v prvních hodinách po nanesení. Cena se pohybuje okolo 180 korun. „Má hezkou vůni, dobře se nanáší a roztírá se jako konvenční kuličkový deodorant. Účinnost proti pachu je však téměř nulová, a to i v zimních měsících,“ všímá si Valentina Podlesná.
Alverde Naturkosmetik roll-on
Oproti tuhé verzi má kuličkový deodorant Alverde Naturkosmetik horší účinnost. Pachu nezabraňuje vůbec. Chvíli po nanesení máte navíc v podpaží lepivý pocit, než se deodorant vstřebá. Na oblečení skvrny nezanechává. Pořídit se dá už za 55 korun.
Odylique kuličkový deodorant
Přírodní kuličkový deodorant značky Odylique účinností neoslní. Přitom cena deodorantu je zhruba 375 korun. „Odylique bez vůně nefunguje vůbec. Je non-toxic, takže docela drahý, a nula bodů. Měl být pro dceru, ale ta ho nechce,“ popisuje Irena svoje zkušenosti. Deodorant neobsahuje ani škrob, ani jedlou sodu. Aktivní složkou, která má zabránit pachu, je triethylcitrát, který se používá i v potravinářství.
Saloos bio deodorant
Česká kosmetická značka Saloos nabízí přírodní deodorant příjemné vůně. Účinnost proti pachu je dostačující. Při použití se však deodorant drolí a kvůli tomu se špatně nanáší. Nepohodlná je i manipulace s papírovým obalem, ze kterého nejde vysunout. Cena za produkt se pohybuje okolo 200 korun.
„Vůně a všechno fajn, nicméně vůbec se tím nešlo potírat, drolil se a drobky pak ulpívají i všude po oblečení,“ říká Martina Patočková.
Purity Vision Deokrystal
„Se značkou Purity Vision mám dobré zkušenosti, používám především jejich másla, někdy i krémy, a tak jsem chtěla vyzkoušet i tuhý deodorant,“ popisuje Irena Buřívalová. „Deokrystal s kamencem je bez parfemace, před aplikací se má navlhčit, po aplikaci se má omýt a osušit. Vždy jsem ho oplachovala, ale bohužel se na něm držel zápach potu. Je křehký, takže postupně se začal deformovat a rozpadat, raději jsem se ho tedy zbavila,“ vysvětluje. Balení o hmotnosti 120 ml stojí asi 160 korun.