Na více než stovce míst po celém Česku a Slovensku odstartoval ve čtvrtek Swap Festival, který je podle organizátorek vůbec největším výměnným festivalem na světě. Týdenní akce, již pořádá nezisková organizace Swap Prague, propojuje myšlenku udržitelnosti s komunitním sdílením.
Festival trvá do středy 30. dubna a jeho cílem je inspirovat veřejnost k odpovědnějšímu přístupu ke spotřebě. Návštěvníci se mohou zapojit do výměnných akcí, takzvaných swapů, kam mohou přinést oblečení, které už nenosí, a odnést si na oplátku něco, co jim udělá radost nebo co aktuálně potřebují. Vyměňují se ale také knihy, hračky, nádobí, bytové dekorace nebo třeba pokojové rostliny.
Součástí festivalu nejsou pouze swapy. Organizátoři připravili rovněž doprovodný program – například workshopy zaměřené na opravy a upcyklaci oblečení, vzdělávací přednášky a panelové diskuze o udržitelné módě a cirkulární ekonomice. Zájemci se mohou dozvědět, jak šetrně zacházet s textilem, jak prodloužit životnost věcí, které už mají, nebo jak nakupovat vědoměji.






„Oblečení na šest generací dopředu“
„Jen oblečení tu máme na šest generací dopředu. Nemá smysl kupovat další, když to skvělé už dávno existuje – jen je potřeba ho dostat do pohybu,“ říká Kristýna Holubová, spoluzakladatelka organizace Swap Prague, která akci koordinuje.
Festival se letos koná napříč desítkami různorodých lokací – od městských parků a komunitních center až po divadla či coworkingy. V Praze zájemci mohou o víkendu swapovat například v Komunitní zahradě Bubeneč, v Malešickém parku, nebo v Kongresovém centru.
V Brně se připojilo například Divadlo Koráb, kde probíhají i tematické přednášky. Swapy se konají také v Mladé Boleslavi, Pardubicích, Ostravě, ve Zlíně a dalších městech či městečkách. Mapu najdete zde. Akci letos podporuje také řada podniků, škol či kaváren.