Výpočet uhlíkové stopy prostřednictvím partnerského digitálního nástroje mohou nově využít klienti Komerční banky. Výsledek jim poslouží jako podklad do reportu o udržitelnosti, který je od letošního roku pro řadu firem povinný, nebo pro své obchodní partnery.
Kompletní analýzu uhlíkové stopy včetně nepřímých emisí v dodavatelském řetězci (Scope 3) si vytvořila společnost Elektroporcelán, tradiční výrobce porcelánových izolátorů. Hlavní impulz přišel od významného zákazníka, společnosti ČEPS, která chtěla vědět, jak je na tom její obchodní partner s emisemi.
Elektroporcelán využil k výpočtu digitální nástroj od tuzemské společnosti Impact Metrics, s níž Komerční banka loni uzavřela partnerství. „Ocenili jsme především to, že jde o české řešení, které chápe specifika našeho trhu a zároveň splňuje mezinárodní standardy pro výpočet uhlíkové stopy,” uvedl v případové studii člen představenstva Elektroporcelánu Petr Milota.
Pro efektivní využití uhlíkové kalkulačky jsou klíčová vstupní data. Většinu z nich měla firma dobře dostupná, od spotřeby energií až po dopravu. Největší výzvou bylo zjistit emisní faktory keramických izolátorů a dalších specifických vstupů výroby, u nichž zcela chyběla data od dodavatelů.
„Tady nám velmi pomohli konzultanti Impact Metrics v rámci asistenčních služeb, které jsou součástí přístupu do digitální kalkulačky. S jejich podporou jsme celý proces výpočtu zvládli překvapivě rychle, zhruba za měsíc,” popsal Milota.
Pro zvládnutí celého procesu za tak krátkou dobu podle něj byla klíčová kombinace intuitivní kalkulačky a odborné podpory ze strany Impact Metrics. „Velkou výhodou byly funkce pro týmovou spolupráci zabudované přímo v kalkulačce. Díky nim mohla kolegyně zodpovědná za výpočet snadno požádat spolupracovníky o potřebná data. To celý proces výrazně urychlilo, zjednodušilo a zpřehlednilo,” doplnil v případové studii Petr Milota.
Pomocník pro malé a střední firmy
Kalkulačka je vhodná zejména pro menší a střední podniky. Umožňuje výpočet uhlíkové stopy ve Scope 1 a 2 (emise z vytápění, spotřeby elektřiny či vlastního vozového parku) a také Scope 3 (emise dodavatelského řetězce), pokud má společnost homogenní vstupní suroviny. Je navržena tak, aby si klienti dokázali poradit co nejvíce sami.
Každé pole obsahuje nápovědu a upozornění na nejčastější chyby. Některá pole je možné sdílet s kolegy ve firmě, kteří mají danou oblast na starosti. Nemusejí se tak prokousávat celým procesem výpočtu, ale jen tou částí, která se jich týká. Do systému se dají vkládat poznámky, jsou v něm předpřipravené také některé vstupní suroviny s emisními faktory pro výpočet Scope 3. Jde například o ocel, papír nebo plast.
„K těmto položkám stačí doplnit jen hmotnost dané suroviny. Pokud v kalkulačce emisní faktor některé suroviny není, ale firma ho zná, může jej doplnit,” popisuje Eva Chvalkovská, specialista na udržitelnost v korporátním segmentu Komerční banky.
Banka svým klientům nabízí kalkulačku od Impact Metrics za zvýhodněných podmínek. Roční předplatné s desetiprocentní slevou stojí klienty banky 17 100 korun bez DPH. Výsledkem výpočtu je report ve formátu PDF obsahující graficky zpracovaná data a znázornění, z něhož je zřejmé, které typy činností pro firmu představují největší část uhlíkové stopy. Do kalkulačky se dají kdykoliv doplnit další data, výpočet aktualizovat a PDF report vygenerovat znovu.
Využití nástroje za zvýhodněných podmínek klienty Komerční banky k ničemu dalšímu nezavazuje. „Jen je žádáme, aby nám výslednou zprávu nasdíleli, protože tyto informace od nich dříve či později stejně budeme potřebovat,” uvedla Eva Chvalkovská.
Uhlíkovou stopu si žádá legislativa i obchodní partneři
Informace o tom, jak je firma udržitelná, je pro banky a další investory čím dál důležitější kvůli zelené transformaci evropské ekonomiky a nasměrování financí do projektů, které ji umožní. V souvislosti s tím bude muset dle odhadů zhruba tisíc tuzemských firem už za letošní rok zveřejnit zprávu o udržitelnosti. Novou povinnost jim ukládá evropská směrnice pod zkratkou CSRD, která má zajistit větší transparentnost firem ohledně dopadu jejich činnosti na životní prostředí, společnost a jejich vlastní finanční zdraví.
Právě legislativní povinnosti plynoucí ze směrnice CSRD a dotazy obchodních partnerů na dekarbonizační plány a strategie jsou dva hlavní důvody, proč si firmy nechávají uhlíkovou stopu spočítat. „Je to také často první krok, který firma udělá na cestě k větší udržitelnosti,” popisuje Eva Chvalkovská.
Uhlíková kalkulačka od Impact Metrics je ověřena metodikou Preferred by nature, splňuje evropské standardy a je tudíž možné využít ji jako podklad pro report podle požadavků CSRD. Klienti Komerční banky, kteří potřebují robustnější energetické a environmentální řešení, pak mohou využít služeb dceřiné společnosti Enviros, která se dlouhodobě zabývá přípravou a financováním zelených investic.
Investice do udržitelnosti banka financuje prostřednictvím různých typů úvěrů. Jedním z nich je takzvaný zelený úvěr. Zelené úvěry mají přísnější požadavky na vykazování environmentálního přínosu, což znamená, že žadatelé musí doložit konkrétní dopady svých projektů. Například při financování fotovoltaických systémů musí prokázat, kolik CO2 díky nim ušetří. Jiným typem je úvěr, který je vázán na specifické cíle v oblasti udržitelnosti, jako je například právě snižování uhlíkové stopy.
Podle Evy Chvalkovské je největší motivací firem pro sjednání zeleného úvěru komunikace směrem ke stakeholderům. „Firma tím říká, že ona je ta, která má cíle v udržitelnosti, strategii, jak jich dosáhnout a má na to vázané také financování.”
Partnerem tohoto článku je Komerční banka.