Zájem kanceláří, úřadů nebo vzdělávacích zařízení o výdejníky na pitnou vodu v posledních letech roste. Zařízení napojená na vodovodní řad tak ročně ušetří několik tun plastu.
„Poptávka po řešení pitného režimu formou dodávek balené vody jak v barelech, tak připojením výdejníků na vodovodní řad stoupla přibližně o 30 procent,“ uvádí Martina Hájková, asistentka obchodního ředitele společnosti Waterlogic.
Aktuálně přitom převládají filtrační výdejníky připojené k vodovodu. „Trend ukazuje posílení připojených výdejníků z 35 procent na 40 procent, zatímco barely poklesly z 58 na 56 procent,“ dodává Hájková. Společnost Waterlogic provozuje v Česku přes několik tisíc zařízení na filtraci pitné vody. Firem nabízejících filtrační zařízení na „kohoutkovou“ vodu jsou na trhu desítky.
Jenom používáním filtračních zařízení britské společnosti Waterlogic se prý ročně na celém světě ušetří 15 miliard PET lahví. Podle obchodního ředitele společnosti Hynka Voloveckého patří mezi výhody i finanční úspora pro provozovatele. „Cena za jeden litr vody s našimi filtračními zařízeními vyjde přibližně na dvě až tři koruny. Cena jednoho litru vody z barelu se pohybuje okolo šesti korun. Podobná cena je i u levnější balené vody v PET lahvích. U dražší a včetně závozu se cena pohybuje okolo deseti korun za litr,“ uvádí.
Český startup vsadil na aplikaci
Růst zájmu o zařízení na filtraci vody využil i český startup Lokni, který v tuzemsku instaloval zatím více než sto zařízení. Přidanou hodnotou pro zákazníka je podle zakladatele startupu Martina Václavíka především aplikace Lokni.
„Nejsme firma, která by vyráběla pouze filtrační stanice, či dodavatel, který by do firmy nebo domácnosti instaloval automaty na filtrovanou vodu a více se nezajímal. Jsme spíše služba, nebo ještě lépe řečeno „appka“, se kterou si lidé v mnoha případech zdarma či za malý poplatek natočí skvělou filtrovanou vodu do vlastní lahve,“ popisuje.
Studenti vysokých škol si díky aplikaci Lokni s QR kódem mohou ze zařízení načerpat do své vlastní lahve perlivou či neperlivou pitnou vodu. Stačí přiložit mobilní telefon. Univerzity hradí vodu a elektřinu, na údržbu filtračních zařízení přispívají partneři projektu, kteří tím získávají reklamní prostor na iCLV plochách na filtračních zařízeních či na bannerech v mobilní aplikaci.
V aplikaci je navíc přístupná osobní i komunitní statistika. „Studenti vidí počet ušetřených PET lahví, jejich přepočet na tuny plastů a mohou také sledovat svůj pitný režim. Od Lokni navíc dostáváme každý rok report, ze kterého vždy vidíme konkrétní čísla ekologických úspor,“ říká Antonín Janák z marketingového oddělení Vysoké školy ekonomické v Praze.
Aktuálně je filtrační zařízení Lokni na 54 fakultách vysokých škol. Mimo kampusy univerzit si lze vodu natočit s pomocí předplatného či zaplatit platební kartou. Do konce roku chce startup rozšířit své výdejníky i ve veřejném prostoru.
Pro kanceláře, základní a střední školy nabízí Lokni zařízení bez aplikace. „Firmy hradí měsíční pronájem zařízení, ve kterém je zahrnut i pravidelný servis. Jednotlivci tedy mají vodu zdarma,“ dodává Václavík.
Prodeje balené vody ve škole klesly o pětinu
Po instalaci filtračního zařízení Lokni na kolejích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se podle mluvčího univerzity Michala Janovského snížil prodej balené vody o 20 procent. Vysoká škola ekonomická dává k dispozici jinou statistiku. „Za tu dobu, co Lokni používáme, jsme ušetřili ekvivalent přes 1,2 milionu půllitrových PET lahví, což je přibližně 29 tun plastů,“ uvádí Janák. Prodej balené vody v automatech na VŠE se podle něj rovněž snižuje.
„V Česku se ročně prodá přes 900 milionů litrů balené vody, což představuje obrovské množství plastového odpadu. A pojí se s tím v podstatě zbytečné náklady na dopravu pitné vody kamiony po silnicích, následné skladování a další procesy v rámci distribuce ke koncovému zákazníkovi,“ uvádí Václavík. Filtrační zařízení proto snižuje jak spotřebu plastových lahví, tak emise vyprodukované během přepravy a výroby.
Jen školní automaty Lokni už prý ušetřily téměř 9,7 milionu plastových lahví, což představuje 242 tun plastu a 556 tun emisí oxidu uhličitého při výrobě a dopravě. Na jeden výdejní automat na filtrovanou vodu ve školách nebo univerzitních kampusech pak připadá roční průměrná úspora odpadního plastu ve výši 2,83 tuny. Za první polovinu letošního roku se podle Lokni přes jejich automaty vytočilo přibližně 800 tisíc litrů vody, což odpovídá úspoře 40 tun plastu.