Lepší správu financí, snížení administrativy, jednodušší komunikaci s klienty, snížení energetické náročnosti anebo také účinnou pomoc pro splnění požadavků na ESG reporting. To vše může zajistit chytře provedená digitalizace procesů ve firmě.
Pochyby o přínosech digitalizace již má jen málokdo. Avšak mnoho zástupců firem stále řeší otázku, jaké jsou ty správné investice do digitalizace právě v jejich firmě. Není už dostatečně digitalizovaná? Budou další investice do této oblasti skutečně efektivní?
I na tyto otázky poskytne odpovědi unikátní DigiAudit. Jeho metodiku vyvinulo Národní centrum průmyslu 4.0, které propojuje akademickou sféru, dodavatele technologií a průmyslový sektor. Výstupy mohou být prvním krokem k nastavení strategie digitalizace a inovace ve firmách.
„Díky této analýze mohou podniky například lépe pochopit, jak efektivně zavádět nové technologie a postupy a současně optimalizovat své procesy tak, aby byly energeticky méně náročné a udržitelné,“ vysvětluje Béatrice Koubayová z České spořitelny, která je partnerem nového nástroje.
DigiAudit je zaměřený na potřeby malých a středních průmyslových firem a je k dispozici zdarma. Po vyplnění vstupních dat následuje soubor otázek, z jejichž odpovědí je nástroj schopen analyzovat aktuální stav firmy, identifikovat oblasti pro zlepšení a navrhnout akční kroky pro rozvoj. Výsledky firma obdrží zpravidla do několika minut. S poskytnutými firemními daty je nakládáno důvěrně a kromě nich je potřeba zadat už jen e-mailovou adresu, na kterou přijde výstupní zpráva.
DigiAudit může sloužit také při zajišťování financování. Je doporučenou přílohou žádosti o dotaci z programu Digitální podnik – Technologie 4.0 – výzva I. Ta je zaměřena na digitální transformaci malých a středních podniků a je možné ji použít na pořízení nových technologických zařízení a vybavení včetně IT infrastruktury.
Digitalizace pomůže i s ESG reportingem
Jedním z impulzů pro posilování digitalizace ve firmách se může stát ESG reporting. Povinnost předkládat ho se letos rozšiřuje o stovky dalších společností a dotkne se již zhruba 1900 domácích firem. Ty budou muset v roce 2026 vykázat informace týkající se udržitelnosti za rok 2025, a to podle evropských standardů ESRS (European Sustainability Reporting Standards).
Pro dotčené firmy to znamená, že v průběhu roku 2025 musí provést analýzu dvojí materiality, zmapovat procesy sběru dat o udržitelnosti a případně nastavit procesy úplně nové. A právě digitalizace hraje klíčovou roli nejen v posílení udržitelnosti, ale zejména v transparentní komunikaci svých závazků vůči obchodním partnerům, finančním institucím a investorům, kteří k udržitelnosti stále více přihlížejí při poskytování financování.
DigiAudit se proto zaměřuje také na oblast udržitelnosti a zohledňuje i to, jak firmy dokážou prostřednictvím digitalizace naplňovat požadavky na řízení společnosti v oblasti environmentální či sociální.
Otázky auditu jsou navrženy tak, aby firmám pomohly identifikovat klíčové oblasti pro zlepšení, ať již se jedná o měření uhlíkové stopy, snižování environmentální zátěže, či samotný ESG reporting.
„Udržitelnost se stala zásadním požadavkem na moderní podnikání. Je proto zahrnuta do hodnocení, které firmám umožňuje lépe se připravit na budoucí výzvy a příležitosti,“ říká Šárka Ustohalová z České spořitelny. Právě Spořitelna poskytuje svým klientům v oblasti udržitelnosti kromě financování a poradenství také bezplatné online kalkulačky na výpočet uhlíkové stopy, fotovoltaiky či elektromobility.
ESG reporting vyžaduje auditovatelnost a trasovatelnost dat, na základě kterých jsou reporty vytvářeny. To vyvíjí tlak na správnost a relevanci reportovaných dat. Vhodné digitální nástroje firmám také umožní sběr velkého množství dat z různých interních a externích zdrojů, jako jsou senzory v továrnách anebo finanční systémy. Díky nim mohou malé a střední podniky získat přesné a aktuální informace o svých ESG aktivitách.
Partnerem tohoto článku je Česká spořitelna.