Audio verze článku:

Ať už bedlivě střežíte každou spotřebovanou kilowatthodinu, nebo se do hledání úspor teprve pouštíte, přinášíme vám deset jednoduchých tipů, jak ušetřit. Tisíce korun navíc může přinést správné větrání nebo pravidelné odmrazování lednice.

Přestože ceny elektřiny a plynu byly letos podstatně nižší, než kam vystřelily za energetické krize, stále ukusují z rodinného rozpočtu pořádný díl. Správným vytápěním můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. Pomohou přitom i drobnosti. Pouhé vypnutí stand-by režimu u televize může uspořit stovky korun za rok.

Začít můžete jednoduchými kroky a skončit třeba u komplexního zateplení a koupě fotovoltaiky. V tuzemských domácnostech se ročně podle společnosti E.ON spálí 1,5 milionu tun uhlí, což by zaplnilo přes 430 tisíc nákladních aut. Nižší spotřeba elektřiny tak hlavně znamená méně skleníkových plynů.

Pokud máte zájem o další rady, stáhněte si praktickou brožuru Úsporná domácnost plnou dalších tipů od společnosti E.ON. Více najdete také na stránce E.ON rádce.

1. Snižte doma teplotu, třeba jen trochu

Topení a ohřev vody patří na účtech českých domácností mezi ty největší položky. „Správně nastavené vytápění vám může ušetřit až 30 procent nákladů,“ píší experti společnosti E.ON.

Základem je nepřetápět. Výkyvy teplot mohou navíc škodit lidskému zdraví, zejména v prostorech, kde spíme. Ideální teplota se liší v jednotlivých místnostech. Pro ložnici je vhodná hodnota mezi 18 a 20 °C, zatímco v koupelně se doporučuje vytápět na 22 až 24 °C. Záleží ale na komfortu každého z nás.

Snížení teploty se vyplatí třeba i o jeden stupeň. Tímto malým krokem lze dosáhnout úspory až šesti procent energie. Přesná čísla závisí na typu vytápění.

Klíčem je správné nastavení regulace. V noci či přes den, pokud není nikdo doma, je dobré teplotu stáhnout. Naopak úplně vypnout topení se nevyplácí, protože opětovné vytopení vyžaduje hodně energie. Pomůže kvalitní termostat, který udrží stabilní teplotu. Pokud odjíždíte na víkend pryč, je nejlepším řešením nastavit teplotu na zhruba 16 °C.

Pozor dejte na zavzdušněné radiátory. Ty poznáte tak, že na druhé straně od ventilu je topení studené. Dobré je ohlídat si, aby teplo neunikalo. Zkontrolujte okna a dveře, a pokud je to potřeba, utěsněte je.

2. Větrejte naplno a hlavně pravidelně

Dalším krokem k úsporám je správné větrání, tedy krátké a důkladné. Místo neustále otevřené „ventilačky“ doporučuje E.ON větrat s oknem dokořán každou hodinu na pět až sedm minut. „Nejenže se tak vymění více vzduchu, ale navíc se neochladí zdi,“ píše E.ON ve své příručce.

V zimě není vhodné používat ani „mikrovětrání“. Ochladí se jím pouze rám okna a zbytečně okolo něj vzniká vlhkost, která tvoří vhodné podmínky pro plísně.

Správné větrání je zásadní pro dobrý pocit v místnosti. Podle odborníků společnosti E.ON „vydýchají“ dvě osoby vzduch už za hodinu a půl. Pokud neotevřete okna, postupně stoupá koncentrace oxidu uhličitého. To může vést k bolestem hlavy, únavě a problémům se soustředěním. V takové místnosti se navíc špatně spí.

3. Vyměňte staré žrouty energie

V každé domácnosti je několik spotřebičů, které jsou neustále zapojené. Jejich spotřeba se významně odráží na účtech, proto je důležité se zamyslet nad tím, zda si nepořídit nové, úspornější.

Mezi nejnáročnější patří lednice a mrazák. Starší typy vyrobené před rokem 2000 spotřebují podle expertů společnosti E.ON až o 70 procent více energie než ty novější. Zatímco starší modely potřebují třeba 600 kilowatthodin ročně, novějším postačí třetina této hodnoty.

Pokud zvažujete nákup nového spotřebiče, určitě se vyplatí řídit se energetickým štítkem. Lze z něj vyčíst roční spotřebu elektřiny a vody, hlučnost zařízení nebo vypuštěné emise. „Energetický štítek šetří peníze, energii i čas strávený výběrem,“ podotýkají experti ze společnosti E.ON. Snadno si tak vypočítáte, zda se vyplatí investovat do spotřebiče s áčkovým štítkem, jehož cena se pohybuje okolo třiceti tisíc korun.

Zatímco deset let stará lednice stojí za rok zhruba dva tisíce korun, moderní vyjde v nákladech na energie kolem 500 korun. Podobně je tomu u pračky.

Pokud vaše spotřebiče ještě fungují a přemýšlíte, zda se vyplatí jít do výměny „jen“ kvůli spotřebě, zkuste nejprve investovat do chytré zásuvky. Základní modely pořídíte v průměru za 500 korun a lehce díky nim zjistíte, kolik který spotřebič „žere“. Navíc je budete moct vypnout na dálku, takže se už nemusíte strachovat, zda jste nenechali zapnutou žehličku.

4. Se sprchou ušetříte

Každý Čech podle dat Českého statistického úřadu denně spotřebuje 87 litrů vody, na její ohřev se navíc vyčerpá velké množství energie. Pokud chcete ušetřit, raději se vaně vyhněte. Zatímco na jednu koupel potřebujete v průměru 150 až 200 litrů vody, na sprchu si vystačíte s 30 až 50 litry.

Rozdíl je vidět na financích. Podle společnosti E.ON jedno vykoupání vyjde na 28 až 42 korun, sprcha na pouhých osm korun.

Chcete-li ušetřit ještě více, investujte do moderní sprchové hlavice. Ty mají v sobě zabudovanou technologii, díky níž uspoříte při sprchování přes deset litrů vody. Můžete si také pořídit šetřiče, které regulují průtok, a přitom zachovávají komfort při sprchování.

Pokud se vany nechcete vzdát, zvažte pořízení speciálně navrženého modelu, který je ve spodní části užší, nahoře přitom poskytuje dostatek prostoru. „Spotřeba vody se v takovém případě rázem sníží až o třetinu. O slastnou chvíli relaxace přitom nepřijdete,“ doporučuje E.ON v příručce.

5. Perte na méně stupňů

Uspořit můžete také v koupelně. Pračka spotřebuje velké množství energie a vody. Platí u ní jednoduché pravidlo, čím je novější, tím méně potřebuje.

Nejen pro účty, ale i pro prádlo je dobré nastavovat pračku na méně stupňů. Praní při 90 °C se snažte vyhnout a využívejte ho jen pro ložní prádlo či oblečky pro děti. Pokud budete namísto toho prát na 60 °C, snížíte spotřebu o čtvrtinu. Běžné prádlo přitom stačí prát na 40 °C. Dbejte na správné dávkování pracího prášku. Pomoci může použití delšího úsporného programu a správné naplnění bubnu, aby neprala naprázdno.

Ještě větší náklady má sušička. Pokud ji máte, zkuste ji využívat jen někdy, například pro oblečení, které je potřeba vyžehlit, když zrovna nemáte čas. Zbylé prádlo snadno uschne na šňůře či sušáku. „Jestli jste jejich fanouškem, vyberte si kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem,“ doporučují nejúspornější typ specialisté společnosti E.ON, ten spotřebuje jen polovinu energie oproti ostatním.

6. Pozor na stand-by režim

Chcete-li ušetřit, věnujte pozornost také svítícím diodám u zařízení, jako jsou televize, rádio, set-top box nebo počítač. Ty značí, že mají zabudovaný stand-by neboli pohotovostní režim. Spotřeba elektřiny u jednotlivých zařízení není vysoká, ale při součtu všech může dosáhnout stovek korun ročně.

U staršího televizoru to podle specialistů společnosti E.ON může být až 200 korun ročně, podobně je na tom DVD přehrávač nebo satelitní sestava. Až 300 korun ročně vás může stát PC sestava ve stand-by režimu.

Vypínat se zcela vyplatí hlavně přístroje, které nepoužíváte často, jako je tiskárna. Dobrou „vychytávkou“ je v tomto případě prodlužovačka s vypínačem, díky níž lze odpojit jedním stiskem více přístrojů najednou.

„U novějších přístrojů si nemusíte dělat až tak velké starosti, jejich spotřeba v pohotovostním režimu je pod jeden watt,“ dodává příručka společnosti E.ON.

Pokud je pro vás neustále zapnutý počítač zásadní, experti radí vypínat alespoň monitor, jehož naběhnutí je po zapnutí rychlé a šetří energii. Podobně lze u televize snadno nastavit „spací režim“, který přístroj po určité době vypne.

7. Šetřete při vaření a pečení

Při vaření a pečení uspoříte, pokud si osvojíte několik jednoduchých návyků. Vyplatí se například myslet na to, aby velikost plotýnky odpovídala velikosti použitého hrnce. Příliš velká plotýnka ohřívá okolní vzduch namísto hrnce. Do úspor se promítne i používání pokličky nebo parního hrnce.

Neohřívejte zbytečně velké množství vody, když si chcete zalít jeden šálek čaje. „Rozdíl mezi ohříváním 250 mililitrů a litru totiž znamená přibližně 3x vyšší výdaj za energie,“ vysvětlují experti společnosti E.ON.

Dobré je využívat zbytkové teplo v troubě, stačí ji vypnout například pět minut před tím, než dopečete. Neotevírejte zbytečně dvířka trouby, protože tak uniká nejvíce tepla. Vyhnete se nejen zamlženým brýlím, ale současně ušetříte.

Nádobí se z hlediska účtů za elektřinu a vodu vyplatí neumývat ručně, ale dát ho do myčky. Ty moderní snižují spotřebu energie o 30 až 65 procent. Pokud se myčka do vaší kuchyně nevejde, snažte se umývat šetrně. Nedávejte nádobí pod tekoucí vodu, ale napusťte dřez, ve kterém ho umyjete.

Pro maximální úsporu zapínejte myčku až tehdy, když je opravdu plná a nestojí v ní třeba jen dva talíře a hrnky. Ideální volbou jsou delší programy eco. „Kromě peněz a životního prostředí myčka šetří i spoustu času. Ročně tak získáte až týden navíc, který můžete strávit podle svých představ,“ dodává příručka společnosti E.ON.

V neposlední řadě si dejte pozor na kapající kohoutek. I když se to nezdá, tak vám mohou po kapkách utíkat i peníze. „Při deseti kapkách za minutu můžete přijít týdně až o 170 litrů,“ dodává příručka.

8. Dejte pozor na ledničku

Vzhledem k cenám není výměna ledničky snadná záležitost. Kupovat novou ale není hned třeba, ušetřit lze také na provozu té, která už doma stojí. Například optimální teplota v lednici by měla být 5 až 7 °C.

Z hlediska nákladů je výhodné umístit lednici a mrazák co nejdále od sporáku a oken, kudy pronikají sluneční paprsky. Každý stupeň navíc v okolí lednice zvyšuje její spotřebu přibližně o čtyři procenta. Lednička by rovněž neměla stát v rohu, protože takové umístění brání jejímu ochlazování. Podobný problém nastává, když je lednička zabudovaná do kuchyňské linky.

Další úspory lze dosáhnout zkrácením doby, po niž necháváte lednici nebo mrazák otevřené. „Spotřeba energie rychle stoupá až při jejich otevření. Doporučujeme proto při vybalování nákupu potraviny nejdřív roztřídit a pak je rychle naskládat do ledničky,“ doporučují experti společnosti E.ON.

Pravidelně kontrolujte námrazu a těsnění, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám. S narůstající ledovou krustou šplhá nahoru i spotřeba elektřiny. Podobně se zvyšuje i v případě, že je chladicí zařízení zaprášené.

9. Vyměňte žárovky za „ledky“

Na osvětlení spotřebuje podle společnosti E.ON každá domácnost 15 procent odebrané elektřiny. Pokud hledáte nejúspornější typ svícení, jednoznačně zvolte „ledky“.

Klasické žárovky, které spotřebovaly velkou část energie na výrobu tepla, jsou už minulostí. Halogenové žárovky vydrží oproti jejich předchůdkyním dvakrát déle a ušetří až třetinu elektřiny. „Ledky“ mají dokonce až o 85 procent nižší spotřebu a vydrží patnáctkrát déle. Navíc jim nevadí ani časté zhasínání.

„Při výběru dbejte nejen na správnou patici, ale i smluvní podmínky, výkon a cenu. Rozptyl, světelný tok a barva světla taktéž hrají klíčovou roli v tom, jakou atmosféru vám osvětlení doma vykouzlí,“ doporučují ve společnosti E.ON. Pokud se v číslech na obalu nevyznáte, pamatujte, tisíc hodin svícení odpovídá zhruba jednomu roku běžného používání.

Můžete zvážit biodynamické osvětlení, které mění barvu podle denní doby. Zatímco večer LED žárovky budou svítit do oranžova, během dne se zabarví bíle s větším podílem modré složky.

10. Vyměňte okna a zateplete dům

Jako poslední tip přinášíme nejkomplexnější řešení. Základem šetrné domácnosti je výměna oken a zateplený dům. Starými okny a dveřmi může unikat až 40 procent tepla. Tyto kroky se vyplatí udělat ještě předtím, než začnete řešit pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo patří mezi nejúspornější zdroje tepla. V porovnání s plynovým topením se úspora pohybuje okolo 40 tisíc korun ročně. Podle společnosti E.ON může solární elektrárna pokrýt až 85 procent spotřeby běžného domu. Pokud máte zájem, můžete kontaktovat přímo společnost E.ON pomocí formuláře. Ta připraví komplexní řešení přímo pro vás.

Zároveň jde ale o opatření drahé, pohybuje se v řádu stovek tisíc korun. Nicméně lze na ně získat dotaci například z programu Nová zelená úsporám, který od února 2025 projde větší změnou. Nově v ní budou pouze dva programy. Peníze předem dostanete u všech žádostí, stejně tak zvýhodněný úvěr. Současně se však sníží podpora pro dílčí opatření, na realizaci nově dostanete pouze 30 procent namísto původní poloviny.

Partnerem tohoto článku je společnost E.ON.

Karolína Chlumecká
Karolína Chlumecká

Karolína studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Z témat se věnuje mimo jiné udržitelné módě či komunitní energetice.