Audio verze článku:

Časté cestování po Praze a potřeba parkovat v různých městských částech, to byly pro Lukáše Kolafu hlavní důvody pro pořízení elektromobilů. V jeho malé flotile už převažují.

Firma Lukáše Kolafy se zabývá správou nemovitostí, už deset let se její majitel klientům stará o byty v pronájmu. Ještě před pandemií v nich bydleli hlavně turisté při krátkodobých návštěvách Prahy, teď jsou to výhradně byty se stálými nájemníky. „Z pohledu péče o nemovitosti v tom ale není moc velký rozdíl. Naši zaměstnanci mezi nimi stále pendlují,“ říká Kolafa.

V začátcích podnikání si vystačil s jedním autem. Jakmile však klientů začalo přibývat, bylo nutné rozšířit vozový park. Nejdříve pořizoval o auta se spalovacím motorem, časem však začal uvažovat o elektromobilech. Zprvu pro něj bylo největším lákadlem to, že mohou zdarma parkovat v zónách placeného stání.

„Je to pro nás obrovský benefit. Ani ne tak finanční, ale spíš procesní. Zaměstnanci nemusejí řešit placení ani to, jak dlouho budou parkovat. Tyhle starosti prostě odpadly,“ vysvětluje. První dva elektromobily, malé volkswageny s ne příliš velkým dojezdem, pořídil v roce 2020. „Mysleli jsme si, že když jezdíme převážně po Praze, bude nám to stačit. V létě to stačilo, ale v zimě ne,“ vzpomíná.

Plug-in hybrid se neosvědčil

Po zkušenosti s provozem elektromobilů v chladných dnech, kdy jejich dojezd klesá rychleji než za tepla, se začal poohlížet po autech s větší baterií. V tu dobu byla ale ještě poměrně drahá, pořídil proto nejdříve plug-in hybrid. Teprve když ceny plnohodnotných elektromobilů začaly klesat, investoval do bateriových vozů s větším dojezdem.

Ve flotile má nyní pět aut, dvě se spalovacím motorem a tři čistě bateriová. Plug-in hybrid je na prodej. „Chceme, aby ta dvě auta se spalovacím motorem dosloužila, pak je také vyměníme za elektromobily. Plug-in hybrid prodáváme už teď. Byl pro nás nepříjemným překvapením z hlediska nákladů na servis. Byly nejvyšší ze všech aut, která jsme kdy měli,“ podotýká Kolafa.

S elektromobily najede zhruba 30 tisíc kilometrů ročně. S tím největším, elektrickou dodávkou Volkswagen ID.Buzz, kterou využívá částečně i jako rodinný vůz, je to zhruba 40 tisíc ročně. Auta se spalovacím motorem jezdí výrazně méně. „Fungují jako sdílená pro případy, kdy například kolega, který sedí běžně v kanceláři, potřebuje zajet něco vyřídit. Najedeme s nimi tak osm až deset tisíc kilometrů ročně,“ vysvětluje Kolafa. Všichni si podle něj oblíbili spíš tišší elektromobily.

Elektrické Porsche Taycan. Foto: Porsche
Deset tipů, jak si usnadnit život s elektromobilem. Praktické rady pro nového majitele

Spíš počítač než šroubovák

Jako benefit elektromobilů se ukázala jejich snazší údržba. Zatímco spalovací motor je poměrně složitý a může se toho v něm leccos pokazit, pohonné ústrojí bateriových aut je jednodušší. Nemusí se doplňovat olej nebo řešit katalyzátor, součástek je mnohem méně.

Servis elektromobilů vyžaduje spíš počítač než šroubovák. Většinou se totiž řeší zejména software. „Přehrávají se například programy v nabíjecí jednotce. Toho, co by se na autě fyzicky servisovalo, je opravdu málo,“ popisuje svoji zkušenost Kolafa.

Menší náročnost servisu se pak odráží i v jeho cenách. Podle Kolafy jsou náklady podstatně nižší než u aut se spalovacím motorem. Zatímco údržba elektromobilu vyjde na pár tisíc za jeden až dva roky, vůz se spalovacím motorem stojí zhruba 15 tisíc korun ročně.

„V případě Volkswagenu ID.Buzz stojí garanční prohlídka kolem čtyř tisíc. U jiných automobilek to může být jiné, ale stále je to nižší než u servisu za benzinové a naftové auto,“ podotýká. Garanční prohlídka malého elektrického BMW, které má asi rok, jej teprve čeká.

Za pět let, co elektromobily vlastní, nezaznamenal žádné vážnější závady. „Neřešíme, že na nás věčně svítí nějaká kontrolka nebo pískají brzdy a musíme do servisu. To prakticky neexistuje. Nebo alespoň my jsme se s tím za celou dobu nesetkali a pravidelně řešíme jen výměnu pneumatik,“ dodává.

Elektroautem od loňského roku nově jezdí i lékaři Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX představili loni v dubnu. Foto: ČTK / Taneček David
Světový trh s elektromobily zažil rekordní rok, prodej elektroaut vzrostl o čtvrtinu. Čína táhla, Evropa brzdila

Dobíjí převážně z veřejné sítě

Díky nákupu aut s většími bateriemi a delším dojezdem se Kolafa nemusí stresovat tím, že v Praze nemá vlastní dobíjecí stanici. Ani doma, ani v práci. „Jedinou soukromou dobíječku mám na chalupě, ale ta je za Prahou, jinak jsme závislí na veřejné dobíjecí síti,“ tvrdí.

Ta se v Česku v posledních letech postupně zahušťuje s tím, jak přibývá elektromobilů. Praha počítá s tím, že po ulicích metropole bude v roce 2030 jezdit 180 tisíc elektromobilů a bude pro ně potřeba zhruba 4,5 tisíce dobíjecích stanic. Do rozvoje sítě investuje například v rámci obnovy veřejného osvětlení, přičemž dobíječky se instalují do lamp.

V rámci veřejné sítě si Kolafa a jeho tým mohou vybrat, jakou rychlostí budou auto dobíjet. Mohou zvolit pomalé, takzvané AC dobíjení, nebo rychlejší DC. Zaměstnanci, kteří pečují o byty, podle Kolafy většinou volí druhou možnost. „V pracovní době to potřebují vyřídit rychle. Obvykle je to tak, že si někde zastaví třeba na patnáct minut, trochu dobijí a zase pokračují dál,“ popisuje.

Přestože jeho zaměstnanci preferují rychlejší, a tím pádem i dražší dobíjení před pomalejším a levnějším, jsou náklady na provoz elektromobilů podle Kolafy zhruba poloviční oproti autům se spalovacím motorem. „Vychází to asi na 1,20 Kč za kilometr, zatímco u aut se spalovacím motorem je to zhruba 2,50 Kč,“ říká Kolafa.

Zkušenosti s provozem elektromobilů Kolafa po pěti letech hodnotí jako příjemné překvapení. Nic na tom pravděpodobně nezmění ani fakt, že hlavní město plánuje zrušit parkování zdarma, které bylo pro něj původně největší motivací, proč si auto s baterií pořídit. Výjimka pro bezemisní auta měla skončit už loni v prosinci. Magistrát ji ale kvůli neshodám v koalici prodloužil do poloviny letošního roku. Bývalý primátor a nyní náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib nově navrhuje zvýhodnění čistých elektromobilů formou padesátiprocentní slevy na návštěvnické parkování, a to pouze ve fialových a oranžových zónách.

Motivací bývají i nižší emise

Elektromobily se ve firemních flotilách objevují čím dál tím častěji. Zejména pro velké společnosti, které už reportují o udržitelnosti a mají stanovené dekarbonizační cíle, jsou bezemisní elektromobily jednou z cest, jak snižovat emise. Řeší to tak například energetická skupina ČEZ.

„Dekarbonizační plán mají nejen naše výrobní zdroje, ale i kancelářské budovy a firemní flotila. Ostatně i tyto parametry jsou bedlivě sledovány v rámci ratingu ESG, který je pro společnost našeho významu velmi důležitý,“ uvedla členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková. Společnost v tiskové zprávě uvedla, že do roku 2030 počítá s výměnou všech osobních aut ve vozovém parku za elektromobily nebo jiné ekologické alternativy. Nyní má 286 elektroaut.

Právě firmy prodeje nových elektroaut táhnou. K rostoucím číslům pomohly zejména dotace, které loni podnikatelé mohli na jejich pořízení čerpat. Loni bylo v Česku registrováno 10 920 nových osobních elektromobilů, meziročně o 63,5 procenta více. Podíl na všech registracích dosáhl 4,7 procenta.

Česko díky podpoře loni zaznamenalo opačný trend než zbytek Evropské unie, kde prodeje elektromobilů meziročně klesly o téměř šest procent. Letos však celoevropský trh vyhlíží oživení. Svou roli by v tom měly sehrát nové, přísnější emisní limity a širší nabídka cenově dostupnějších modelů.

Článek byl publikován v časopisu Reportér.

Veronika Němcová
Veronika Němcová

Veronika se novinařině vyučila v redakci MF Dnes, kde se s Martinou seznámily. Později psala pro Forbes či Měšec.cz. V Ekonews má na starosti hlavně finance. Ráda řídí elektrická auta, miluje běhání brzy ráno a plavání pozdě večer.