Karolína Brabcová

Vyhněte se teflonu, to je nejjednodušší, co můžete udělat.

Karolína Brabcová se v neziskové organizaci Arnika zaměřuje na toxické látky ve spotřebním zboží.

Teflonové pánve, outdorové oblečení, pleťové krémy, to jsou věci, kde se často objevují toxické látky známé pod názvem „věčné chemikálie“. Pro všechny existují alternativy, jak je vyrobit bez nich. Co tomu především brání, popisuje v podcastu Ekonews expertka neziskové organizace Arnika Karolína Brabcová.

„Vyhněte se teflonu, to je asi nejjednodušší věc, kterou můžete udělat. Nekupujte si teflonové pánve a teflonové nádobí, tam dochází ke kontaktu s jídlem, pokud se poškrábe,“ zmiňuje nejjednodušší radu pro spotřebitele, jak se vyhnout věčným chemikáliím. Rovněž jde o to, že PFAS (neboli věčné chemikálie) se při mytí tohoto nádobí dostávají do odpadních vod.

Další rada se týká outdoorové oblečení. „Zkuste si kupovat bundy, které mají na sobě napsané, že neobsahují PFAS nebo PFC, to jsou zkratky, které se nejčastěji používají,“ uvádí. Naopak pokud je na výrobku napsáno, že neobsahuje PFOA (patří do skupiny PFAS), tak to velmi často znamená, že obsahuje fluorované náhrady. Pro zákazníka je tak velmi těžké se v popisech na zboží vyznat.

Karolína Brabcová, které se v Arnice věnuje především toxickým látkám ve spotřebním zboží, dále připomíná, že tyto látky se přidávají i do kosmetiky, do různých krémů, protože jsou olejofobní. „Když se podíváte na složení, tak pokud je tam zmíněn fluor v popisu té chemické sloučeniny, tak je lepší to nepoužívat,“ uvádí.

Alternativy existují, ale jejich nástup je pomalý a není to vždy jen kvůli vyšší ceně, která zavedení nové technologie obnáší. Často je problém v tom, že firmy nemají informace o tom, jaké jsou alternativy. „Zásadní je, aby se změnil princip obchodního tajemství a intelektuálního vlastnictví, protože pokud chceme, aby průmysl co nejrychleji přešel na alternativy, tak by informace o alternativách a jiných technologiích měly být daleko snáz dostupné,“ uvádí expertka.

V podcastu se dále dozvíte:

  • Jak se Karolína Brabcová dostala od studia sociologie a historie k toxickým látkám,
  • Co to vlastně tzv. PFAS jsou, kde se vzaly a proč jsou tak problematické,
  • Jakým výrobkům se vyplatí vyhnout a kde se berou věčné chemikálie v klimatizacích či tepelných čerpadlech,
  • Proč je tak pomalý nastup alternativ k PFAS, i přesto, že existují
  • Proč je dobrá evropská regulace
  • Jak a proč změny brzdí hlavně německý chemický průmysl
  • Jaká je šance na plošný zákaz PFAS v Evropské unii
  • Proč je veřejné mínění v západní Evropě vůči toxickým látkám daleko více vyhraněné než u nás
  • Jak pomůže v lepší regulaci věčné chemie ESG.

Tento podcast vznikl díky podpoře z grantu Journalismfund Europe.

Martina Patočková
Martina Patočková

Martina začínala s novinařinou v agentuře ČTK a pokračovala v MF Dnes, psala pro E15 či Reportér Premium. Jenže pak zatoužila po větší samostatnosti. Ráda chodí po kopcích, plave s ploutvemi i bez nich a chtěla by kočku.