Audio verze článku:

„Celkem jsme v grantové výzvě posuzovali téměř 60 žádostí, z toho přes 20 ze sportovního prostředí. Mile nás překvapila kvalita projektů, a tak jsme výši podpory navýšili,“ uvádí Zuzana Zděnková, projektová manažerka Nadace Tipsport.

Životní prostředí je naše budoucnost aneb Sázíme na klima. Pod těmito motty spustila Nadace Tipsport grantovou výzvu, díky níž přispěla v roce na projekty ke zmírňování negativních důsledků klimatické změny v Česku. Nově se zaměřila také na ekologické snahy amatérských i profesionálních sportovních klubů.

O „sázce na klima“ hovoří v rozhovoru s Ekonews Zuzana Zděnková. „Hledali jsme projekty, které se svými aktivitami v kontextu klimatické změny zaměřují na tato témata, tedy od podpory biodiverzity přes péči o zeleň a krajinu, adaptaci na změnu klimatu, udržitelnou mobilitu až po redukci vzniku odpadů. Záměrem bylo podpořit takové aktivity, které přinášejí prokazatelný pozitivní společenský dopad,“ vysvětluje projektová manažerka Nadace Tipsport .

Nadace Tipsport rozšiřuje svou podporu sportovního prostředí po projektu Sport bez odpadu nově o granty v programu Sázíme na klima. Proč právě klima a sport?

Do grantové výzvy Sázíme na klima jsme letos zahrnuli sportovní kluby a sportoviště, amatérské i profesionální, na základě zkušeností s běžícím projektem Sport bez odpadu. Náš grant je pro ně v současné době prakticky jedinou snadnou cestou, jak získat finance na snahy o ekologičtější provoz svého klubu. V nadaci rádi děláme správné věci správně, a proto podporujeme všechny, kteří věří, že změna je možná a žádný krok není příliš malý.

Projektem Sport bez odpadu vnesla Nadace Tipsport téma udržitelnosti do českého sportovního prostředí. Foto: Nadace Tipsport

Jaký zájem byl o vypsaný grant mezi amatérskými sportovními kluby? Kolik přišlo žádostí a kolik jste vyplatili peněz?

Celkem jsme v grantové výzvě posuzovali téměř 60 žádostí, z toho přes 20 ze sportovního prostředí. Mile nás překvapila kvalita projektů, a tak jsme výši podpory v rámci výzvy navýšili o milion korun. Celkem jsme v grantové výzvě rozdělili tři miliony, z čehož jeden milion putuje na projekty v oblasti udržitelnosti ve sportu.

Zbylými dvěma miliony z výzvy podpoříme ostatní, „nesportovní“ neziskové organizace a start-upy, které přinášejí ekologická řešení. Ať už v oblasti biodiverzity, cirkulární ekonomiky nebo třeba vzdělávání veřejnosti. Od péče o krajinu, recyklační centra přes ekologické obalové materiály až k semínkové bance nebo vzdělávání pedagogů.

Budete dohlížet na to, jak kluby s penězi naloží? Že je skutečně použijí na snížení negativní zátěže na životní prostředí?

Vyplacení grantové podpory je smluvně ošetřeno, její příjemce se zavazuje prostředky využít pouze a jen na účel, který detailně popsal v žádosti. Po vyčerpání peněz má také povinnost nám předložit závěrečnou zprávu a vyúčtování. Nejsou to administrativně náročné úkony, naším cílem není někoho zatěžovat papírováním, ale vnímáme to jako princip dobrého hospodáře. Zároveň s podpořenými už nyní průběžně komunikujeme, vážíme si toho, že spolu s námi otvírají téma udržitelnosti a ekologie ve sportu a moc rádi je podpoříme také komunikačně a budeme jejich projekty šířit dál jako inspiraci pro ostatní.

Najdete projekt, jehož náplň vás překvapila?

Pro nás jsou svým způsobem neobyčejné všechny, protože se spolu s námi pouští do tématu, kterému se u nás zatím nevěnuje příliš pozornosti. Obdivuhodné je na tom především to, že v amatérském sportu většina práce stojí na nadšencích a dobrovolnících. Je skvělé, že i tak chtějí téma udržitelnosti ve sportu posouvat. Za to jim děkujeme.

Projekty jsou pestré – od výměny neúsporného osvětlení za LED přes pořízení kontejneru na bio odpad. Předcházení vzniku odpadu a jeho snižování byla předmětem více žádostí. Někde pomáháme začít s tříděním, jinde pořizujeme vratné kelímky. Některá sportoviště se zaměřují na sběr dešťové vody a úspornější závlahu nebo sekání hřiště.

Projekty venkovských fotbalových klubů mají navíc skvělý přesah do místní nesportovní komunity. Jejich hřiště je přece často centrem kulturního dění a sousedských událostí. Takže nás těší, že tam ekologičtější chování nenásilně rozšíříme dál. Ale nepohybujeme se jen na fotbalových trávnících, na Ostravsku například pomůžeme s rekultivací jezírka a rozšíření biodiverzity na golfovém hřišti.

Hodláte v grantovém projektu Sázíme na klima pro sportovní kluby pokračovat? Kdo se může přihlásit?

Rozhodně. Letošní zájem ukázal, že máme po celé zemi dost nadšenců z různých sportovních klubů, které v příštím roce na přelomu léta a podzimu rádi opět podpoříme. Chystáme pro ně samostatnou grantovou výzvu, do níž se budou moci přihlásit všechny sportovní kluby a jejich zřizovatelé, kteří myslí na životní prostředí a jejichž projekt bude mít prokazatelný přínos. Stačí sledovat web a sociální sítě Nadace Tipsport, včas vše vyhlásíme.

Projekty, které získaly grant Nadace Tipsport

Sázíme na odpad! (FK Rudná, z. s.)
Posílení akumulace závlahy – fotbalové hřiště SK Vrané nad Vltavou (SK Vrané nad Vltavou, z. s.)
Zřízení vrtané studny pro závlahu sportovního hřiště (SK Rváčov, z. s.)
Využití dešťové vody v areálu TJ Liblice (TJ Liblice, z. s.)
Preventivní a úsporná opatření na sportovišti (TJ Sokol Čechtice, spolek)
Částečná výměna osvětlení za LED (TJ Jiskra Strážnice z. s.)
Snížení energetické náročnosti (FC Veselí n. Moravou, z. s.)
Velkoobjemový kontejner na bio (FK Litoměřicko, z. s.)
Automatické sekání trávníku (FK Kunštát, z. s.)
Mikulášovice – závlaha fotbalového hřiště (Město Mikulášovice)
Obnova jezírka na jamce č. 7 na golfovém hřišti v Šilheřovicích (Tělovýchovná jednota Ostrava)
Předcházení vzniku odpadu, redukce odpadu a zlepšení nakládání s tříděným odpadem (Sportovní klub Union Vršovice, z. s.)
Pardubice hrají zeleně (Fotbalový klub Pardubice, a. s.)
Kelímek pro Sokola (Tělocvičná jednota Sokol Měcholupy)

Partnerem tohoto článku je Nadace Tipsport.

Vít Chalupa

Novinařinu zdědil po otci a působil v denících Hospodářské noviny, E15 či týdeníku Euro. Zúčastnil se mnoha olympijských her, mistrovství světa a Evropy, od fotbalu a ledního hokeje až po kanoistiku a lyžování. A protože sport není všechno, píše také o byznysu, ekologii a lidských příbězích.