Liberec 17. června 2024 (PROTEXT) – Bývalá obec Kateřinky, dnes jedna z částí Liberce, vznikla v roce 1609 a následujících dvě stě let byla chudou vesničkou v údolí řeky Černé Nisy. S rozvojem průmyslu se ale voda z divoké řeky začala využívat pro pohon strojů v továrnách, kterých zde v době největšího rozkvětu fungovalo 25. Zabývaly se především výrobou textilu. Ernest Posselt, který řídil jednu z továren, jež jeho otec koupil od významného továrníka Ignáce Salomona, dokonce získal privilegium stát se c.k. dvorním dodavatelem sukna. Za první republiky patřilo Kateřinské údolí k hlavním průmyslovým centrům v severních Čechách.

S úpadkem textilního průmyslu došlo k zásadní proměně Kateřinek a jednotlivých výrobních provozů. Ty bud‘ změnily své zaměření nebo začaly chátrat. Jedna z bývalých textilek tak přešla pod národní podnik Interiér a za minulého režimu se v ní vyráběl čalouněný nábytek, křesla a sedačky. Tehdy zde shodou okolností pracoval i otec jednoho z majitelů společnosti INTERIER-O s.r.o., která sem později přesune své studio, showroom a výrobu. Národní podnik Interiér byl výhradním výrobcem a dodavatelem nábytku v bývalém Československu a zaměstnával stovky lidí. Do Interiéru se pořádaly exkurze základních škol, aby se děti a mládež včas seznámily s možným budoucím povoláním. Po Sametové revoluci ještě nějaký čas tento podnik fungoval, ale spíše setrvačností, než úplně zanikl a po dlouhá léta ležel areál ladem.

DESIGN STUDIO INTERIER-O je firma, která navrhuje a vyrábí nábytek na míru, realizuje vybavení interiérů, dodává svítidla, doplňky a mobiliář. Její tři majitelé Jakub Šulc, Radek Opalecký a Ladislav Dvořák se výrazně zasadili o renovaci celého areálu. Stáli také u založení Kunst haly, prostoru, který se nachází v prvním podlaží jedné z budov a slouží k pořádání výstav současného umění. Tak se do Kateřinek postupně vrací život a do starých továrních budov jejich původní smysl.

Umělecké aktivity se potkaly nejen se zájmem a nadšením veřejnosti, ale upoutaly i pozornost místního mecenáše Lukáše Šoltyse, který se rozhodl tento podnik výrazným způsobem podpořit a nadále rozvíjet.

„Baví nás vdechovat nový život místům, na která se již dávno zapomnělo, která ale mají vlastní bohatou historii. Jsme rádi, že můžeme být součástí návratu Kateřinek na mapu Liberce,“ shodují se Lukáš Šoltys a Jakub Šulc.

Liberecká Kunst hala odstartovala svůj provoz v létě roku 2021 zahajovací výstavou „Liberecká smršť“, kterou odborně zaštítili malíř David Hanvald, kurátor a režisér Martin Dostál a pedagog Tomáš Rýdl. Hned druhou výstavou se v Kunst hale představilo dílo ikonické osobnosti české výtvarné scény – Jiřího Davida, který dokonce v exteriéru vytvořil originální světelný objekt nesoucí název “POST COITUM”.

Kunst hala ale není jediným projektem Lukáše Šoltyse a Jakuba Šulce, který má výrazný potenciál. V současné době provozují kromě Kunst haly i COZY STUDIO, které se ovšem nachází v samém centru Liberce. V jeho výkladních plochách se zrcadlí divadlo F.X.Šaldy a Liberecká radnice. Oba prostory se doplňují při pořádání výstav a vernisáží. „Ochutnávku velkých výstav v Kunst hale mohou milovníci moderního umění okusit právě v COZY STUDIU,“ vysvětluje Lukáš Šoltys.

 

O COZY STUDIO

COZY STUDIO není jen výstavní prostor, jedná se o propojení umění, designu, řemesla a filosofie. Jedná se o plnohodnotnou přítomnost. Může být poesie součástí designu? Může křeslo zpívat? Může člověk v současném světě malovat na zeď? Lukáš Šoltys a Jakub Šulc, kteří za projektem stojí, nápaditým propojením kreativního interiérového studia, showroomu a galerie současného výtvarného umění, vytváří inspirativní místo pro všechny zájemce o současný design, umění a kulturu obecně.

 

Zdroj: Oxygen Communications

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.