Praha 13. listopadu 2024 (PROTEXT) – Již příští čtvrtek se veřejnosti otevřou brány 51. Veletrhu starožitností ANTIQUE, který se koná od 21.11. do 24.11. v Novoměstské radnici v Praze. Ve výstavních sálech se již tradičně sejde výběr těch nejlepších českých a moravských obchodů se starožitnostmi. Čtyřicítka vystavovatelů si pro návštěvníky připravila speciální kolekci stále inspirativních a nadčasových kousků, které více než věrně naplňují podzimní téma veletrhu Umělecké trendy a jejich návraty.
„Mistrem návratů uměleckých technik byl významný český umělec Josef Drahoňovský. Glyptiky, moderní už v antice, dosáhly rozmachu v renesanci, vrátily se v klasicismu a v empíru a byly populární dokonce na carském dvoře, jsou přesným příkladem toho, jak pozdější období čerpá z předchozích. Drahoňovský vytvářel glyptiky na světové úrovni a jeho 10 unikátních gem v horském křišťálu, růžovém křemeni a achátu představí Starožitnosti Michal Jankovský,“ uvádí prezident AS, Ing. Jan Neumann. „Cinolter Antiques vystaví náramek z 18ti karátového zlata s rubínovou mašlí a diamantovými routami z 30. let 20. století, který jako by vznikl v období biedermeieru. Jejich další šperk, zlatá brož ‚giardinetti‘ s diamanty, perlami, smaragdy, rubínem a safírem z konce 19. století předbíhá čas a je inspirací pro art deco šperky. Czechantik nabídne art deco karafu z 30. let 20. století od firmy Moser, která se inspiruje v dekoru biedermeierských pohárů. V expozici Alma Antique představí vedle sebe sklo z probrušovaným dekorem z 2. poloviny 19. století z období biedermeier a sklo z předjímaného rubínového skla s probrušovanými čočkami ve stylu art deco. Nadčasový obraz od Františka Kavána vystaví Starožitnosti – Galerie USTAR. ”Když se Vítanov z mlhy probíral“ z počátku 20. století je nejrozměrnějším plátnem autora, které se za posledních 30 let objevilo na trhu s uměním,“ dodává.
Program veletrhu doplní sobotní tematická přednáška Expo 58’- Bruselský styl. Trend, který odstartoval začátek nového designérského a architektonického stylu konce 50. a první poloviny 60. let u nás.
„Stal se významným mezníkem ve vývoji české architektury a umění vůbec: malířství, sochařství, sklo, textil, nábytková tvorba, grafický a průmyslový design. Špičkové výstavní kolekce průmyslového designu nebyly však běžně zařazovány do výroby, přesto se zrodil nový styl, mezi abstrakcí a stylizovaným realismem. Výrazová síla bruselského stylu vyvolala módu jejíž působení končí po polovině 60. let již v pouhém dekoračním prostředku,“ poznamenává viceprezidentka AS, Ing. Simona Šustková.
V neděli 24.11. od 10:00 do 16:00 se zájemci o bezplatné posouzení a cenový odhad mohou obrátit na naše experty prezidenta AS Ing. Jana Neumanna a 1. viceprezidentku AS Ing. Simonu Šustkovou, kteří budou k dispozici v rámci tradiční poradny na expozici Asociace starožitníků.
Asociace starožitníků
Sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát majitelé galerií, antikvariátů a aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Usiluje o odborný rozvoj sběratelství a podnikání v oblasti starožitností. Provozuje Rudolfinskou akademii, rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT, která poskytuje vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.
Kontakt pro další informace:
MgA. Sofie Šustková
marketing veletrhu ANTIQUE
777 079 402
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.