Praha 30. října (PROTEXT) – Představujeme vám 9. ročník mezinárodní výstavy uměleckých panenek, loutek a sběratelských medvídků Teddy! Připojte se k nám v historickém Paláci Lucerna od 8. do 10. listopadu a zažijte nezapomenutelné momenty.

Téma Doll Prague 2024 vzdává poctu velikánu Bedřichu Smetanovi citátem „Hudba je jazykem citu“, připomínajícím jeho významné výročí. Autorkou hlavní expozice je litevská výtvarnice Olga Norviliene. Ústřední figura z její autorské expozice je symbolem tohoto ročníku a můžeme se s ní již nyní setkat na plakátech vytvořených k výstavě.

Tento rok přivítáme špičky v oboru jako jsou Olga Norviliene, Marlaine Verhelst, Conie Lowe, Chomik a Meder, Tamara Pivnyuk, a také mnoho českých umělců v čele s Evou Hodinkovou. Svou účast potvrdilo více než 127 umělců z 22 zemí světa. Výstavy se zúčastní také řada asociací a uměleckých svazů, jako například zástupci americké asociace NIADA, evropské asociace DABIDA a ukrajinské UAHA.

Každá z vystavených panenek je jedinečným uměleckým dílem. Svou osobitostí, detailním ručním zpracováním a také různorodostí materiálů. Tradice uměleckých panenek je dlouhá jako lidstvo samo. Vždyť kdo by neznal Věstonickou venuši, která má asi 29 tisíc let nebo nemusíme zacházet až tak daleko do historie. Připomeňme si figuru Malé tanečnice Edgara Degase, která je k vidění v pařížském Louvre. Spatřit ji touží nejen každý umělec, který se tvorbou uměleckých panenek zabývá, ale její vlasy z tmavých žíní, které jsou svázány hedvábnou stuhou, živůtek z voskovaného plátna a sukně z bílého tylu přitahuje také řadu sběratelů uměleckých panenek po celém světě.

“Mezi sběratele uměleckých panenek se řadí i mnoho známých osobností, jako například hollywoodská herečka Demi Moore. Ta dokonce panenkám pořídila jejich vlastní dům. Její umělecká sbírka čítá na 3000 exponátů a herečka si ji nechala pojistit na dva miliony dolarů.” říká Bohdana Klátilová, ředitelka výstavy a laureátka mezinárodní ceny Pandora Platinum, udělované Mezinárodním kulturním fondem panenkového umění, kterou získala právě za podporu a rozvoj tohoto uměleckého směru.

Přijďte objevit svět ručně šitých sběratelských medvídků Teddy, kde se setkáte s nejlepšími autory v tomto umění, včetně naší Dagmar Kašparové a Nadie Uiboppu z Estónska.

Kromě výstavy na vás čeká bohatý program doprovodných akcí. Umělci z americké asociace NIADA budou prezentovat přímo na své expozici různé techniky a postupy tvorby uměleckých panenek a figur. To je velmi populární u škol, kde se vyučuje výtvarná výchova, a především pro školy umělecké. Dlouho dopředu se školy objednávají na tyto prezentace – je to jedinečná možnost jak se mistrům dívat pod ruce a klást otázky. Dále během výstavy probíhají také umělecké workshopy pro dospělé, na které je možnost se přihlásit na webových stránkách výstavy již nyní. Workshopy jsou mezi českými fanoušky velmi populární. Vedou je totiž umělci hvězdných jmen, jako jsou Marlaine Verhelst z Nizozemí (umělecká ředitelka NIADA), Tamara Pivnyuk z Ukrajiny (člen NIADA) a Dagmar Kašparová z České republiky.

„Zatímco v západní Evropě, USA a Japonsku mají umělecké panenky bohatou a nepřetržitou historii, v Čechách jejich tvorba skončila s rokem 1948, kdy režim tento druh umění označoval buržoazním přežitkem. Proto jsme rádi, že můžeme v rámci výstavy organizovat i tyto vzdělávací lekce, aby se čeští tvůrci mohli ve své tvorbě zdokonalovat,“ říká ředitelka výstavy Bohdana Klátilová.

Na Doll Prague 2024 budou vystavovat i čeští loutkáři, jejichž loutky jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Na výstavě bude možné si umělecká díla od umělců zakoupit a rozšířit tak svou sbírku o unikátní art doll či Teddy Bear, nebo někoho potěšit drobným, vkusným vánočním dárkem. Organizátoři ani tento rok nezapomněli na milovníky tvoření, pro něž bude k dispozici spousta výtvarných materiálů pro šití či modelování, pro výrobu uměleckých panenek a medvídků Tedd

Pro více informací navštivte naše webové stránky: https://www.dollprague.com/home/pro-média/

Fotografie pro potřeby PR: https://drive.google.com/drive/folders/1bUwJPOTuK1-OgOc0_-5B-xzFcZOknYeF?usp=sharing 

Vstupenky: 

– Dospělí: 250 Kč

– Snížené vstupné: 160 Kč

– Děti do 6 let: Zdarma

– Studenti uměleckých škol: Zdarma (v pátek, po předchozí rezervaci)

Kdy: 8. – 10. 11. 2024

Kde: Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1

 

Zdroj: ART CZ

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.