Praha 10. ledna 2024 (PROTEXT) – Radovan Meleš, generální ředitel Exact Systems pro Slovensko a Českou republiku, řídí společnost, jejímž klíčovým byznysem je kontrola kvality. Velkým firmám poskytuje kvalifikované zaměstnance, kteří kontrolují kvalitu výrobků či komponentů. Na našem trhu působí již více než 16 let, přičemž se soustřeďuje zejména, ale nejen, na automobilový průmysl.
Co považujete za zásadní milníky uplynulého roku, které ovlivnily trh?
Bez nadsázky mohu říci, že velkým tématem jsou stále „malé“ čipy. Jejich nedostatek či nepravidelné dodávky způsobují problémy současné výrobě, ale hlavně v jejím plánování. A samozřejmě kontinuitu v rámci dodavatelských řetězců. Ruku v ruce s čipy jde e-mobilita, kterou nepovažuji za problém ale za výzvu – kromě průmyslu především výzvu pro politiky, legislativy, které s nástupem elektromobility souvisí. Pečujeme o kvalitu komponentů, které naši zákazníci potřebují zkontrolovat a nezáleží na tom, zda jsou například součástí automobilů se spalovacím motorem nebo na baterie. Kontrolujeme to, co klient právě potřebuje.
I dokonalé krizové plány však mohou spadnout jako domeček z karet…
Oponoval bych. Krizový management nemůže mít papírové základy. O to víc, pokud do globálního vývoje zasahují významným způsobem i lokální pohyby, události, které přijdou doslova v okamžiku. Mám na mysli povodně ve Slovinsku. Ty braly s sebou, co jim stálo v cestě a neobešli ani automobilový sektor. Byla částečně pozastavena výroba v mladoboleslavské Škodovce a v návaznosti na to i nabouraný dodavatelský řetězec na Slovensku i v České republice, protože brzda ve výrobě stopla zakázky od dodavatelů. Podobný scénář s dopadem pro naše země v rámci dodavatelského řetězce se opakoval po požáru v podniku Novares Žebrák v Česku, který nejvíce zasáhl výrobu v Toyota Kolín. Abych však nemluvil jen o nepříjemných situacích, se kterými se musíme vypořádat, zmíním i pozitivní události a pochopitelně i příležitosti pro rozvoj nejen našeho byznysu – automobilku Volvo a megafabriku na baterie v Šuranech na Slovensku. Bezpochyby, dění nejen v průmyslu nás udržuje neustále ve střehu.
Jaké novinky máte na domácí půdě?
Určitě tou nejvýznamnější je partnerství ve formě joint-venture se společností Sneci. Jedná se o zatím poslední „francouzský“ přírůstek dnes již 13-členné rodiny Exact Systems. Vstupem na francouzský trh jsme tak posílili svoji pozici v Evropě a v automobilovém průmyslu, kde se neustále zvyšují požadavky na kvalitu. Hrdí jsme také na certifikát pro kontrolu kvality ve zbrojařském průmyslu v souladu s požadavky AQAP 2110:2016, který jsme získali. Exact Systems je pevnou součástí významných akcí nejen v rámci automotive.
Jaká je nálada mezi partnery, společnostmi, se kterými spolupracujete?
Z mého ohledu je otevřená komunikace a výměna zkušeností mezi obchodními partnery v tak zranitelném segmentu, jakým automobilový průmysl dnes určitě je, klíčová. Je nezbytné, abychom v rámci vztahů uměli pojmenovat nejen to, co funguje, ale především tu oblast, kde máme slabiny, kde vynakládáme více úsilí na hašení problémů než na stabilizaci a rozvoj. Pro nás je takovým prostorem určitě Newmatec a CEE Automotive Supply Chain v Olomouci, největší „matchmaking“ v automotive sektoru na Slovenku a v Česku. Mohu konstatovat, že máme „společné“ problémy, vyplývající z krizí různého druhu, které jsem zmiňoval. Stejně tak společný zájem na tom, abychom je zvládli co nejlépe. Vedle toho všeho nemůžeme zmeškat vlak nových trendů a inovací. Máme za sebou i Brno, neboli top strojírenský veletrh ve střední Evropě. Letos jsme se zúčastnili i konferencí z jiného sektoru – SlovakiaTech Fórum a Očekávaný vývoj leteckého a obranného průmyslu. Naše společnost je totiž certifikována také pro kontrolu kvality i ve zbrojařském průmyslu v souladu s požadavky AQAP 2110:2016.
Váš byznys stojí a padá na lidech. Propouštíte nebo nabíráte?
Kdyby to bylo tak úsměvné a snadné! I u nás platí, že dobrých lidí nikdy není dost. Přidám ještě, že vzdělané a zodpovědné. Práce je dostatek, chybí právě kvalifikovaný personál. Na margo toho jsme museli změnit přístup k výběru zaměstnanců a doplnit vzdělání pracovníků z jiných odvětví. U nás je v rámci interní Školy kvality vzděláváme a vedeme ke 100% odpovědnosti. Není to jednoduché, ale náš systém náboru, vzdělávání a managementu lidí nám to do značné míry usnadňuje. Velkým firmám poskytujeme kvalifikované zaměstnance, kteří kontrolují kvalitu výrobků. Je přirozené, že i na trhu práce nastaly pohyby důsledkem konfliktu na Ukrajině. Momentálně je však ustálený, přičemž příliv například nových pracovníků z Ukrajiny není tak radikální jako na začátku války. Prozatím evidujeme nedostatek mužů z Ukrajiny jak na Slovensku, tak i v České republice. Bez ohledu na dění v okolních zemích, disponujeme stabilně kvalifikovaným personálem, který umíme dodat v krátké době, což nás činí v oblasti kontroly kvality spolehlivým partnerem.