Audio verze článku:

Široká nabídka a nízké ceny vystřelily čínský web Temu mezi nejznámější internetová tržiště. Testy zastřešující evropské spotřebitelské organizace odhalily, že část prodávaného zboží může zákazníkům uškodit.

Vstupní brána pro nebezpečné výrobky. Tak označila spotřebitelská organizace BEUC (Bureau Européen des Unions de Consommateurs) čínské internetové tržiště Temu po loňských testech. BEUC se při zkoumání kvality zaměřila na produkty, u nichž se očekávalo vyšší riziko nedodržení předpisů. Zejména šlo o dětské hračky, drobnou elektroniku, kosmetické výrobky a produkty určené pro styk s potravinami.

BEUC zastřešuje 45 evropských organizací, přičemž jediným českým členem je nezávislá spotřebitelská organizace dTest. Vybrané zboží, jak upozorňuje výsledná zpráva, nicméně nepředstavuje reprezentativní vzorek produktů prodávaných na Temu.

Děti jdou do školy
Batohy a školní pomůcky nejsou bez rizika. Vyhněte se PVC a výrobkům z tržnic a asijských e-shopů

Kojenci mohou vypadnout z nosítek

Aplikace Temu se drží ve stahování na předních příčkách již několik let a v Evropské unii ji používá přes 75 milionů uživatelů. Dánský tým organizace BEUC se z nabídky tržiště zaměřil především na testování dětských hraček, včetně zboží určeného pro kojence.

V barevných slizech pro děti testy odhalily vysoké hladiny boritanů, které mohou mít negativní vliv na plodnost. Množství ftalátů ve třech testovaných plastových hračkách překročilo dovolené množství až 240krát. Látka přitom působí jako hormonální disruptor, tedy narušuje fungování hormonů v lidském těle.

V kategorii produktů určených pro nejmenší děti dvanáct ze čtrnácti testovaných exemplářů nesplnilo evropské bezpečnostní standardy. Hračky pro kojence obsahovaly malé částice, které se mohou snadno oddělit, takže po spolknutí by se jimi mohly děti udusit. Bezpečnostní problémy byly i s příliš dlouhým řetízky na dudlíky, na nichž se dítě může uškrtit, nebo nosítka pro děti, z nichž by mohl kojenec vypadnout.

Věkové označení produktů pak často odporovalo označení uvedenému online. „Jeden kosmetický set pro děti obsahoval podezřelou látku narušujících hormonální rovnováhu, která je zakázaná v produktech určených pro děti do tří let,“ uvádí zpráva.

Hračky pro kojence testoval rovněž italský tým spotřebitelské organizace. „Jeden produkt určený pro prořezávání zoubků mohl způsobit dušení kvůli nekvalitnímu provedení, zatímco jiné produkty napodobující potraviny představovaly zjevné riziko pro malé děti,“ stojí ve zprávě.

Sumci vylovení z Lipna v laboratoři Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Foto: Kateřina Hefler, Ekonews
Ryby nasávají z vody "věčné chemikálie" jako houby. Nejvíce jich mají dravci, nejméně kapři

Nože pošlou i dětem

Na přetřes přišly i kosmetické produkty, u nichž bylo problematické především složení výrobků. „Chybějící nebo neúplný seznam složek zvyšuje riziko pro osoby s alergiemi. Může to také znamenat vyšší pravděpodobnost použití nelegálních látek,“ píše se ve zprávě.

Při testování jednorázového nádobí a pečicích papírů dánský tým objevil, že produkty, které jsou určené pro styk s potravinami, obsahovaly „věčné chemikálie“. Ze šestnácti testovaných produktů jich pět mělo deset- až padesátkrát vyšší hladiny fluoru, než je povoleno u papíru a lepenky, které přicházejí do styku s potravinami. Perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), které se označují jako věčné chemikálie, se ukládají v lidském organismu a mohou být rizikem pro lidské zdraví.

Na testování elektroniky pořízené na Temu se zaměřil tým z Velké Británie. Ani jeden ze zkoušených elektrických ohřívačů by se přitom podle výzkumného týmu na evropském trhu legálně prodávat nemohl.

„Jeden z ohřívačů nebyl správně sestaven a části pod proudem byly snadno přístupné, což zvyšuje riziko úrazu elektřinou. Výrobek byl tak špatně zpracován, že představoval také nebezpečí požáru a exploze,“ uvádí se ve zprávě. V době testování se prodalo už přes 350 kusů těchto ohřívačů. Další produkty, jako elektrické nářadí, zase nebyly správně označeny a i ony mohly způsobit úraz elektrickým proudem.

Zpráva upozorňuje rovněž na to, že jsou přes internetové tržiště Temu k sehnání zbraně – a to pro kohokoliv včetně dětí. Jako perfektní dárek pro muže nabízí Temu například nože s dlouhou čepelí. Zbraně se přitom prodávají bez jakéhokoliv ověřování věku.

Bezpečnostním testem neprošly ani cyklistické a motocyklové helmy. Podle výzkumníků by takové výrobky neposkytly uživatelům dostatečnou ochranu. „Temu možná Evropu oslovilo nízkými cenami, ale představuje vstupní bránu pro nelegální produkty, které nemají na evropském trhu co dělat,“ uvedl k výsledkům Augustín Reyna, generální ředitel BEUC.

Temu představuje šířící se problém, který musí úřady naléhavě řešit. Spotřebitelé si domů přinášejí nebezpečné produkty, zatímco mnoho evropských podniků, které dodržují zákony, čelí nekalé konkurenci,“ dodal Reyna.

Recyklací se do výrobků mohou dostávat toxické chemikálie. Riziko je vyšší mimo EU

Obaly se valí do Evropy

Množství objednávek z čínských nákupních platforem přitom roste. Do Evropské unie loni dorazilo 4,6 miliardy zásilek v hodnotě do 150 eur (asi 3800 Kč), což odpovídá dvanácti milionům balíků denně. To je dvakrát více než v roce 2023 a třikrát více než v roce 2022. Problematická přitom není pouze případná závadnost výrobků, ale i množství obalových materiálů, které se v Evropské unii musí zlikvidovat.

„Přes online tržiště proudí do Evropské unie čím dál víc zboží a spolu s ním ohromné množství obalů. Podle výpočtu společnosti Eko-kom představuje průměrná zásilka přibližně 80 gramů obalů. Takových balíčků proudí jen do Česka desítky milionů kusů. České společnosti tak financují sběr a recyklaci za ty zahraniční, především čínské, které na likvidaci obalů nijak nepřispívají,“ uvedl Petr Hladík, ministr životního prostředí.

Na online platformy sídlící mimo Evropskou unii, jako je Temu, Shein nebo AliExpress, se totiž nevztahují tytéž legislativní požadavky jako na evropské prodejce. Jenom v Česku firmy podle Hladíka ročně přicházejí o 100 milionů korun, protože online tržiště neplatí recyklační poplatky za dovezené obaly.

Evropská komise chce omezit negativní dopady tím, že zpřísní cla a bude se provádět větší množství celních kontrol. Mělo by se zrušit osvobození od cla pro zásilky v hodnotě do 150 eur. Větší ochranu spotřebitelů by měly zajistit digitální pasy výrobků a nové nástroje umělé inteligence pro odhalování potenciálně nevyhovujících výrobků.

„Potřebujeme, aby každý zákazník věděl, že kupuje bezpečný výrobek bez toxických látek, který je možné řádně reklamovat. To se nyní neděje,“ řekl Hladík.

Stížnost na Temu řeší Česká obchodní inspekce

Asociace pro elektronickou komerci podala loni na tržiště Temu stížnost na Českou obchodní inspekci. V okamžiku podání stížnosti Temu podle APEK neplnila správně informační povinnosti vyplývající z občanského zákoníku a nedodržovala povinnosti ohledně správného uvádění slev.

„Z webové stránky nevyplývalo, kdo vůbec se zákazníkem uzavírá kupní smlouvu – tedy jestli provozovatel Temu, nebo jestli je Temu jen zprostředkovatel. To přináší v obou případech návazné povinnosti – buď informace související s odpovědností za vady a reklamacemi, nebo o subjektech, které zboží prostřednictvím webové stránky zboží prodávají,“ uvedl Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Temu podle něj ani neuvádí informaci o nejnižší ceně za předchozích třicet dní, což prodejci v tuzemsku musejí dodržovat. „Podle našeho názoru to umožnilo uvádět procentuální slevy daleko vyšší, než reálně byly,“ dodal. Šetření podnětu ke kontrole Temu stále probíhá. „Velké dopady má Temu na oblast reklamy, jelikož vynakládá obrovské sumy, které zvyšují cenu reklamy ostatním subjektům na trhu,“ upozornil Vetyška.

Valentina Podlesná
Valentina Podlesná

Valentina vystudovala Univerzitu Karlovu, kde získala magisterský titul v oboru sociální a kulturní ekologie, předtím také bakalářský titul v oboru žurnalistiky. Zajímá se o komunitní zahrady i výrobu ekologických pracích prášků.