Audio verze článku:

Třicítku nových kontejnerů na textilní odpad v pražských ulicích provozuje společnost TextilEco. Jak Ekonews informovaly, firma se jako jediná přihlásila do tendru, který vyhrála, a se zástupci metropole podepsala čtyřletou smlouvu.

Obce po celém Česku mají za povinnost od prvního ledna letošního roku zajistit sběr odpadního textilu. Češi doposud znali jen kontejnery na „charitativní účely“, tedy pro sběr ještě zachovalého oblečení, se kterým se dále obchoduje, případně se jím obdarují neziskové organizace.

Nové kontejnery ale revoluční změnu nepřinášejí. I když jsou oficiálně na odpad, stojí jejich provozovatel spíše o zachovalé kousky. Mají jednotný zelenobílý design TextilEco, jsou nenápadně označeny logem města a katalogovým číslem odpadu 20 01 11, jinak je však nelze od jiných textilních kontejnerů odlišit.

V systému sběru textilu nejsou peníze. Firmy jsou na pokraji krachu, říká provozovatelka kontejnerů na textil

„Na základě smlouvy je možné od dubna 2025 odkládat všechen použitý textil na vybraných 30 stanovištích separovaného odpadu, kde byla pro tento účel zřízena místa pro oddělené soustřeďování textilu jakožto odpadu. Místa byla vytipována ve spolupráci s úřady městských částí,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Odpad pojede za tříděním dvě stě kilometrů

Zástupkyně vítězné firmy TextilEco sdělila Ekonews, že obsah „boxů“ hodlají ještě třídit. „Naším cílem je maximálně zhodnotit sebraný textil. Proto uvítáme, pokud občané budou do kontejnerů vhazovat čistý a suchý textil, oblečení, bytový textil (záclony, ložní prádlo), obuv a kabelky,“ sdělila Karolína Vepřková, asistentka členky představenstva TextilEco.

Podle Hofmana se bude veškerý sebraný textil z kontejnerů následně ručně třídit ve specializovaném závodu společnosti TextilEco v jihomoravských Boskovicích, které se nacházejí přes 200 kilometrů od Prahy. Podle smlouvy musí společnost vyprazdňovat kontejnery jednou týdně. Nositelné oblečení se vrátí do oběhu, vhodná část zbylého textilu se údajně využije v průmyslu a recyklaci.

Textil znečištěný barvami, olejem či jinými chemikáliemi do kontejnerů podle Vepřkové nepatří, jde o jinou kategorii odpadů. Lze očekávat, že takto znečištěný odpad bude dál končit v černých popelnicích nebo v lepším případě ve sběrném dvoře.

„Jsme si vědomi, že toto je problematická oblast a v budoucnu budeme hledat možnosti, jak i s tímto typem odpadu nakládat šetrněji k životnímu prostředí,“ slibuje zástupkyně TextilEco.

Nové kontejnery nesou katalogové číslo odpadu 20 01 11. Jinak je od jiných textilních kontejnerů nejde odlišit. Foto: Irena Buřívalová, Ekonews
Nové kontejnery nesou katalogové číslo odpadu 20 01 11. Jinak je od jiných textilních kontejnerů nejde odlišit. Foto: Irena Buřívalová, Ekonews
Eva Laláková působí v mezinárodní poradenské společnosti Metabolic, která se snaží o přechod globálního ekonomického systému na udržitelnější. Foto: poskytnuto Evou Lalákovou
Recept na snížení textilního odpadu: pronájem oděvu místo nakupování, říká expertka na cirkularitu

Soutěžit nechtěl nikdo

TextilEco se do tendru přihlásila jako jediná. Zástupci firem, které v tuzemsku provozují sběr textilu, již dříve sdělili Ekonews, že podmínky zakázky nepovažují za výhodné. Zatímco odpadovým firmám obce za svoz běžně platí, „pražská“ smlouva je postavena na opačném principu. Ukládá svozové firmě poskytnout kontejnery, sbírat odpad na týdenní bázi, obsah v maximální možné míře recyklovat nebo vést informační a osvětovou kampaň. Vypovědět ji lze už po roce, byť je uzavřena na čtyři roky.

„Přestože si uvědomujeme náklady spojené s provozováním sběrných míst, věříme, že dlouhodobá vize cirkulární ekonomiky a možnost přímého kontaktu s občany nám přináší zajímavé možnosti,“ sdělila k tomu Vepřková z TextilEco.

V zakázce podle jejích slov vidí firma významnou příležitost k rozvoji udržitelného nakládání s použitými oděvy v hlavním městě, protože Praha má velký potenciál pro efektivní sběr a následné zpracování textilu. „Nejde nám jen o samotný sběr, ale i o budování povědomí o důležitosti recyklace textilu a potenciální navázání spolupráce s dalšími subjekty v oblasti zpracování a využití textilních materiálů,“ dodala.

V odpadním režimu na deseti sběrných dvorech sbírá textil do konce května firma KlokTex. Město od ní přes Pražské služby dostává peněžní odměnu ve výši jedné koruny za každý kilogram textilu. Za leden do nich například lidé odevzdali 1499 kilogramů textilu. K sběrným dvorům se mluvčí Hofman ani Vepřková nevyjádřili. Podle smlouvy zveřejněné se s nimi ale pro vítěze tendru počítá.

Kde jsou nové kontejnery na odpadní textil

Praha 5 U dětského hřiště 891/1
Praha 6 Heyrovského náměstí 288/9
  Šolínova 344/1
Praha 8 Řepínská 669/1 
  Šimůnkova 1625/1 
  Primátorská 1011/41
Praha 10 U Krbu 3107/28 
  Rektorská 594/24
  Kounická 603/19
  Uzbecká 1412/2 
  Dukelská 1036/1
  V Předpolí 1452/30 
  Přetlucká 1565/7
  Sněženková 2588/27 
  Oty Pavla 2143/9 
Praha 11  Leopoldova 2138/16 
  Stříbrského 686/8
  Konstantinova 1498/48
Praha 12  Petržílova 3302/15
  Urbánkova 3364/55
  Na Cikorce 1228/36
  Komořanská 2000/50
  Hausmannova 3008/10
Praha 13 V Hůrkách 1296/10
Praha 17 Hekova 111/1
  Mrkvičkova 1353/38
Praha 18 Bechyňská 639
Praha 21  Machovická 1300
Praha-Ďáblice Květnová 570/50
Praha – Dolní Chabry V Americe 78/3
Irena Buřívalová
Irena Buřívalová

Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.