Audio verze článku:

Zateplování, které má snížit emise budov tím, že se spotřebuje méně energie na vytápění, je pro veřejné budovy čím dál aktuálnější problém. Do větších energetických úspor se pouští resort životního prostředí, ministerstvo průmyslu chce aspoň vyměnit okna.

Průkaz energetické náročnosti aktuálně řadí devítipatrovou budovu v pražských Vršovicích do kategorie C. Sídlo ministerstva životního prostředí tak patří k těm úspornějším veřejným budovám. Přesto musí projít renovací.

K poslední významné rekonstrukci budovy ze 70. let minulého století došlo v roce 2006. Šlo o výměnu oken a zateplení fasády, tehdy ještě na dnešní dobu tenkou, deseticentimetrovou vrstvou tepelné izolace. Resort má proto v plánu zateplení fasády zesílit další vrstvou, vyměnit okna a instalovat stínění a odlehčit střešní konstrukci. Následně plánuje na střeše vysadit zeleň a vybudovat fotovoltaické panely a přístřešky. Stávající fotovoltaika má pro provoz budovy nedostačující výkon.

Nejspíš přijdou trvalky

„Práce na jednom sektoru střechy již probíhají a předpoklad dokončení je v prvním čtvrtletí 2025. Celkové odhadované investiční náklady (opatření pro snížení energetické náročnosti budov) budou známy po dokončení prováděcích projektových dokumentací a jejich rozpočtů. V tuto chvíli je zřejmé, že to budou nižší stovky milionů,“ uvedlo ministerstvo.

V duchu modro-zelené infrastruktury, která má za cíl zlepšovat klima ve městech, chce resort revitalizovat i svůj venkovní areál. Podle úředníků je značná část zeleně v okolí budovy neperspektivní. Například v průčelí je vysázeno několik platanů, které sesychají kvůli podzemnímu horkovodu.

„Rádi bychom tu viděli trvalkové záhony a asfalty a dlažby propustné pro dešťovku. Samozřejmě i akumulační nádrž na dešťovou vodu pro následnou závlahu nově založených záhonů a výsadeb,“ sdělil Ekonews David Voženílek z oddělení provozu, investic a veřejných zakázek.

Podmínkou bude zachování stávajícího počtu parkovacích stání. Resort dosud pouze nevyřešil otázku, jak naložit s uměleckým dílem před budovou – fontánou s názvem Velká krajina od architekta Daniela Špičky a sochaře Pavla Přikryla. Ta dlouhé roky nefunguje a nebyla navržena z pohledu šetrného nakládání s vodou.

Energeticky úsporná renovace pavilonu G1 pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice byla dokončena loni v březnu. Foto: FTN
Co je budova s nulovými emisemi? Česko musí zrychlit tempo renovací ministerstev, škol i nemocnic

Raději stavět než opravovat

Některá ministerstva jsou na tom z hlediska energetické náročnosti jejich budov ještě o něco hůře než resort životního prostředí. Ministerstvo vnitra například vlastní objekty, které se pohybují v kategoriích D až G. V současné době prochází celkovou rekonstrukcí objekt Olšanská 4, který po dokončení bude z hlediska energetické náročnosti hodnocen kategorií A.

„S využitím dalších objektů se v dlouhodobém horizontu nepočítá, náhradou za ně bude nový administrativní komplex vybudovaný v rámci stávajícího areálu ministerstva v Praze 6 na Veleslavíně,“ tvrdí Ondřej Krátoška z odboru komunikace. Příprava nové výstavby je ve fázi projektové přípravy.

Vedle vlastního sídla ministerstva má resort dalších 1640 areálů. V nich sídlí organizační složky a státní příspěvkové organizace, zejména útvary Policie ČR, hasičský záchranný sbor, archivy či školy, a otázky energetických úspor podle mluvčího „intenzivně řeší“.

Novinky 2025: změny v Nové zelené úsporám, povinný sběr textilu či nefinanční reporting pro stovky firem

S vytápěním by mohla pomáhat voda z Vltavy

Hlavní budova ministerstva průmyslu v Praze 1 je podle energetického štítku z roku 2022 v kategorii D. Možnosti dosáhnout lepšího skóre jsou však omezené. Jde o národní kulturní památku s kamennou fasádou, historickými okny a střechou v pohledové zóně z Pražského hradu a Letné.

„Zateplení pláště budovy je v případě ministerstva průmyslu a obchodu možné pouze zevnitř, ale vzhledem k technickým rizikům jeho použití o jeho využití neuvažujeme. Pozornost naopak upíráme k opravě či výměně oken, v současnosti hledáme nejlepší řešení,“ tvrdí mluvčí Petra Milcová.

Ministerstvo také připravuje projekt, na jehož základě by se budova mohla vytápět tepelnými čerpadly s využitím vody z Vltavy. Nyní v budově topí a ohřívá vodu vlastní plynová kotelna.

Hlavní komplikací je dle mluvčí nesnadné financování neočekávaných investic z už schváleného rozpočtu, schvalování většiny záměrů orgány státní památkové péče a také zdlouhavý proces výběru dodavatelů veřejnými zakázkami.

Skanska využila recyklovaný beton například při stavbě v Libčicích nad Vltavou. Foto: poskytnuto společností Skanska
Co bude, až dojde písek? Stavebnictví zkoumá, jak co nejvíce využívat materiály ze zbouraných budov

Alespoň o dva body

Ministerstvo pro místní rozvoj, které má hlavní sídlo na Staroměstském náměstí, je na úplném začátku. Připravuje totiž veřejnou zakázku na výběr zhotovitele štítků energetické náročnosti svých budov.

Ministerstvo financí už má první průzkum za sebou a většina jeho budov se nachází v památkově chráněné oblasti a jejich energetické štítky se pohybují v kategoriích D až F. Objekt v Cihelné prošel nedávno celkovou rekonstrukcí a ze třídy G se zlepší na E.

„U památkově chráněných budov lze považovat za úspěch zlepšení stupně energetické náročnosti o dva body, protože nelze použít komplex všech možných opatření. I tak lze souborem vhodných opatření snížit energetickou náročnost o vyšší desítky procent,“ sdělil Stefan Fous z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

Podle Kamila Staňka, vedoucího výzkumného týmu stavební fyziky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, je u starších objektů situace komplikovaná: „Je oříšek vymyslet řešení, které projde přes památkáře a nebude stát miliardu. Navíc pokud by došlo na vnitřní zateplení, tak by se úředníci z budovy museli dočasně vystěhovat, protože se musejí například odstrojit otopné soustavy,“ říká Staněk.

Ministerstva by se k tomu uchylovala podle něj pouze v případě, že by teplo podražilo na neúnosnou hranici. „Veřejných budov je hrozně moc a termíny jsou dost šibeniční,“ zdůrazňuje s odkazem na to, že Evropská unie by chtěla mít veřejné budovy do roku 2050 s nulovými emisemi.

Irena Buřívalová
Irena Buřívalová

Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.