Audio verze článku:

Říká se, že zdraví se nedá vyčíslit penězi. Jenže v této zemi jsou minimálně dva lidé, kteří to umějí. Uhelné lomy a elektrárny ovládané Pavlem Tykačem a Danielem Křetínským každoročně znečišťují ovzduší a přispívají k předčasným úmrtím. Děje se tak i díky státem udělovaným výjimkám.

Na první pohled se může zdát, že udělování výjimek na vypouštění emisí a znečišťujících látek velkým energetickým podnikům je pro český stát a jeho občany přínosné. „Slevy“ ze zákonem daných limitů se dlouhodobě udělují s argumentem, že se tím podporuje energetická stabilita Česka a česká ekonomika. Při podrobnějším pohledu na kontext a dopady udělování emisních výjimek největším českým znečišťovatelům však vyvstává otázka, zda stát a občané na takové politice ve skutečnosti spíše netratí. Zvláště když elektřina z těchto elektráren není dle analýz nepostradatelná.

Zvláště elektrárna Počerady, spadající pod energetický holding Sev.en vlastněný českým miliardářem Pavlem Tykačem, totiž patří dlouhodobě k největším znečišťovatelům ovzduší toxickou rtutí, prachem nebo skleníkovými plyny. Elektrárna Chvaletice (rovněž Sev.en) jí v tomto ohledu zdatně sekunduje – také ona se za rok 2023 ve všech vyjmenovaných kategoriích umístila v první pětce.

Jen v roce 2023 tyto dvě elektrárny díky státem uděleným výjimkám vypustily o 57 % více rtuti, než by měly. To je obrovské množství látky, která je toxická, může způsobovat neurologické nebo vývojové problémy, a dokáže dokonce skrze placentu matky narušit zdravý vývoj lidského plodu.

Kromě emisních výjimek, které energetickým firmám významně snižují provozní náklady, tyto společnosti často těží také z evropských peněz přerozdělovaných v rámci rozpočtů jednotlivých zemí. V Česku se to děje například skrze Modernizační fond.

Porcování miliard: dotaci už má osm velkých projektů z uhelných regionů. O některých panují pochyby

Občané nevydělávají, naopak

Energetické holdingy přitom v posledních letech utržily rekordní zisky, spojené hlavně s energetickou krizí způsobenou válkou na Ukrajině. Na evropské peníze z Modernizačního fondu si mohou energetické firmy sáhnout třeba i díky strategii přechodu ze spalování uhlí na spalování odpadů, respektive jejich takzvané „energetické využívání“.

To se týká například elektrárny v Komořanech spadající pod Energetický a průmyslový holding, ovládaný dalším českým miliardářem Danielem Křetínským. Dotace z programu HEAT Modernizačního fondu tak pokryje přibližně 50 procent předpokládaných investičních výdajů spalovny odpadů navázané na nejbohatšího Čecha. Spalovny či takzvaná „zařízení na energetické využívání odpadů“, přitom prokazatelně mají významné dopady na lidské zdraví a stav přírody, které souvisejí zvláště s vypouštěním znečišťujících látek. Mimo jiné tak podobně jako uhelné elektrárny nepřímo přinášejí i vyšší náklady na zdravotní péči.

Neefektivita takto vynaložených peněz či absurdita udělovaných výjimek, které mají vliv na zdravotní rizika a devastaci české přírody, jasně ukazují, že velcí energetičtí znečišťovatelé přinášejí státu a jeho občanům z dlouhodobého hlediska více škody než užitku. Stát a jeho občané na této politice nevydělávají. Naopak přicházejí o finance, které by bylo možné využít lépe, o své zdraví i čistou a bezpečnou přírodu.

Je čas tuto strategii přehodnotit a místo výjimek začít v případě těch největších znečišťovatelů prosazovat přísnější pravidla a podporu skutečné transformace. Uhlobaroni už cenu našeho zdraví znají. Je zásadní, aby ji vstříc volbám znali i politici – ti koaliční i ti opoziční.

Sarah Ožanová se v Arnice zabývá nakládáním s odpady a toxickými látkami v životním prostředí.
Sarah Ožanová (Arnika)

Sarah v Arnice působí od roku 2019. Vede kampaň Nespaluj, recykluj! a spolupracuje i na dalších českých a evropských projektech v oblasti nakládání s odpady a toxických látek v životním prostředí a ve spotřebním zboží.