Praha 18. října 2023 (PROTEXT) – Umělá inteligence (AI) je nyní nedílnou součástí našich životů, ať si to lidé uvědomují nebo ne. Postupně nahrazuje staré nástroje v oblastech mobilních telefonů, dopravy či vzdělávání. ChatGPT ukázal možnosti AI založené na přirozeném jazyce. Lidé po celém světě se vrhli na poznávání a zkoušení možností AI, je tu však jeden důležitý aspekt, který nebyl při této „AI mánii“ zohledněn – děti.
Učení pomocí AI je nyní efektivnější než kdy dřív. AI chatboti usnadňují orientaci v informacích, zvyšují interaktivnost a atraktivitu učení a můžou být i platformou pro cvičení jazykových dovedností. Díky nim už není zapotřebí otevírat desítky webových stránek a pročítat spoustu článků. Avšak, bez řádného ověření věku, mohou některé chatboty poskytovat nepřesný nebo zavádějící obsah, což může způsobit generování škodlivých rad. Když někteří studenti začali používat ChatGPT jako nástroj pro vytváření plagiátů, setkali se s celou řadou falešných odkazů na neexistující články. Větší nebezpečí v boomu kolem ChatGPT však hrozilo, když se dospívající dívky ptaly umělé inteligence na dietní plány a lékařské informace, na které chatbot okamžitě odpovídal radami, které nevycházely z doporučení uznávaných odborníků, ale byly jen sbírkou vět náhodně posbíraných z celého internetu.
Dalším rizikem může být „My AI“ ve Snapchatu, použitelný již od 13 let bez souhlasu rodičů. Riziko „AI přátel“ je v tom, že děti často uvěří, že jsou to jejich skuteční přátelé, a budou se řídit jejich radami, které podle samotného Snapchatu „mohou obsahovat neobjektivní, nesprávný, škodlivý nebo zavádějící obsah“. To je obzvlášť riskantní, protože dospívajícím může být příjemnější sdílet své osobní informace a soukromé detaily o svém životě s chatbotem než s rodiči, kteří by jim mohli případně pomoci. Mnoho chatbotů je také navrženo k poskytování „erotických“ zážitků, což je nebezpečné, protože ověřování věku často nefunguje. Děti a dospívající pak můžou bez cenzury diskutovat s virtuálním partnerem a sdělit velmi citlivé údaje.
„Vyvážení rizik a přínosů je klíčové. S nárůstem rizik pro děti na internetu, zejména v souvislosti s chatboty, je potřeba aktivního monitorování a ochrany. Proaktivní přístup může pomoct v identifikaci potenciálních hrozeb a vytvoření bezpečnějšího online prostředí pro děti,“ říká Noura Afaneh, analytička webového obsahu ve společnosti Kaspersky.
Tipy pro rodiče:
● Poučení dětí o bezpečnosti a ochraně soukromí na internetu může být velmi účinným způsobem, jak zabránit sdílení osobních údajů s cizími lidmi nebo chatboty. Přečíst si můžete o kybernetické bezpečnosti pro děti a o bezpečnosti na internetu.
● Doporučuje se, aby se rodiče do této problematiky již od začátku zapojili a ukázali dětem, jak tyto nástroje používat, a jak ne. Ukažte jim příklady, o čem by se mohli bavit, a které chatboty s umělou inteligencí používat, a které ne.
● Používání aplikací pro „digitální rodičovství“ a nastavení soukromí může rodičům pomoct monitorovat a řídit online aktivitu dětí, zajistit bezpečné vyhledávání a filtrovat nevhodný obsah.
S každým novým nástrojem či aplikací přicházejí nové výzvy, a je na rodičích, aby byli informováni a připraveni chránit své děti v digitálním světě.