Praha 2. února 2024 (PROTEXT) – Společnost Kaspersky přispěla k boji proti nadnárodní kyberkriminalitě svojí účastí na operaci Synergia, do níž se zapojil Interpol a jeho partneři v rámci projektu Gateway – iniciativy podporující společné úsilí státních orgánů činných v trestním řízení a organizací soukromého sektoru v boji proti neustále se vyvíjejícím kybernetickým hrozbám. Operace, která zahrnovala více než 50 členských států[1] Interpolu včetně České republiky, se zaměřila na narušení škodlivé infrastruktury zapojené do phishingových, malwarových a ransomwarových útoků.
Interpol během tříměsíční operace (září–listopad 2023) koordinoval výměnu kybernetických zpravodajských informací mezi bezpečnostními orgány členských států a soukromými partnery, což vedlo k vypracování více než 60 zpráv o kybernetických aktivitách. Společnost Kaspersky tuto operaci podpořila sdílením údajů o škodlivé infrastruktuře identifikované po celém světě, včetně nashromážděných údajů o hrozbách ze služby Kaspersky Threat Intelligence, které jsou průběžně aktualizovány špičkovými odborníky společnosti.
Společným úsilím bylo identifikováno přibližně 1 300 serverů zapojených do různých kybernetických kriminálních aktivit. Díky tomu se vyšetřovatelům v mnoha
státech podařilo zasáhnout u 70 % těchto škodlivých serverů a také zadržet podezřelé pachatele.
Hlavní úspěchy operace Synergie:
- Úřady zadržely 31 osob a identifikovaly dalších 70 podezřelých.
- Nejvíce řídicích (C2) serverů bylo odstaveno v Evropě, kde bylo zatčeno 26 lidí.
- Hongkongská policie vyřadila z provozu 153 a singapurská 86 serverů.
- Nejvíce zásahů na africkém kontinentu hlásí Jižní Súdán a Zimbabwe, kde byli zatčeni 4 podezřelí.
- Bolívie zmobilizovala řadu orgánů veřejné správy, aby identifikovala malware a následná zranitelná místa.
- Kuvajt úzce spolupracoval s poskytovateli internetových služeb při identifikaci obětí, provádění terénního vyšetřování a také nabízení technického poradenství ke zmírnění dopadů.
Bernardo Pillot, zástupce ředitele oddělení Interpolu pro kyberkriminalitu, řekl: „Výsledky této operace, kterých bylo dosaženo společným úsilím mnoha zemí a partnerů, ukazují naše neochvějné odhodlání chránit digitální prostor. Rozbitím infrastruktury, která stojí za phishingem, bankovním malwarem a ransomwarovými útoky, jsme o krok blíže k ochraně našich digitálních ekosystémů a bezpečnějšímu a jistějšímu online prostředí pro všechny.“
„Společnost Kaspersky se aktivně podílí na operacích Interpolu, které se osvědčily jako účinný nástroj pro potírání přeshraničních kybernetických trestných činů,“ komentuje Yuliya Shlychkova, viceprezidentka pro vztahy s veřejností ve společnosti Kaspersky. „Společnost Kaspersky disponuje daty, znalostmi a technologiemi, které umožňují sledovat širokou škálu operací kybernetické kriminality po celém světě, zatímco mezinárodní orgány činné v trestním řízení, jako je Interpol, mají zákonné pravomoci a zdroje pro další vyšetřování a stíhání kyberzločinců. Naše partnerství, které podporuje komplexnější a ucelenější odezvu na kriminalitu, posiluje celkové snahy o větší bezpečnost a umožňuje včasnou reakci a provádění proaktivních opatření na ochranu jednotlivců, firem i celé společnosti.“
O společnosti Kaspersky
Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečností a digitální soukromí, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují v inovativní bezpečnostní řešení a služby na ochranu podniků, kritické infrastruktury, vlád a spotřebitelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení společnosti zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů, specializovaná bezpečnostní řešení a služby a také řešení Cyber Immune pro boj se sofistikovanými a neustále se vyvíjejícími digitálními hrozbami. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a víc než 220 000 firemním klientům pomáháme chránit vše, co je pro ně v digitální oblasti nejdůležitější. Další informace naleznete na adrese www.kaspersky.cz.
[1] Albánie, Alžírsko, Austrálie, Bangladéš, Bělorusko, Belgie, Benin, Bolívie, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Kamerun, Kanada, Čína, Kypr, Česká republika, Dominikánská republika, Ekvádor, Estonsko, Eswatini, Francie, Gruzie, Řecko, Guyana, Indie, Irsko, Izrael, Kuvajt, Lotyšsko, Libanon, Lichtenštejnsko, Maledivy, Mauricius, Moldavsko, Nepál, Nikaragua, Nigérie, Palestina, Polsko, Katar, Rusko, San Marino, Singapur, Jižní Korea, Jižní Súdán, Španělsko, Srí Lanka, Švýcarsko, Tanzanie, Thajsko, Tonga, Tunisko, Turecko, Uganda, Spojené arabské emiráty, Uruguay, Zimbabwe.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.