Praha 29. května 2024 (PROTEXT) – Mezi nejčastější nádorová onemocnění patří rakovina kůže. Nejrizikovější formou je melanom, jehož výskyt neustále stoupá. U příležitosti Evropského dne melanomu, který připadá na 30. května, Vojenská zdravotní pojišťovna informuje, jak zhoubný nádor odhalit. Většinou se totiž vyskytuje na kůži často vystavované slunečnímu záření. Obvykle je vidět, lze jej tedy včas rozpoznat a v počátečním stadiu je vyléčitelný.

Melanom je zhoubný nádor z pigmentových buněk, které se začnou nekontrolovatelně množit a tvořit dceřiná ložiska. Vzniká na kůži, ale i na sliznicích, v oku, téměř polovina těchto kožních nádorů se vyvine z mateřského znaménka. Kvůli schopnosti metastázovat se jedná o jednu z nejzhoubnějších forem rakoviny.

„Nejčastěji se melanom projevuje jako zvětšující se skvrna hnědé barvy, která nebolí, je nesymetrická, nepravidelně ohraničená a nestejnoměrně zbarvená. Její průměr přesahuje pět milimetrů, může však dojít i k růstu nad povrch kůže nebo ke změně pigmentace znaménka. Diagnózu melanomu stanoví kožní lékař po vyšetření ručním a digitálním dermatoskopem,“ říká Josef Křivánek, ředitel odboru komunikace a marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny.

V případě, že dermatolog objeví podezřelý projev, chirurgicky ho odstraní a odešle k histologickému vyšetření ke stanovení stadia nemoci. Poté zpravidla dochází k odstranění kůže v místě původního melanomu. Důležitou součástí boje proti melanomu je prevence, základním pravidlem je nevystavovat se nadměrnému a intenzivnímu slunečnímu záření.

„Nejhorší je spálení kůže do bolestivých puchýřů trvající déle než 48 hodin. Při pobytu na slunci vždy používejte ochranné prostředky, buďte obzvláště opatrní v případech, kdy máte světlou kůži, velký počet pigmentových znamének, nebo se melanom objevil u člena vaší rodiny. Nebezpečí hrozí i v případech, kdy jste po transplantaci nebo užíváte léky ovlivňující imunitu,“ pokračuje Josef Křivánek.

Dále je vhodné si jednou měsíčně prohlédnout celý povrch kůže, všímat si znamének, která se liší od ostatních. A jednou ročně absolvovat preventivní vyšetření u kožního lékaře.

„Pokud se některé znaménko začne zvětšovat, měnit barvu, tvar, svědit nebo krvácet, návštěva kožního lékaře je nutná ihned. Rakovina kůže se vyvíjí velmi pomalu. Od prvních příznaků většinou trvá dva až tři roky, než se vytvoří metastázy v jiných částech těla. V této fázi už je většinou mnohem složitější rakovinu léčit,“ dodává Josef Křivánek z VoZP.

Čím dříve k lékaři s podezřelým znaménkem přijdeme, tím větší šanci máme na uzdravení. Vojenská zdravotní pojišťovna svým klientům nabízí příspěvek ve výši až 400 Kč na vyšetření kožních znamének u dermatologa. Více informací naleznete na www.vozp.cz/prispevek/vysetreni-koznich-znamenek.

O Vojenské zdravotní pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.

www.vozp.cz

 

Zdroj: VoZP