Praha 25. července 2024 (PROTEXT) – Nespecifické příznaky jako únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty. Ale také žloutnutí očí a následně i kůže nebo tmavší barva moči. To vše jsou příznaky jednoho z nejčastějších nakažlivých virových onemocnění, kterým je žloutenka neboli virová hepatitida. Světový den boje proti žloutence připadá na 28. července, Vojenská zdravotní pojišťovna při této příležitosti vysvětluje, proč tuto nemoc nepodceňovat a jakými způsoby se před ní preventivně chránit.
Žloutenka je závažné infekční onemocnění, které napadá játra. Existuje celkem pět typů této choroby, které se označují písmeny A až E. Virové hepatitidy dělíme na akutní a chronické, kdy délka onemocnění přesahuje šest měsíců. Nejběžnější formou je žloutenka typu A, známá také jako „nemoc špinavých rukou“. Do těla se virus dostává v důsledku nedostatečné hygieny rukou, prostřednictvím znečištěných potravin nebo z kontaminované vody. Inkubační doba se pohybuje mezi 15 a 50 dny a po vyléčení choroba většinou nezanechává trvalé následky.
„Nákaza se rozšiřuje mezilidským kontaktem při nedodržení zásad hygieny rukou, prostřednictvím společně užívaných WC apod. Proto je důležité zejména řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem vždy po použití toalety, před každou konzumací jídla, nepít společně z jedné láhve či neukusovat z jedné svačiny, nesdílet cigarety, vodní dýmky atd. Rovněž je nutné umýt si ruce vždy po návratu domů z venkovního prostředí, když použijete výtah, MHD, po vynesení odpadků do kontejneru. A také důsledně dohlížet na dodržování hygieny rukou u dětí,“ říká MUDr. Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny.
Mnohem závažnější je hepatitida typu B, která přechází do chronické formy u 5 až 10 % pacientů. Ta poškozuje játra a může způsobit cirhózu nebo rakovinu jater. Podobný průběh má i virová hepatitida typu C, u níž se chronická forma diagnostikuje zhruba u třetiny pacientů. Infekci lze vyléčit, pokud je diagnóza na základě celkového vyšetření a krevních testů stanovena včas.
„Nejdůležitějším preventivním opatřením proti žloutence je dodržování základních hygienických pravidel, nejúčinnější formou ochrany je však očkování. Vakcínou proti typu B se v ČR očkuje podle povinného očkovacího kalendáře. Každý dospělý člověk by tak měl být chráněn minimálně dalších 15 let. Po uplynutí této doby si mohou zájemci nechat zjistit stav protilátek v krvi,“ vysvětluje doktor Prokop.
Přeočkování a vakcínu proti typu A však už veřejné pojištění nehradí. Zájemci ale mohou využít příspěvek ve výši až 1 500 Kč pro děti a 700 Kč pro dospělé, který nabízí Vojenská zdravotní pojišťovna. Více informací naleznete na webu www.vozp.cz/ockovani.
O Vojenské zdravotní pojišťovně
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.
Zdroj: Stance Communications