Praha 14. srpna 2024 (PROTEXT) – Heidelberg Materials zahajuje šestý ročník soutěže na podporu přírody a biodiverzity Quarry Life Award. Soutěž proběhne ve více než 15 zemích světa, a to včetně České republiky.
Vědci, studenti, obce a místní spolky, nevládní organizace a milovníci přírody z celého světa mohou v této soutěži předložit své nápady na aktivity podporující udržitelnost v lomech a soutěžit o ceny v celkové hodnotě bezmála 300.000 EUR. Quarry Life Award je jedním z konkrétních kroků naplňujících závazky Heidelberg Materials celosvětově přispívat k pozitivnímu vývoji přírody. Společně s partnerskými organizacemi, jako jsou národní členové BirdLife International, se Heidelberg Materials snaží zvýšit povědomí o biologické rozmanitosti v těžebních prostorách a o přírodě jako celku.
„Soutěž Quarry Life Award je klíčovou součástí naší strategie v oblasti biologické rozmanitosti. Opírá se o silné partnerství se zúčastněnými stranami v oblasti vědy, průmyslu a místních komunit,“ říká Dr. Nicola Kimm, členka představenstva odpovědná za udržitelnost. „Abychom skutečně dokázali zastavit ztrátu biodiverzity a mohli podpořit její nárůst, je zapotřebí na obnově přírody spolupracovat a usilovat o ni v celoplošném měřítku. Spolupráce v oblasti péče o životní prostředí a v jeho ochraně doplňuje program Heidelberg Materials zaměřený na biologickou rozmanitost a udržitelné hospodaření s vodou.“ Quarry Life Award byla jako unikátní iniciativa mezi výrobci stavebních materiálů poprvé vyhlášena v roce 2011. Od té doby díky ní vzniklo více než 450 nápadů na projekty podporující biodiverzitu. Heidelberg Materials se prostřednictvím soutěže snaží načerpat inspiraci a realizovat nové podněty optimalizující nakládání s pozemky a přírodou ve svých těžebních lokalitách. Tím zároveň přispívá k naplnění strategie Evropské unie na podporu biodiverzity a obnovy přírody.
Pískovny a kamenolomy mohou nabídnout širokou škálu stanovišť pro mnoho ohrožených nebo chráněných druhů. Výsledkem soutěže Quarry Life Award jsou inovativní nápady s potenciálem pro jejich využití při plánování nástrojů podpory biologické rozmanitosti v těžebních lokalitách. Jedním takovým příkladem je vítězný projekt mezinárodní kategorie z posledního ročníku soutěže, jehož cílem bylo lépe prozkoumat požadavky na stanoviště ohrožené žáby rosnice skokanovité (Litoria raniformis) v jednom z australských lomů Heidelberg Materials.
Během předchozích pěti ročníků soutěže zkoumalo možnosti ochrany přírody a podpory rozmanitosti místní flóry a fauny téměř 1100 účastníků ve více než 100 těžebních lokalitách.
Zájemci o účast v soutěži mohou předkládat návrhy svých projektů ve dvou kategoriích: „Výzkumný projekt“ nebo „Komunitní projekt“. Porota v každé zemi vybere jako finalisty maximálně šest návrhů projektů. Porotci soutěže jsou odborníci z místních univerzit, nevládních organizací a také specialisté z Heidelberg Materials. Od ledna do září 2025 pak Heidelberg Materials otevře své pískovny a kamenolomy pro realizaci vybraných projektů. Kromě 12 zemí, které se soutěže účastní již tradičně, se k aktuálnímu ročníku připojí také Turecko, Egypt, Kazachstán a Indonésie. Vyhodnocení soutěže a vyhlášení vítězů proběhne na konci roku 2025.
Více informací: www.quarrylifeaward.cz
Zdroj: Heidelberg Materials CZ
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.