Praha 12. září 2024 (PROTEXT) – Stavebnictví je aktuálně v centru pozornosti české veřejnosti, nejen kvůli právě probíhající digitalizaci stavebního řízení. Mezinárodní veletrh FOR ARCH bude místem, kde se sejdou profesionálové ze všech stavebních oblastí během konání odborných konferencí. Debatovat budou zástupci stavebních firem, veřejné správy i médií například o fenoménu ESG, o současném stavu odvětví či o predikcích jeho vývoje. Veletrh proběhne od 17. do 21. září v PVA EXPO PRAHA.

Zahajovací konference veletrhu v úterý 17. září České stavebnictví: Vzestup či pád? se zaměří na aktuální kondici českého stavebnictví, ekonomické vlivy, přípravu strategických liniových staveb, náběh stavebního zákona, plány v oblasti dostupného bydlení a další.

„Vývoj stavebního segmentu lze v současné době spojit s netrpělivým očekáváním připravovaného státního rozpočtu na rok 2025. Všechno nasvědčuje faktu, že ministerstvo dopravy ukrojí opět o kousek větší díl ‚koláče‘ než tomu bylo v minulém roce, a tedy veřejní investoři z oblasti dopravní infrastruktury budou mít dostatek financí na pokračování velmi dobře rozjetých investic let předešlých. A protože investice z oblasti dopravní infrastruktury jsou dlouhodobé, nenaznačuje nic negativnímu vývoji tohoto segmentu. V oblasti pozemní výstavby a investic ze strany soukromých investorů je velmi těžké odhadovat, jak trh zareaguje na aktuálně naběhlou novou legislativu stavebního řízení. Obecně stavebnictví lze považovat za velmi setrvačný obor, kdy se ať už pozitivní, nebo negativní vlivy projeví v dlouhodobém horizontu,“ řekl ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek, která je spoluorganizátorem konference spolu se Svazem podnikatelů ve stavebnictví a společností ABF.

Pohled do budoucnosti

Středeční program veletrhu 18. září nabídne odborné konference hned dvě. První z nich se uskuteční opět ve spolupráci se společností CEEC Research, ABF a Svazem podnikatelů ve stavebnictví, ponese název Budoucnost českého stavebnictví: Kombinované stavby? a tématem bude udržitelná budoucnost kombinovaných staveb a kontejnerová architektura.

Druhým významným bodem programu pro odborníky je ve středu ESG Summit 2024: Udržitelné stavitelství pro budoucnost, který se bude věnovat klíčovým aspektům ESG (Enviromental, Social and Governance). Přední odborníci z finančního sektoru, stavebního průmyslu i akademické sféry se zaměří na témata, jako jsou tržní očekávání v oblasti udržitelnosti, financování udržitelných projektů, efektivní ESG reporting a jeho přínosy pro malé a střední firmy. „Většina stavebních projektů závisí na bankovním financování. Banky si dávají ambiciózní cíle v oblasti udržitelnosti a část jejich aktivit přímo podléhá specifické ESG regulaci. Zpřísňování kritérií pro udržitelné financování tak bude mít zásadní dopad na stavebnictví,“ zdůrazňuje Radek Laštovička, senior manager ve společnosti Ernst & Young, s.r.o., který se mimo jiné věnuje udržitelnosti z pohledu bankovního financování. Organizátorem summitu je společnost ABF ve spolupráci s partnerem Změna k lepšímu.

Součástí programu budou i panelové diskuze na téma ESG v dodavatelských řetězcích, měření uhlíkové stopy a cirkulárního stavebnictví. Účastníci získají přehled aktuálních trendů a legislativních změn, ale i praktické rady a konkrétní příklady, jak úspěšně začlenit ESG principy do stavebních projektů a využít tyto iniciativy jako příležitost pro růst byznysu.

Ve čtvrtek 19. září proběhne 9. ročník konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info. Během jednotlivých ročníků se akce etablovala jako mimořádné odborné sympózium a setkání profesionálů z oboru se zájemci o téma požární bezpečnosti ve vztahu k budovám a stavebnictví obecně. Program reaguje na nejaktuálnější témata v oboru požární bezpečnosti a nabízí jejich objektivní analýzu formou špičkových přednášek a panelových diskusí s přednášejícími i zástupci odborných partnerů konference. Požární bezpečnost staveb 2024 se uskuteční pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky – GŘ, HZS ČR a Profesní komory požární ochrany.

Podrobnosti o programu a informace o možnostech účasti na akcích doprovodného programu najdete na www.forarch.cz.

 

Zdroj: ABF