Brány světové výstavy, která se uskuteční příští rok v japonské Ósace, se otevřou za půl roku, 13. dubna 2025. Jednou z ikonických staveb Expo 2025 má být český národní pavilon. Ten se oficiálně začal stavět v polovině května, od zhruba poloviny září se montuje dřevěná konstrukce.

„Stavba českého národního pavilonu na Expo 2025 formálně začala v polovině května, měsíc poté, co jsme podepsali smlouvu s japonskou stavební společností Daisue. V květnu jsme zároveň absolvovali slavnostní obřad jichinsai na českém pozemku na ostrově Jumešiima v Ósackém zálivu, kde se bude nadcházející Expo konat. Následně probíhaly přípravné práce, a japonští stavitelé pracovali na základech českého národního pavilonu, které jsou pro stavbu naprosto klíčové – musí být dostatečnou oporou pro případná zemětřesení a tajfuny,“ říká generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška a doplňuje: „17. září se následně začala budovat dřevěná konstrukce. K dnešnímu dni je dokončena montáž celého suterénu, stavitelé o víkendu dokončili instalaci vnitřního jádra budovy a podlahy v auditoriu. Po necelém měsíci práce na instalaci dřevěné konstrukce je hotovo asi 40 procent hrubé stavby.“

Montáž provádí společný tým hlavního dodavatele Daisue Construction a českého subdodavatele A2 Timber. V Japonsku jde o poměrně netradiční spolupráci, jelikož místní trh je značně ochranářský a cizince do takových projektů obvykle nepouští. I přes značné odlišnosti ve způsobu organizace práce stavba národního pavilonu postupuje rychle kupředu, což oceňuje i japonská strana.

Spolupráci s japonskými kolegy si chválí i stavbyvedoucí dodavatele CLT Patrik Štancl z týmu A2Timber: „Český národní pavilon je nejen designově povedený, ale zejména inovativní a technicky sofistikovaný projekt. Při instalaci v prostředí, kde jsou běžná zemětřesení a tajfuny, je klíčová naprostá preciznost naší práce. Japonci toto chápou lépe než kdokoliv jiný a poskytují nám součinnost při běžných organizačních záležitostech i tehdy, když je něco potřeba rychle zajistit.“

Na stavbě operuje každý den zhruba desetičlenný tým, šest Čechů a čtyři Japonci. Práci začínají v šest ráno a končí mezi pátou a šestou odpolední. Pracují šest dní v týdnu, jeden den odpočívají. Práce je velmi náročná, v Japonsku stále panují vysoké teploty, ale veškeré práce probíhají podle domluveného harmonogramu. Stavbyvedoucí musí práce plánovat i s ohledem na počasí. Vzhledem k velikostem panelů se nedá montovat, když hodně prší nebo fouká vítr. Pro plánování práce využívají i českou aplikaci Windy, která je v Japonsku velmi populární. Na průběh stavby osobně dohlíží generální komisař Soška, aby dokázal operativně řešit případná nedorozumění nebo nastalé problémy.

Český národní pavilon bude první dřevostavbou svého druhu bez ocelové konstrukce v Japonsku. Je vyráběn převážně z českých materiálů – dřeva z českých lesů a českého uměleckého skla. Na dodávce dřeva se podílí ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo obrany, státní podnik Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR a Krkonošský národní park. Kooperaci na národním pavilonu oznámili ministr Marek Výborný, Petr Hladík a Jana Černochová na tiskové konferenci na Zemi živitelce v Českých Budějovicích letos v srpnu.

První kontejnery se dřevěnou konstrukcí odcestovaly do Japonska 1. července 2024, další zhruba čtyřicítka kontejnerů odjela během léta. Poslední kontejnery byly naloženy počátkem září. Veškeré dřevo se do Japonska přepravuje lodní dopravou. Z Čech kontejnery vždy zamířily do největšího německého přístavu v Hamburku, odkud pluly zhruba 8-10 týdnů do japonské Ósaky.

Všeobecná světová výstava bude trvat šest měsíců, od dubna do října 2025, a organizátoři očekávají, že ji navštíví až 30 milionů osob.

Tento text je součástí projektu informování o české účasti a dění na Expo 2025 v gesci Protext ČTK.