Praha 15. října 2024 (PROTEXT) – Proč je factoring v dobách zpomalení ekonomického vývoje jistějším a oblíbenějším produktem než úvěr? Zatímco banky dávají úvěry na to, co možná bude, factoring financuje to, co už bylo vyrobeno a prodáno. Factoringová společnost přebírá pohledávky do svého majetku, a tak s nimi také nakládá, a to vše automatizovaně přes digitální platformy. Zjišťuje bonitu odběratelů, vůči kterým pohledávky vznikají, postoupené pohledávky může pojistit proti nesplacení, monitoruje je a případně vstupuje i do přímého kontaktu s odběratelem za účelem vymožení jejich úhrady.

Růst obliby factoringu v České republice potvrzují i statistiky. V prvním pololetí letošního roku byly na členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) postoupeny pohledávky celkem za 140 miliard Kč. Před třemi roky to za stejné období bylo jen 108 miliard Kč a před pěti dokonce jen 78 miliard Kč.

Factoring je oproti úvěru komplexní produkt, který klientům řeší nejen financování krátkodobých pohledávek do splatnosti, ale i jejich správu, inkaso a případně jejich pojištění pro případ platební nevůle či platební neschopnosti odběratele. Výhodou je také výše zálohových plateb až 95 % oproti krátkodobému provoznímu úvěru, který je zajištěn souborem pohledávek, jež klient bance předává do zástavy. Jednou z hlavních výhod factoringu je, že klient nemusí čekat na zaplacení od odběratelů. Peníze má od factora okamžitě k dispozici a může je použít například na zaplacení svých závazků.

„Factoring se ale stává oblíbenou formou financování i v dobách, kdy se ekonomice a firmám daří – firmy jej stále více využívají pro jeho mimobilanční efekt a optimalizaci pracovního kapitálu. A to jak klasický factoring (financování pohledávek), kdy firmy inkasují za prodané faktury okamžitě a nemusí čekat, až zaplatí odběratel, tak i reverzní factoring (financování závazků), kdy si odběratel prodlužuje splatnost závazků, ale jeho dodavatelé mají od factoringové společnosti peníze okamžitě,“ uvedl Karel Nováček, místopředseda představenstva ČLFA a předseda představenstva Factoringu České spořitelny.

Hlavní rozdíly mezi úvěrem a factoringem

Klasické úvěrové financování je tradiční formou financování, kterou poskytují banky. Klient si půjčí určitou částku peněz a postupně ji splácí spolu s úroky. Tento typ financování vyžaduje často zajištění, omezující podmínky a může být náročný na administrativu a čas, protože banka musí posoudit kreditní riziko klienta.

Na druhou stranu factoring jako alternativa, či doplněk úvěru, je financování založené na pohledávkách. Společnost prodá faktury (pohledávky) za své zboží nebo služby factoringové společnosti, která jí poskytne okamžité financování. To je rychlejší a méně náročné na administrativu než klasické úvěrové financování, protože factoringová společnost se zaměřuje na schopnost odběratelů splácet faktury, nikoli na finanční situaci dodavatele.

Factoring na českém trhu nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené v Asociaci factoringových společností.

 

O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěrů pro domácnosti i podnikatele a factoringu. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektoru finančního trhu. V současné době má 34 členů. Více na: http://www.clfa.cz/