Praha 21. října 2024 (PROTEXT) – Evropské asociace plánují výrobcům elektrozařízení pomoci s naplňováním jejich ESG strategie a zlepšením udržitelnosti podnikání.

ESG reporting bude brzy povinný pro mnoho velkých společností včetně výrobců elektrozařízení. Budou muset transparentně sledovat a zveřejňovat široké spektrum údajů o dopadech svého podnikání v různých oblastech, jako je ochrana životního prostředí (E), sociální a zaměstnanecké otázky (S) a řízení a správa společnosti (G).

Povinnost reportingu nepřímo ovlivní i menší firmy, které jsou součástí dodavatelských řetězců. Subdodavatelé mohou sehrát klíčovou roli při naplňování ESG cílů svých odběratelů a významně tak přispět k jejich úspěšnému reportování. Proaktivním zapojením umožní velkým společnostem snadněji vykazovat komplexní a relevantní údaje.

„Firmy budou muset reportované informace doplnit i o konkrétní čísla, což platí i pro výrobce elektrozařízení a jejich aktivity v oblasti odpovědné recyklace výrobků,“ vysvětluje Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a dalších elektrozařízení.

Evropská iniciativa na podporu reportingu ESG

Výrobcům elektrozařízení chce při plnění jejich ESG cílů pomoci i kolektivní systém EKOLAMP prostřednictvím iniciativy evropských asociací EucoLight a LightingEurope. Tyto asociace spolupracují jak s evropskými systémy pro zpětný odběr, tak se samotnými výrobci osvětlovacích zařízení. Díky tomu mají přístup k důležitým informacím a rozumějí potřebám samotných výrobců.

„Cílem je podpořit výrobce při přizpůsobení jejich podnikání novým legislativním a tržním požadavkům. Díky tomuto projektu budeme moci připravit nové služby, které i našim členům pomohou se strategií udržitelnosti a ESG reportingem,“ vysvětluje Petr Číhal.

Iniciativa se zaměří na podporu výrobců elektrozařízení v klíčových oblastech ESG. Počítá se s podporou výpočtu, sledování a snižování uhlíkové stopy, což je klíčové pro ESG reporting a pozitivní vnímání firmy u investorů i zákazníků. Dále pomoc s ESG due diligence, která pomůže identifikovat rizika v oblasti životního prostředí, sociální odpovědnosti a řízení a navrhne opatření k jejich minimalizaci.

Dalšími oblastmi pro reporting jsou trvanlivost a recyklovatelnost produktů a využívání recyklovaných materiálů ve výrobcích. Zlepšování těchto parametrů pomáhá splnit přísnější legislativní požadavky a snížit environmentální dopad.

„Díky dlouhodobé a úzké spolupráci s asociací EucoLight můžeme našim členům poskytnout přidanou hodnotu prostřednictvím připravovaných nástrojů. Věříme, že jim v blízké budoucnosti pomohou při plnění povinností v oblasti ESG reportingu a udržitelnosti,“ uzavírá Petr Číhal ze společnosti EKOLAMP.

 

Zdroj: www.ekolamp.cz

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.