Praha 31. října 2024 (PROTEXT) – Více než pětina Čechů preferuje v domácnostech teplotu 22 °C a více. Téměř 37 % českých domácností však kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi muselo teplotu ve svých domácnostech snížit. Více než 40 % respondentů teplotu snížilo o 2 až 3 stupně. Celkem 18 % Čechů rovněž plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění. Odborníci se shodují, že zdravá teplota v domácnosti by se přes den měla pohybovat mezi 18 a 24 °C.
Češi své domácnosti v chladných měsících vytápějí nejčastěji na 20 až 22 °C, činí tak více než polovina. Celkem 23 % domácností však preferuje teplotu 22 °C a více. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti epet. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Více než třetina Čechů musela kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi snížit preferovanou teplotu ve své domácnosti. Přes 50 % z nich snížilo teplotu v domácnosti minimálně o 2 stupně. Více než desetina respondentů dokonce o 3 až 4 °C. Téměř pětina Čechů pak kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění.
„Ceny energií na velkoobchodních trzích jsou ve srovnání s loňskou zimou nižší, přesto však velká část české populace nadále šetří energiemi. Přitom bezmála 11 procent českých domácností stále používá neekologické, a především neekonomické zdroje vytápění, jako jsou přímotopy či akumulační kamna. Šetření přitom nemusí spočívat jen ve snížení teploty v domácnosti -výraznou finanční úsporu může přinést také investice do efektivnějšího a ekologičtějšího zdroje vytápění, jako je tepelné čerpadlo či moderní plynový kotel,“ vysvětluje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.
Průzkum rovněž ukázal, že Češi nejčastěji k vytápění využívají zemní plyn, činí tak bezmála třetina. Téměř totožné množství domácností pak vytápí nakupovaným teplem. Třetím nejčastějším zdrojem vytápění jsou tuhá alternativní paliva, preferuje je více než 15 % respondentů.
Dle odborníků je důležité teplotu v interiérech nepodceňovat, neboť dlouhodobě nízké teploty mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Ideální teplota v domácnosti se během dne pohybuje okolo hodnoty 22 °C.
„Příliš nízké teploty mohou oslabit imunitu a zvýšit riziko nachlazení či vzniku respiračních onemocnění. Podle doporučení WHO by se teplota v interiéru měla pohybovat mezi 18 a 24 °C. Pro kvalitní spánek jsou ale optimální spíše nižší teploty, které usnadňují udržení optimální termoregulace v době, kdy dochází během spánku k poklesu tělesné teploty,“ doplňuje MUDr. Jakub Křížek, praktický lékař, Nemocnice Nymburk.
O společnosti epet
Společnost epet je dodavatelem elektřiny a zemního plynu od roku 2005. V roce 2021 se pod epet začlenila společnost Dobrá Energie s.r.o., a z hlediska dodaného objemu energií tak vznikl největší alternativní dodavatel, který zajišťuje plyn a elektřinu pro téměř 160 tisíc odběrných míst. Společnost epet je součástí Energetického a průmyslového holdingu, silné energetické společnosti, jejímž většinovým vlastníkem je Daniel Křetínský.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.