Audio verze článku:

Smartphony a tablety budou mít od 20. června 2025 duhový „energetický štítek“, stejně jako lednice či pračky. Začnou pro ně také platit pravidla takzvaného ekodesignu, který má vést k lepší informovanosti spotřebitelů a delší životnosti výrobků.

Kdo si kdy chtěl nechat opravit chytrý mobilní telefon, dobře ví, že to až na výjimečné případy nemá smysl. Oprava v lepším případě není cenově realistická, v horším vůbec možná. Martyrium obvykle skončí tím, že si člověk objedná nový přístroj. Tento přístup ale ročně vytváří tisíce tun odpadu, který navíc obsahuje i vzácné kovy, které lidstvo složitě a nákladně dobývá.

Evropská unie proto v rámci takzvaného ekodesignu zavádí pro tyto výrobky opatření, které má zajistit jejich delší životnost. Ekodesignové požadavky se budou vztahovat na chytré, funkční a bezdrátové telefony a tablety (nařízení hovoří obecně o všech počítačích typu „slate“, které tvoří jeden kus a ovládají se obvykle prostřednictvím dotykové obrazovky o úhlopříčce 18 až 44 cm, pozn. aut.) uváděné na unijní trh od 20. června 2025. Pravidla se nebudou týkat tabletů a chytrých telefonů s flexibilním hlavním displejem (roll-up) ani chytrých telefonů pro vysoce zabezpečenou komunikaci.

Co je nařízení o ekodesignu

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1781 o ekodesignu vytvářejí rámec pro stanovení požadavků na ekodesign udržitelných výrobků. Podle něj budou vznikat jednotlivé sektorové směrnice pro další skupiny produktů. Tato takzvaná delegovaná nařízení vydává Evropská komise (obdoba českých ministerských vyhlášek) po konzultaci a projednání s výrobci daných výrobků a vnitrostátními orgány. Spotřebitel bude mít díky nim například lepší informace i o historii produktu či uhlíkové stopě.

Skóre opravitelnosti budou mít jako první

Na pohled nejviditelnější změnou bude zmíněný „energetický štítek“. Smartphony a tablety na něm budou muset zobrazovat informace o své energetické účinnosti, životnosti baterie, ochraně před prachem a vodou a odolnosti proti náhodným kapkám. Je to také poprvé, kdy bude výrobek uváděný na trh EU muset vykazovat skóre opravitelnosti.

Požadavky na ekodesign zahrnují nutnost používání dostatečně odolných baterií, které vydrží nejméně 800 cyklů nabíjení a vybíjení při zachování alespoň 80 procent počáteční kapacity, pravidla pro demontáž a opravy, včetně povinností výrobců zpřístupnit kritické náhradní díly do 5 až 10 pracovních dnů a po dobu sedmi let od ukončení prodeje modelu výrobku na trhu EU.

Výrobci mají povinnost rovněž aktualizovat operační systém ještě nejméně pět let od data uvedení posledního kusu výrobku na trh. Naopak nesmějí bránit odborným opravnám v přístupu k veškerému softwaru nebo firmwaru potřebnému pro výměnu, uvádí Evropská komise.

Lepší než zelená energie je ta nespotřebovaná. Ta je ještě zelenější, říká šéf Kofoly

Bude konečně snazší vyměnit baterii

Ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička změnu vítá. „Největším problémem bývá s telefonem pevně spojená baterie. Mobily jsou vlajkovou lodí ekodesignu, bylo by dobré, kdyby to tímto způsobem běželo dál,“ říká Vodička. „U jednotlivých výrobků mají členské státy vždy lhůtu na vyjádření, nicméně průmyslu se nelíbí, že svěřují Evropské komisi klíčové kompetence,“ dodává.

„Z mého pohledu na to mají výrobci času dost. Pokud by termín nestihli, tak by se vystavili reputačnímu riziku, takže to neočekávám,“ domnívá se Vodička.

EU odhaduje, že mobilní telefony a tablety vyrobené podle nových pravidel ušetří do roku 2030 téměř 14 terawatthodin primární energie ročně. To představuje jednu třetinu spotřeby primární energie těchto výrobků v současnosti. Nová pravidla rovněž podle Komise pomohou optimalizovat využívání a recyklaci kritických surovin.

Podle Jana Vaňka, majitele servisu Mobil Station, je dnes na změny nejlépe přepravena značka Apple, která má čerstvě v Česku i online platformu pro samoobslužné opravy. „Můžete si tam koupit originální náhradní díl na svůj telefon, vypůjčit si i servisní vybavení, ale je to za takové částky, že to není zajímavé. Originální display pro dva roky starý telefon vyjde na 10 tisíc korun,“ líčí Vaněk. Ten pracuje ovšem i s neoriginálním náhradními díly, které jsou levnější.

Změnu pravidel vítá, usnadní mu práci. Je rád i za možnost, že by v budoucnu bylo snazší vyměnit baterii telefonu. „Baterky musejí být pevně nalepené kvůli bezpečnosti, nejde to do té krabičky ‚nasypat‘. Doteď šlo o speciální oboustranné silikonové pásky, které musíte odlepit buď chemicky nebo teplem, což zvyšuje riziko pro telefon. Nově by měl stačit elektrický impuls,“ říká Vaněk.

Zasedání vlády v dubnu roku 2024. zleva ministr životního prostředí Petr Hladík, ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela. Foto: ČTK / Vondrouš Roman
Schvalování zákonů k zelené transformaci vázne. Stihne se do Vánoc?

Aktualizace je někdy lepší vypnout

O nárocích na dostupnost dílů má však své pochybnosti. Jako příklad uvádí nedávné problémy Samsungu, který zažíval výpadek u náhradních dílů, zejména vlivem covidu. „Americký a čínský trh jsou zároveň pro mezinárodní značky větší prioritou než trh evropský,“ myslí si Vaněk.

Naopak nová nálepka je z jeho pohledu nelogická. „Energetický štítek mi moc smysl nedává. Když jdete do lesa na houby, tak máte baterku vybitou hned, protože telefon hledá signál. Pokud jste ve městě, tak je to samozřejmě jinak,“ vysvětluje, co vše má na spotřebu telefonu vliv.

Skepticky se staví i k lepší možnosti aktualizací softwaru. „Sice si nahrajete nový systém, ale budete z toho mít kalkulačku, protože jen aplikace Facebook vám na telefonu z roku 2019 sežere půlku paměti. Můžete aktualizace vypnout úplně, ale kdo telefon používá hodně, tak ho má maximálně na pět let, protože vlivem tepla, vlhkosti postupuje i degradace součástek,“ tvrdí.

Kvalitu mobilních telefonů a jejich parametry v Česku ověřuje například platforma dTest. Ta svá hodnotící kritéria v čase upravuje, nicméně například „opravitelnost“ zařízení v nich nefiguruje.

„Energetické štítky v testech nezohledňujeme, protože parametry, jako spotřeba nebo hlučnost, obvykle měříme sami. Testování spolehlivosti a opravitelnosti se zatím nevěnujeme. Se svými zahraničními partnery, se kterými výrobky testujeme, se snažíme najít způsob, jak tyto parametry testovat. Vytvoření robustní testovací metodiky ale nějakou dobu potrvá,“ píše Lucie Korbeliusová z dTestu. Spolek se podle ní bude snažit do svých testů „udržitelnost“ čím dál více zahrnovat, ale zabere to dost času.

Irena Buřívalová
Irena Buřívalová

Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.