Zprávu o udržitelnosti budou muset za rok 2025 nově zveřejnit další téměř dva tisíce tuzemských firem. Ekonews přinášejí přehlednou tabulku, koho se povinnost dotýká nyní a koho se dotkne v následujících letech.
Evropská směrnice o reportování udržitelnosti podniků (CSRD) zavádí pravidla pro vykazování informací týkajících se udržitelnosti. Jde o takzvané Evropské standardy pro reportování udržitelnosti (ESRS). Ty specifikují, které informace musí být zahrnuty do zpráv o udržitelnosti.
ESRS se zaměřují na tři hlavní oblasti: životní prostředí (E), sociální odpovědnost (S) a řízení firem (G), známé také jako ESG (Environmental, Social, Governance).
Proč byla tato pravidla vytvořena
Hlavním důvodem pro zavedení CSRD a ESRS je zvýšení transparentnosti firem. Cílem je, aby firmy veřejně sdílely, jak jejich činnost ovlivňuje životní prostředí, společnost a jejich vlastní finanční zdraví. Pravidla také pomáhají investorům a dalším zainteresovaným stranám lépe chápat rizika a příležitosti spojené s udržitelností.
Pro firmy to znamená, že musí lépe řídit své dopady na okolí, a dokázat, že se aktivně zapojují do řešení otázek, jako jsou klimatická změna, sociální odpovědnost a firemní řízení. Tím se zvyšuje tlak na firmy, aby více investovaly do udržitelných postupů a zlepšily své výsledky nejen po finanční stránce, ale také v oblasti udržitelnosti.
Pavlína Al-Madhagi
Pavlína Al-Madhagi působila několik let jako ESG konzultantka v pojišťovnictví, kde měla na starosti řadu projektů. Nyní spolupracuje jako expertka na ESG s Ekonews.