Bez nákupu živého kapra na Vánoce se neobejdou pouze jednotky procent lidí. Tvrdí to organizace Compassion in World Farming Česko na základě čerstvého průzkumu v rámci kampaně Vánoce pro kapry. Živé ryby při přenosu a domácím zabíjení podle odborníků často zažívají stres a utrpení.
Domácí zabíjení kaprů vadí v Česku čím dál tím více spotřebitelům. „Pouze pět procent respondentů trvá na tom, že si kapra chce odnést domů živého,“ říká Romana Šonková, vedoucí Compassion in World Farming Česko. Ostatním by nevadilo, pokud by si mohli koupit kapra pouze již usmrceného.
Státní veterinární správa, která hlídá zacházení s rybami na stáncích, nemůže podmínky domácího usmrcení nijak kontrolovat. Navíc kapři strádají už při přenosu v igelitové tašce.
Kapří stres
Při prodeji živých kaprů do rukou zákazníků dochází podle zprávy Rizika snížení welfare kaprů při stánkovém prodeji k zásadnímu zhoršení welfare ryb (životní pohody, pozn. aut.). Při přenášení v igelitové tašce bez vody se zhoršuje funkce žaber a kapři se dusí. V případě přechovávání v domácnosti, například ve vaně, jsou kapři vystavení teplotnímu šoku a nedostatku kyslíku. Chlor obsažený ve vodě jim navíc poškozuje kůži i nervovou soustavu.
Při následném neodborném usmrcování není kapr v mnoha případech dostatečně omráčen, takže neztrácí schopnost vnímání bolesti. Navíc po celou dobu od vylovení a přesunu do sádek podle zmíněné zprávy kapři nedostávají žádnou potravu, takže hladoví. I přesuny jim přitom způsobují trvalý stres.
A o zachraňování kaprů by se lidé neměli pokoušet vůbec. Ryby vypuštěné zpět do přírody totiž pravděpodobně nepřežijí. Jejich energetické zásoby jsou vyčerpané a může také dojít k teplotnímu šoku.
Bolest ryby podle rybího etologa profesora Ondřeje Slavíka z České zemědělské univerzity, který je spoluautorem zprávy, vnímají podobně jako savci nebo ptáci. „Ukončením prodeje živých ryb do rukou zákazníků kapry ušetříme zbytečného stresu a strádání. A protože ryby odchované v zajetí nejsou schopny úspěšně přežít v přírodě, nevypouštějme vánoční kapry ani do volných vod,“ radí.
Kampaň i letos podpořily známé osobnosti včetně herečky Lucie Benešové či spisovatelky Petry Soukupové. Narůstá také počet řetězců, které stánkový prodej kaprů v kádích před svými prodejnami nepovolují. K Lidlu a Bille se letos připojilo Tesco. Osvětovou kampaň Vaše tradice, moje trápení rozjel i Magistrát hlavního města Prahy.
Kapří politikaření
Nekupovat živé ryby k domácímu usmrcení doporučuje i Rybářské sdružení ČR. Na svém webu píše, že lidé by si měli nechat kapra odborně usmrtit na prodejním místě, což spočívá v jeho omráčení tupým předmětem a následném přetnutí žaberních oblouků nebo přerušením míchy a cév.
Jako nejvhodnější variantu pak rybáři doporučují nákup na sádkách, kde jsou nejlépe vybaveni na přechovávání, vylovení i usmrcení ryby. V zákazu prodeje živých ryb se ale angažovat nechtějí.
„Lidé nekupují kapra jen ve velkých městech, ale i na vesnici. A tam mají svoji vlastní představu o jeho zpracování. Nejsme tu od toho, abychom jim nařizovali, že si mají koupit už usmrcenou rybu, a dělat to nikdy nebudeme,“ sdělil Ekonews Vít Kotlín, zástupce ředitele Rybářského sdružení ČR.
Pro Deník v polovině listopadu dokonce ostře odsoudil ukončování prodeje kaprů v kádích před řetězci. „Tyto trendy mi přijdou trošku zvrácené a někteří lidé v zájmu hyperkorektnosti to už přehání. Kdyby se tato otázka řešila před 30 lety, kdy prodejci kaprů opravdu nedodržovali nějaké hygienické podmínky, voda nebyla okysličovaná a neměnila se, neřeknu ani popel. Ale nyní je to opravdu jen smyšlenka,“ cituje Deník Kotlína.
Kapří národ
Zakázat prodej živých kaprů by mohla podle Šonkové novela veterinárního zákona. „Nikdo si ale ten návrh neosvojil, byť poslanci podporu vyjadřují,“ sdělila. Zatímco loni se kampaň organizace bojující za dobré podmínky pro zvířata zaměřila na zákonodárce, letos se soustřeďuje na osvětu, aby získala ještě větší podporu spotřebitelů.
Za kapry se staví například pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Zákaz nepodporuje, spoléhá na osvětu. „Novelu k zákazu prodeje živých ryb nepředložím. Na jednu stranu vím, že by pro to v Poslanecké sněmovně nebyla podpora, na druhou stranu se domnívám, že bychom měli jít cestou osvěty a vysvětlovat veřejnosti, proč je prodej živých kaprů pro ryby prodlužováním utrpení,“ odpověděla Kocmanová na dotaz Ekonews.
Loni se vánoční kapři prodávali na třech tisících míst. Při loňských prodejích ryb provedli veterinární inspektoři 673 kontrol prodejců. Přinejmenším jednu závadu zjistili u necelých dvou procent kontrol, tedy asi u třinácti prodejců.
Česko patří spolu s Polskem k největším producentům kaprů v Evropské unii. Loni tuzemské chovy podle Rybářského sdružení ČR vyprodukovaly 15,9 tisíce tun kaprů, z čehož zhruba polovinu vyvezly za hranice. Před Vánoci se prodá kolem 85 procent ryb z celkových ročních prodejů.
Irena Buřívalová
Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.