Vánoce jsou spojené se sledováním pohádek a televizních pořadů obecně. Ekonews na streamovacích platformách vybraly ty nejzajímavější dokumenty z poslední doby, které se dotýkají udržitelnosti. Sledujte je ale s vědomím, že si možná si už nikdy nedáte lososa a přestanete nakupovat na Amazonu.
Co dál? Budoucnost podle Billa Gatese (What’s Next? The Future with Bill Gates, Netflix)
Klimatická změna nejvíce zasáhne naše nenarozené děti. Je proto velmi těžké přesvědčit současnou generaci dělat zásadní oběti kvůli generaci, která teprve přijde, zazní na začátku nového pětidílného dokumentu. Třetí díl seriálu o tom, které oblasti považuje jeden z nejbohatších lidí na planetě a zároveň jeden z největších filantropů za důležité pro budoucnost lidstva, se věnuje tomu, zda můžeme zastavit globální oteplování.
Bill Gates před časem založil investiční fond Breakthrough Energy Ventures, který investuje do širokého spektra firem. Vybírá přitom takové, jež mají potenciál vyvinout technologie, které sníží uhlíkovou stopu v různých oborech. Jedna zachytává oxid uhličitý z atmosféry a ukládá ho do hornin, jiná se zaměřuje na chlazení jaderných reaktorů, protože náhrada vody může zvýšit jejich bezpečnost. A další chytře dělá z bioodpadu krmivo pro drůbež.
Kup teď: Konspirace v košíku (Buy Now: The Shopping Conspiracy, Netflix)
Každý rok výrobci oblečení vypustí do světa sto miliard kusů oděvů. Copak se s nimi stane? A co se děje se všemi mobily, hračkami a luxusními kabelkami, které se neprodají? Nový dokument odhaluje prostřednictvím rozhovorů s bývalými vysoce postavenými manažery Adidasu, Amazonu či Applu strategie, jejichž prostřednictvím obchodníci ovlivňují chování zákazníků. A také veřejné mínění, pokud jde o dopady jejich činnosti na planetu.
Nápaditě pojatým dokumentem provází Sasha, která je vtipnější verzí hlasového asistenta Alexa od Amazonu. Divákům předkládá pět nejdůležitějších lekcí v tom, jak dosáhnout co největších zisků. S tím ovšem souvisí vytváření čím dál tím většího množství odpadu. Týká se to především elektroniky a oblečení. Opravdu Ghana s třiceti miliony obyvatel potřebuje, aby do ní každý týden doputovalo 15 milionů kusů triček, bot a svetrů?
Klimatická krize: Sucho (Climate Crisis: Drought, Apple TV, YouTube)
Evropské řeky vysychají a lesy od Kalifornie po Sibiř hoří. V Africe hladoví desítky milionů lidí, zatímco čínská města vyhlašují stavy nouze kvůli rekordnímu nedostatku vody. Další ze série dokumentů Klimatická krize se zaměřuje na sucho a globální důsledky nedostatku vody, který v některých částech světa nabývá na intenzitě. Kvůli změně klimatu se rozšiřují pouště a zemědělství se stává rizikovějším oborem. Potravinová nejistota se pak stává zdrojem sociálních nepokojů, a dokonce i mezinárodních konfliktů.
Autoři se zaměřují na nejzranitelnější oblasti světa, kde sucha přetvářejí ekosystémy a ohrožují potravinovou bezpečnost. Film zároveň zdůrazňuje, že bez zásadních politických změn může být budoucnost ještě temnější. Snaží se tak být signálem pro vlády i jednotlivce, aby změnili přístup k ochraně vody jako klíčového zdroje pro přežití planety.
Lední medvěd (Polar Bear, Disney+)
Tuleni na ledu představují pro lední medvědy klíčovou kořist, ale jejich lov je mnohem složitější, než by se mohlo zdát. Dokument sleduje příběh medvědí matky a jejích dvou mláďat, která se musí naučit lovit, aby mohla přežít v extrémně nehostinném prostředí Arktidy. Ubývající led jim přitom dramaticky komplikuje život.
Továrna na psí prachy (Česká televize, iVysílání)
Za roztomilými inzeráty štěňat na internetu se často skrývá smutná realita psích množíren. Snímek odhaluje otřesné podmínky, ve kterých někteří „chovatelé“ psi drží – ve stísněných prostorech, často zanedbané a nemocné. Množírny, kterých je v Česku odhadem více než sto, produkují psy pouze za účelem rychlého zisku bez ohledu na jejich zdraví nebo pohodu.
Film upozorňuje na neetické praktiky a nabízí rady, jak rozpoznat odpovědného chovatele od nepoctivých prodejců. Odhaluje, že psi z množíren bývají často nemocní a špatně se chovají jak k ostatním psům, tak lidem. Není výjimečné, že jejich deklarovaný věk neodpovídá skutečnosti. Dokument diváky varuje před unáhleným nákupem od neověřených chovatelů a vybízí je k tomu, aby při pořizování psa dbali na etické zásady a kvalitu chovu.
Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty (You Are What You Eat: A Twin Experiment, Netflix)
Maso, nebo nemaso? Nový seriál zkoumá tuto otázku prostřednictvím unikátního experimentu, jehož se zúčastnilo 21 párů jednovaječných dvojčat. Jelikož mají stejnou DNA, umožnilo to vědcům ze Stanfordské univerzity porovnat, jak různé stravovací návyky ovlivňují lidský organismus. Po dobu osmi týdnů se jedno z dvojčat stravovalo vegansky, zatímco druhému vědci připravili jídelníček obsahující živočišné produkty.
Seriál nejen sleduje výsledky tohoto experimentu – například úbytek tuku u veganů nebo nárůst svalové hmoty u těch, kteří konzumovali maso – ale také představuje inovativní společnosti, které vyvíjejí rostlinné alternativy. Jednou z nich je třeba firma Američanky Miyoko Shinnerové, které se zaměřila na výrobu náhražky sýrů z kešu ořechů – od čedaru po mozzarellu.
Všechno živé (All That Breathes, HBO Max)
Města nejsou domovem pouze lidí, ale i zvířat, která jsou nucena se přizpůsobit měnícím se podmínkám. Dokument sleduje příběh dvou bratrů z Nového Dillí, kteří se věnují záchraně zraněných luňáků hnědých. Tito dravci se musejí vypořádávat s toxickým znečištěním vzduchu i městskými skládkami. Film nabízí jedinečný pohled na to, jak lidská činnost ovlivňuje přírodu, a zároveň ukazuje, že životní podmínky mohou vést zvířata k nečekaným řešením. Luňáci například pro stavbu hnízd využívají cigaretové nedopalky.
Na pozadí ekosystému města rozkrývá dokument i hlubší témata, jako jsou víra nebo duchovní hodnoty. Bratři totiž věří, že jejich péče o luňáky nejen zachraňuje životy zvířat, ale přináší také prospěch jim samotným. Film získal uznání po celém světě a slouží jako připomenutí neoddělitelného propojení mezi lidmi, zvířaty a přírodním světem.
Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu (Seaspiracy, Netflix)
Začalo to láskou k oceánu a prozatím to skončilo dokumentem o rybářském průmyslu. Britský režisér Ali Tabrizi popisuje, jak chtěl natočit film o kráse oceánů v duchu Richarda Attenborougha, ale nová a nová zjištění ho nutí v tématu kličkovat a trvale odbočovat. Největší zhoubou pro světová moře a oceány nakonec podle něj nejsou brčka ani ropné skvrny, ale průmyslový rybolov.
Nejenže desetitisíce rybářských lodí drancují rybí populace, ale jejich obětí jsou i tuleni či mořští ptáci. Pokud současné tempo rybolovu bude pokračovat, do roku 2050 budou moře bez ryb. A to bude pro lidstvo skutečný problém. V dokumentu, který si bere na paškál i různé certifikace potravin potvrzující, že jsou produktem „udržitelného“ rybolovu, tak na závěr i faerský vraždění delfínů vypadá jako tradice, která je udržitelná.
Valentina Podlesná
Valentina vystudovala Univerzitu Karlovu, kde získala magisterský titul v oboru sociální a kulturní ekologie, předtím také bakalářský titul v oboru žurnalistiky. Zajímá se o komunitní zahrady i výrobu ekologických pracích prášků.