Baku (Ázerbájdžán) 20. listopadu 2024 (PROTEXT/PRNewswire) – Dr. Ma Jun, spolupředseda pracovní skupiny IPSF pro taxonomii a předseda Spojenectví pro budování kapacit udržitelných investic (CASI), vystoupil 14. a 15. listopadu 2024 na několika zasedáních věnovaných udržitelným financím v rámci COP29 (konferenci OSN o změně klimatu). Rozpracoval tam společnou taxonomii pro více jurisdikcí (MCGT). Poukázal na to, že spuštění MCGT představuje významný milník při zvyšování interoperability taxonomií mezi jurisdikcemi a usnadnění přeshraničních toků zeleného kapitálu.

Na zasedání pořádaném Mezinárodní platformou pro udržitelné financování (IPSF) Dr. Ma podrobně uvedl klíčové aspekty mezinárodního úsilí o vytvoření „společného jazyka“ k identifikaci a označování ekologických a udržitelných činností. Cílem je zmírnit riziko segmentace trhu a transakčních nákladů v důsledku rozšíření taxonomií v různých jurisdikcích. V letech 2020 – 2022 zveřejnila pracovní skupina pro taxonomii IPSF, jíž společně předsedaly Čína a EU, taxonomii společného základu (CGT), která zahrnovala 72 činností ke zmírňování následků změny klimatu, uznávaných oběma ekonomikami. Od jejího vydání v roce 2022 používají v Číně emitenti taxonomii CGT k označování produktů zeleného financování obchodovaných na mezinárodní i domácí úrovni, což pomohlo snížit náklady na přeshraniční transakce.

V roce 2023 se k projektu CGT připojil Singapur, který ve spolupráci s EU a Čínou vytvořil Taxonomii pro společný základ více jurisdikcí (Multi-jurisdiction Common Ground Taxonomy, MCGT), která obsahovala 110 aktivit ke zmírnění následků změny klimatu, na nichž se tyto tři jurisdikce dohodly. Dr. Ma se domnívá, že MCGT představuje „důležitý nový milník ke zvýšení interoperability taxonomií napříč jurisdikcemi“. Skutečnost, že CGT byla použita několika jurisdikcemi jako stavební kámen pro vývoj taxonomie, naznačuje, že MCGT by mohla dále pomáhat dalším zemím při rozvoji jejich trhů udržitelného financování.

Na zasedáních pořádaných Španělskem a Kazachstánem Dr. Ma diskutoval o klíčových možnostech využití taxonomií, včetně označování zelených finančních produktů, prevence greenwashingu (lživé reklamy předstírající ekologickou odpovědnost), měření a vykazování zelené výkonnosti a přidělování politických pobídek zeleným subjektům. Zdůraznil, že MCGT by mohla sloužit jako odkaz pro více jurisdikcí při vytváření jejich domácích taxonomií.

Během fóra CASI o udržitelnosti pro COP29, které společně pořádaly Spojenectví pro budování kapacit udržitelných investic (CASI) a Ázerbájdžánská ekonomická univerzita (UNEC), Dr. Ma uvedl, že v zájmu posílení své globální role při zvyšování interoperability taxonomií plánuje MCGT „rozšířit své jurisdikční pokrytí tím, že vyzve více zemí, aby se připojily k vývoji budoucích verzí MCGT“.

KONTAKT: MGR: Jessica Tsang, CASI | E-mail: [email protected], Tel: +852 96630780