Praha 19. září 2024 (PROTEXT) – Globus využije čtyři z šestnácti střech velkoplošných hypermarketů na fotovoltaiku s celkovou rozlohou 86.469 m2. Na střechách budov v Plzni, Ostravě, Liberci a Havířově bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu. Solární elektrárny, které dodala společnost E.ON, mají výkon 3,5 MWp a vyrobit by měly 3280 MWh za rok. 

Cena projektu činí 101,3 korun milionu, z toho 22,7 milionů čerpá z Národního plánu obnovy. Globus využívá elektrickou energii nejen k běžnému provozu obchodu, ale také pro pekařské, řeznické a gastronomické výroby, které jsou nedílnou součástí každého jeho hypermarketu.

Hypermarkety Globus jsou jedny z vůbec nejrozlehlejších obchodů u nás. Střechy čtyř, v Plzni, Ostravě, Liberci a Havířově, využije k výrobě elektrické energie. Jde o významný projekt, svou velikostí jde o jednu z největších střešních solárních elektráren v Česku. Jeho realizaci se Globus rozhodl zadat společnosti E.ON. Projekt má celkově přinést úsporu elektrické energie o objemu 3 280 MWh za rok, což je průměrná spotřeba více než tisícovky domácností. Realizací projektu Globus dosáhne také snížení emisí CO2 a provozních nákladů na energii. Hodnota roční úspory by měla dosáhnout až 9,75 milionu korun.

„Součástí naší strategie udržitelnosti je snaha o ekologická a úsporná řešení. Proto jsme se rozhodli pro velmi vysokou investici hned do čtyř fotovoltaických elektráren současně. Realizace projektu proběhla na střechách hypermarketů v Plzni, Ostravě, Liberci a Havířově. V první fázi budou fotovoltaiky vyrábět energii pro každý svůj hypermarket, v druhé fázi počítáme s připojením do sítě, abychom mohli předávat případnou nespotřebovanou elektřinu dál. Každý z našich hypermarketů využívá elektřinu také k vlastní výrobě potravin. Již nyní lze uvést konkrétní benefity z provozu fotovoltaiky. Například v jednom ze jmenovaných hypermarketů jsme každý rok museli mít zvýšenou rezervovanou kapacitu elektrické energie kvůli nárůstu spotřeby energie na chlazení potravin v letních měsících. Instalací fotovoltaiky se nám díky výrobě elektrické energie ve tento zvýšený objem podařilo vynulovat,“ přibližuje za Globus tisková mluvčí Aneta Turnovská. Dodává, že ve výhledu je vybudování fotovoltaiky i na střeše karlovarského hypermarketu Globus.

Globus spolu s E.ONem pro ekologická řešení

Pro společnost E.ON se jedná o jeden z velkých projektů, které v rámci fotovoltaik v posledním roce realizovala. „Během posledních let se setkáváme se zvýšeným zájmem velkých společností o energeticky úsporná řešení. Našim zákazníkům se snažíme vždy maximálně vyhovět a nabídnout jim řešení na míru, které nejlépe vyhovuje jejich požadavkům. Společnost Globus patří mezi významné zákazníky, kteří si uvědomují důležitost energetických řešení, a navíc nás pojí dlouhodobé partnerství. Kromě instalace fotovoltaických elektráren zároveň budujeme u hypermarketů Globus i dobíječky pro elektromobily. Náš přístup k zákazníkovi je vždy komplexní a nabízíme tak kompletní řešení na míru, které může zákazník implementovat postupně,“ říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie. Partnerství Globusu se společností E.ON je letité. Globus svým zákazníkům nabídl dobíjecí stanice pro elektromobily jako jeden z vůbec prvních řetězců v Česku. „U valné většiny našich hypermarketů je nyní dobíječka, která dokáže dobíjet dvě vozidla současně. Než si zákazníci nakoupí vše, co potřebují, mohou si svůj elektromobil dobít. Další rychlodobíječky se chystají ke spuštění,“ dodává Aneta Turnovská.

Zapojit fotovoltaiku v obchodech lze jen v noci

Realizace vyžadovala kupříkladu noční stěhování mražených potravin, protože bylo nutné upravit trafostanice, což bylo možné pouze v nočních hodinách mimo provoz. Všechny stavby byly posouzeny statiky a v Havířově došlo k posílení konstrukce budovy. Zároveň s tímto projektem Globus investuje do úsporných osvětlení a chlazení ve všech svých obchodech.

Hypermarket Počet panelů Maximální výkon kW
Globus Havířov 790 359,7
Globus Plzeň 2197 999,9
Globus Ostrava 2197 999,9
Globus Liberec 2197 999,9
Celkem 7381 3359,4

 

Projekt probíhá za pomoci dotace z Národního plánu obnovy, který je financován EU. Ten vytvořila Evropská unie v rámci Nástroje pro oživení a odolnost s cílem pomoci členským státům v zavádění opatření na podporu obnovitelných zdrojů energie, zlepšení vodohospodářství apod. Dalších 5 let tak Globus bude úřadu prokazovat, že elektrárny plní projektované hodnoty výroby elektrické energie.

 

Zdroj: Globus

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.