Praha 18. dubna 2024 (PROTEXT) – Již 19. dubna bude svět kryptoměn opět svědkem jedné z nejočekávanějších událostí – dalšího halvingu bitcoinu. Tento jev, zakódovaný do DNA bitcoinu jako mechanismus pro regulaci jeho emise a potírání inflace, stojí na prahu opětovného upoutání pozornosti investorů, analytiků a nadšenců do kryptoměn po celém světě.

Halving bitcoinu je periodicky se opakující událost, která má zajistit jeho vzácnost a tím i jeho hodnotu v čase. Při každém halvingu se počet nových bitcoinů emitovaných jako odměna za těžbu nového bloku sníží na polovinu. Předpokládá se, že k událostem halvingu bude docházet až do roku 2140, kdy bitcoin dosáhne limitu své celkové nabídky 21 milionů. K halvingu dochází vždy po vytěžení 210 000 bloků, tedy přibližně každé čtyři roky. Hlavním účelem halvingu je kontrola inflace bitcoinu snížením tempa, jakým jsou nové bitcoiny uváděny na trh. Tato konstrukce je přímou reakcí na inflační tendence, které se často objevují u tradičních fiat měn.

Pomalejší emise bitcoinů má dlouhodobě zásadní efekt na vývoj jeho ceny. Stejně tak jako u jiných aktiv, když nabídka klesne a poptávka zůstane stejná (nebo se zvýší), cena musí jít zákonitě nahoru.

„Půlení se na ceně bitcoinu jednoznačně projevuje. Často k tomu dochází už před samotným halvingem, jelikož lidé očekávají, že se cena zvedne, tak začnou bitcoin nakupovat. Neočekávám, že by v den půlení došlo nějakému zásadnímu efektu. Spíše můžeme očekávat krátkodobé ochlazení trhu. Na cenu bitcoinu má půlení spíše dlouhodobý efekt.“ komentuje Ondřej Pilný, country manažer Binance pro Česko a Slovensko.

Událost halvingu bedlivě sleduje řada účastníků, včetně institucí, obchodníků a individuálních investorů. Nadcházející čtvrtý halving je v ekosystému bitcoinu jedinečný a vyznačuje se výrazným nárůstem zapojení institucí, spolu s integrací tradičních finančních produktů, jako jsou burzovně obchodované fondy (ETF).

Budoucnost předpovídat nelze, lze se však poučit z historie. Ta ukázala, že halving může mít významný vliv na celý kryptoekosystém, přičemž každá předchozí událost vedla k výrazným pohybům cen a zvýšenému zájmu veřejnosti o bitcoin a celé odvětví kryptoměn. Tato událost zpravidla přitahuje velkou pozornost jak médií, tak nových investorů.

Přestože historie naznačuje možný pozitivní vliv halvingů na cenu bitcoinu, je důležité brát v úvahu, že trh s kryptoměnami je ovlivněn mnoha faktory, včetně makroekonomických trendů, regulačního vývoje, politické situace i technologických inovací. Vývoj ceny bitcoinu po posledním půlení sice naznačuje, že halving může podněcovat optimizmus na trhu, zároveň ale zdůrazňuje nutnost opatrnosti a důkladné přípravy. Pro investory a účastníky trhu je klíčové nejen sledovat historické vzorce, ale také rozumět širšímu kontextu, ve kterém se bitcoin a kryptoměnový trh jako celek pohybují.

Binance přichází s iniciativami, které mají za cíl nejen informovat, ale také připravit kryptokomunitu na nadcházející halving. Jako vedoucí platforma v oblasti obchodování s kryptoměnami a blockchainových služeb, Binance poskytuje řadu zdrojů, analytických nástrojů a vzdělávacích programů, které mají pomoci uživatelům lépe navigovat v tomto přelomovém období. Od hlubokých analýz trhu po komunitní diskuse, Binance usiluje o to, aby byl každý investor vybaven potřebnými vědomostmi pro informované rozhodování.

Důvěryhodným a odborným zdrojem informací o celém kryptoměnovém ekosystému je bezpochyby Binance blog. V něm odborníci z řad Binance zveřejnili mimo jiné podrobné vysvětlení halvingu jako takového, v dalším článku například jeho historii. Na Binance blog lze najít celou řadu vzdělávacích materiálů o různorodých tématech, které hýbou světem kryptoměn.

Zdroj: Binance

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.