Praha 7. listopadu 2024 (PROTEXT) – V Praze probíhá konference Dny nájemního bydlení v ČR
Výzvy, kterým čelí nájemní bydlení, budoucí vize a možná řešení, jak věci zlepšit nebo napravit, legislativa v oblasti nájemních vztahů, vysoké náklady na bydlení nebo výstavba nájemních bytů. To je jen část témat, která zaznívají na dnešní konferenci Dny nájemního bydlení v ČR. Akci už popáté pořádá Sdružení nájemníků ČR (SON) ve spolupráci se senátním Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, v sídle horní komory Parlamentu ČR se jí účastní také zástupci státních institucí, obcí, neziskových organizací, pronajímatelů a nájemců.
Bydlení je základní lidská potřeba a jedním z cílů bytové politiky každé vlády by mělo být zajištění důstojného bydlení pro všechny – nikoli vlastnictví pro všechny. „Ne každý má možnost či potřebu vlastnit nemovitost. Víme, že cena nemovitostí roste, bude růst i nadále a vlastnické bydlení se stane pro mnoho lidí nedosažitelné. I to je důvod, proč stále více lidí volí a bude volit nájem jako svou preferovanou formu bydlení, a to zejména ve velkých městech,“ uvádí předsedkyně Sdružení nájemníků ČR Lenka Veselá.
Podle jejích slov musí být nájemní bydlení nejen dostupné, ale také kvalitní a stabilní. „Každý, kdo se rozhodne pro nájem, musí mít jistotu, že pokud řádně hradí nájemné a plní si své povinnosti, bude mít střechu nad hlavou. Nebude se muset o ni v pravidelných intervalech bát, sledovat nabídky realitních kancelářích a podstupovat mnohdy nedůstojné ‚výběrové řízení‘ na byt,“ pokračuje Veselá.
Sdružení nájemníků ČR se v souvislosti s projednáváním chystaného zákona o podpoře bydlení důrazně vymezilo proti pozměňovacímu návrhu poslanců ODS týkajícímu se doručování prostřednictvím datových schránek. To by značně zkomplikovalo přístup k bydlení seniorům, zdravotně postiženým osobám, rodičům samoživitelům a všem, kteří buď nemohou, nebo nechtějí být „online“ a současně si nemůžou dovolit vlastní bydlení. Pro tyto osoby by zřízení datové schránky znamenalo navíc i povinnost komunikovat se státními orgány a institucemi, například úřady nebo soudy, výhradně touto cestou.
„Tento pozměňovací návrh je v rozporu se zájmy nájemců a zásadami, které naše sdružení prosazuje. Máme vážné obavy, že zejména institucionální pronajímatelé a některé obce budou vyžadovat doručování prostřednictvím datových schránek jako podmínku pro uzavření nájemní smlouvy. Právo na bydlení by se v Česku nemělo stát právem podmíněným zřízením datové schránky, zvláště v situaci, kdy digitalizace státní správy nedosahuje úrovně potřebné pro většinu občanů,“ dodává předsedkyně Sdružení nájemníků ČR.
V rámci pozměňovacích návrhů je i návrh na zrychlení vyklizovacího řízení (tj. zavedení vyklizovacího rozkazu, o kterém by mělo být rozhodnuto do šesti měsíců). Sdružení nájemníků ČR již několikrát veřejně zdůraznilo, že rozumí potřebě pronajímatelů urychlit proces vyklizení bytu v případech, kdy je nájem ukončen a nájemce odmítá byt opustit. Během dosavadních jednání se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a SON shodli, že součástí změn v nájemních vztazích by mělo být i omezení řetězení krátkodobých nájemních smluv a že by obě změny měly být zavedeny současně. Bohužel toto téma nakonec není předmětem žádných jednání a hrozí tak, že podíl dlouhodobě stabilních nájemních smluv bude výrazně klesat a čím dál více nájemců bude žít pod neustálou hrozbou ztráty bydlení – nejen pro sebe, ale i pro své rodiny, a to i v případech, kdy si své závazky řádně plní.
O Sdružení nájemníků ČR (SON)
Sdružení nájemníků ČR je občanské sdružení, poskytuje právní a další odborné poradenství v oblasti bytové problematiky formou bezplatných osobních, e-mailových a telefonických konzultací. Regionální poradenská centra s kontaktními místy jsou na celém území ČR, občané v nich získají konkrétní pomoc v oblastech nájemního, družstevního i vlastnického bydlení, v problematice vyúčtování služeb, poskytování státní sociální podpory aj.
Kontakt pro bližší informace v den konání konference:
Klára Pačesová, Sdružení nájemníků České republiky, z.s., e-mail: [email protected]