Praha 14. října 2024 (PROTEXT) – Na stupně vítězů se dostaly nejzajímavější osvětové akce, kterými se města a obce snaží omezit odhazování nedopalků a odpadků ve veřejném prostoru. Soutěž vyhlásil kolektivní systém NEVAJGLUJ a. s., založený přesně před rokem výrobci tabákových výrobků s filtry, který mezi deset vítězných obcí s nejzajímavějšími aktivitami rozdělil sto osmdesát tisíc korun.

Z řady akcí a aktivit, které byly do soutěže přihlášeny, vybírala ty nejlepší nezávislá komise a přihlášené aktivity měla možnost hodnotit také veřejnost na sociálních sítích. Soutěž se zaměřila na udržitelnost, zapojení obyvatelstva, náklady a také dosah aktivity, jež má za cíl boj s litteringem. Vyhlášení vítězů proběhlo 11. října ve Valticích v rámci celostátní konference „Prosperující obec, dobrá adresa“, pořádané Sdružením místních samospráv ČR.

„Kolektivní systém NEVAJGLUJ finančně přispívá na základě smlouvy městům a obcím na úklid veřejných prostranství a podporuje i jejich osvětové aktivity,“ vysvětluje ředitelka společnosti Martina Vrbová. „Rádi aktivní obce v boji s litteringem odměníme. Věříme, že dobré příklady mohou inspirovat ostatní, a proto jsme i zvolili formu veřejné soutěže. Oceněny nejsou jen obce, které se umístily na prvních třech místech, ale prvních deset nejlepších,“ dodává Martina Vrbová.

Vítězem prvního ročníku soutěže se stala obec Býšť z Pardubického kraje, která pravidelně organizuje úklidy obce a okolí. Do akce se zapojují žáci základní školy, ale také rodiny, dobrovolníci, firmy a společnosti. „U nás uklízí opravdu každý, do úklidu jsme zapojili i žáky základní školy, protože si myslíme, že začít se má už u dětí. Věříme, že si pak celý život v sobě nesou postoj, že okolí má být krásné, čisté a upravené a že pak se v něm dobře žije,“ vysvětluje starostka obce Býšť Romana Petříková.

Druhé místo v soutěži získal Frýdek Místek za svůj projekt Stravenka F≈M, jež má sociální přesah: za úklid pohozených odpadků včetně nedopalků získají lidé bez domova stravenku, za kterou si mohou nakoupit jídlo nebo léky.

Třetí místo patří obci Vrchoslavice, která na společné akci mikroregionu rozmístila popelníky z květináčů s nálepkou NEVAJGLUJ. Díky nim i výzvám moderátorů došlo k významnému poklesu výskytu nedopalků na/po akci.

„První ročník soutěže byl velmi úspěšný a ukázal, že boji s litteringem se věnují jak velká města, tak i malé obce. V soutěži budeme pokračovat a příští rok na jaře vyhlásíme další kolo,“ říká k výsledkům soutěže „Čisté obce s NEVAJGLUJ 2024“ Martina Vrbová, ředitelka kolektivního systému NEVAJGLUJ a.s. Zájemci se mohou s přihlášenými projekty blíže seznámit a inspirovat se k vlastním aktivitám na sociálních sítích společnosti NEVAJGLUJ a také na webových stránkách.

 

O společnosti

Společnost NEVAJGLUJ a.s. vznikla za účelem provozování kolektivního systému podle § 13 zákon č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (zákon o jednorázových plastech). Tento kolektivní systém byl založen výrobci tabákových výrobků s filtry a pomáhá finančně obcím s náklady na úklid nedopalků a na jejich sběr do odpadkových košů. Usiluje také o zvýšení ochrany životního prostředí osvětovými aktivitami zaměřenými na omezení odhazování nedopalků. Více informací lze nalézt na www.nevajgluj.cz.

 

Foto: Zástupci oceněných obcí s ředitelkou společnosti NEVAJGLUJ a.s. Martinou Vrbovou Zdroj: Vojtěch Kapounek