Praha 15. listopadu 2024 (PROTEXT) – Třetí listopadový pátek, letos tedy 15. listopadu, je ve světě věnován vazektomii jako nejspolehlivější mužské antikoncepci. Od svého vzniku v roce 2012 byl Světový den vazektomie reflektován ve více než 30 zemích a stal se největším světovým hnutím zaměřeným na plánování rodiny z pohledu muže a jejich sexuální zdraví. O vazektomii stále panuje mnoho stigmat, která přetrvávají v naší společnosti, včetně strachu ze „ztráty mužnosti“ a sníženého sexuálního výkonu. V tuzemsku se o její šetrnou bezskalpelovou metodu zasadil MUDr. Lukáš Bittner z Andrologické kliniky.

Světový den vazektomie podporuje muže, aby byli soucitnými partnery a zvážili volbu vazektomie jako účinnou a spolehlivou formu antikoncepce. Zakladatelé považují vazektomii za projev lásky, který provádí informovaný muž, jenž přebírá kontrolu nad svou reprodukční linií do vlastních rukou. Podle vědeckých poznatků o ovulaci umožňuje ženská fyziologie, aby mohla otěhotnět pouze dva dny v měsíci — to činí celkově 24 dní v roce. Naproti tomu muž může přispět k oplodnění každý den v měsíci, po celý rok. Proto by odpovědnost za prevenci nechtěných těhotenství měla ležet na mužích. Místo toho je to většinou žena, která nese tuto zátěž s každodenními antikoncepčními prostředky.

Vazektomie je chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku a tím ke sterilizaci muže. Při klasické vazektomii je šourek rozříznut skalpelem. „Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vazektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“ vysvětlil lékař MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog zaštiťující projekt Vazektomie bez skalpelu. Varlata zůstávají v každém případě na svém místě a dále plní hormonální funkci beze změny. Zákrok nemá vliv na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido. Je naopak prokázáno, že muži po vazektomii mají častější pohlavní styky a mají i více sexuálních partnerek. Odpadá totiž strach z neplánovaného otěhotnění. Vazektomie i s přípravou trvá 20 minut, samotný operační čas je pak kolem 10 minut. Zákrok nehradí zdravotní pojišťovna a pohybuje se okolo 15 tisíc korun.

A co když si to pacient po čase rozmyslí? Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vazektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je jen kolem 50-60 %. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést mimotělní oplodnění (IVF). Poslední varianta je zamrazení a uchování spermií ještě před zákrokem. Více informací o bezskalpelové metodě najdete na webu https://www.vazektomiebezskalpelu.cz/.

 

Zdroj: Martin Eckstein

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.